Reklama

Reklama

Lublin: UMCS podał wstępne wyniki rejestracji na studia. Kandydatów więcej niż w zeszłym roku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Lublin: UMCS podał wstępne wyniki rejestracji na studia. Kandydatów więcej niż w zeszłym roku - Zdjęcie główne

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej | foto Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej podsumował wstępne wyniki rejestracji kandydatów na studia. Chętnych do studiowania na uczelni jest ponad 16,1 tys. W ofercie edukacyjnej uniwersytetu są zarówno znane, jak i nowe kierunki.

Reklama

Satysfakcjonujące dane

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej od kwietnia prowadzil Internetową rejestrację kandydatów w ramach letniej rekrutacji na studia. Rejestracja trwała do 9 lipca. W systemie obsługi rekrutacji, w trakcie pierwszej tury rejestracji kandydatów, zainteresowanie kształceniem się na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia oraz jednolitych magisterskich wyraziło ponad 16 100 osób. Do wyboru jest 80 kierunków oraz 250 specjalności.

- Dane te są satysfakcjonujące dla naszej uczelni, bowiem pokazują wzrost zainteresowania kandydatów ofertą dydaktyczną UMCS (w roku ubiegłym, po zamknięciu systemu rejestracji odnotowaliśmy 15 170 chętnych). Cieszy fakt, że mimo trudnej sytuacji epidemicznej, zwiększenia ruchów migracyjnych młodzieży oraz postępującego od kilku lat niżu demograficznego, zainteresowanie naszą ofertą kształcenia wzrosło. Mamy nadzieję, że dane te przełożą się na liczbę osób, które w najbliższych dniach dokonają finalizacji procesu rekrutacji i tym samym - złożą dokumenty na studia właśnie na naszej Uczelni - mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS w Lublinie.

Od kilku lat uczelnia prowadzi też rekrutację kandydatów na studia wśród maturzystów pochodzących z zagranicy. W związku z tym, podczas pierwszej tury rejestracji kandydatów na studia, odnotowano także wzrost zainteresowania obcokrajowców ofertą edukacyjną uniwersytetu. W systemie obsługi rekrutacji chęć podjęcia studiów na UMCS wyraziło 1869 kandydatów zagranicznych (z czego ponad 660 zamierza rozpocząć kształcenie na zasadach pełnej odpłatności). Są to osoby pochodzące nie tylko z Ukrainy czy Białorusi, ale również z Azji czy Afryki Środkowo-Wschodniej. Poza tym, 24 osoby rozpoczną kształcenie na UMCS w ramach Programu Stypendialnego im. Konstantego Kalinowskiego, adresowanego do obywateli Białorusi i mającego stanowić wsparcie dla osób, które m.in. z przyczyn związanych z aktualną sytuacją w kraju zostały pozbawione możliwości kształcenia.

Na które kierunki jest najwięcej chętnych?

Największym zainteresowaniem kandydatów pod względem liczby rejestracji na studiach stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich cieszą się: Psychologia - stacjonarne jednolite magisterskie – 1498, Kryminologia - stacjonarne pierwszego stopnia - 1133, Prawo - stacjonarne jednolite magisterskie - 1079, Finanse i rachunkowość - stacjonarne pierwszego stopnia - 975, Anglistyka - stacjonarne pierwszego stopnia - 806, Zarządzanie - stacjonarne pierwszego stopnia - 767, Informatyka - stacjonarne pierwszego stopnia - 750, Ekonomia - stacjonarne pierwszego stopnia - 707

Pod względem liczby osób przypadających na jedno miejsce, największym zainteresowaniem cieszą się następujące kierunki studiów stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich: Kryminologia - stacjonarne pierwszego stopnia - 16,19, Psychologia - stacjonarne jednolite magisterskie - 12,48, Finanse i rachunkowość - stacjonarne pierwszego stopnia - 6,96, Anglistyka - stacjonarne pierwszego stopnia - 6,72, Zarządzanie - stacjonarne pierwszego stopnia - 6,39, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna – stacjonarne pierwszego stopnia - 6,26, Ekonomia - stacjonarne pierwszego stopnia - 5,89, Logistyka - stacjonarne pierwszego stopnia - 5,85, Informatyka - stacjonarne pierwszego stopnia - 5,00, Produkcja medialna - stacjonarne pierwszego stopnia - 4,71.

Znane i nowe kierunki

Z jednej strony UMCS proponuje kierunki dobrze znane, od lat obecne w ofercie edukacyjnej uniwersytetu, które niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem, takie jak: prawo, psychologia, anglistyka, finanse i rachunkowość, dziennikarstwo i komunikacja społeczna czy zarządzenie.

Z drugiej zaś strony uczelnia chce reagować na zmieniające się trendy i potrzeby rynku pracy, stąd w tegorocznej ofercie są nowości takie jak: geografia wojskowa i zarządzanie kryzysowe, italianistyka, pedagogika resocjalizacyjna, nauczanie fizyki i informatyki czy anglojęzyczny kierunek studiów II stopnia pn. Data Science, które wzbudziły duże zainteresowanie wśród kandydatów na studia.

Terminy rekrutacji

Z kolei 14 lipca zostaną ogłoszone listy rankingowe i listy osób zakwalifikowanych na studia poprzez pisemne opublikowanie w obiektach wydziałów oraz umieszczenie wyników postępowania na osobistych kontach kandydatów w systemie obsługi rekrutacji. W dniach 15-16 lipca zakwalifikowani kandydaci potwierdzają wolę studiowania na wybranym kierunku wgrywając do systemu skan kserokopii świadectwa maturalnego lub w przypadku kandydatów zagranicznych - oświadczenie woli podjęcia studiów wg określonego wzoru. Do 28 lipca osoby przyjęte na studia powinni dostarczyć dokumenty w formie papierowej. Dokumenty można dostarczyć pocztą lub przesyłką kurierską (liczy się termin wpływu dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej), a także osobiście lub poprzez osobę upoważnioną.

- Wyniki rejestracji na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie nie są jeszcze ostateczne. Na niektórych kierunkach z pewnością będzie możliwość dokonania rejestracji. W przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym lub kolejnych terminach, komisja rekrutacyjna ogłosi następne listy osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca, nastąpi to odpowiednio 19 i 22 lipca. Rekrutacja uzupełniająca standardowo zostanie przeprowadzona we wrześniu - podsumowuje Aneta Adamska.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy