W trakcie czwartkowej (23 czerwca) sesji Rada Miasta Lublin głosowała nad udzieleniem absolutorium i wotum zaufania dla Krzysztofa Żuka - prezydenta Miasta Lublin za 2021 rok. Absolutorium i wotum zaufania to rozliczenie pracy prezydenta. Absolutorium jest udzielane na podstawie przedstawionego sprawozdania rachunkowego. Udzielenie absolutorium oznacza stwierdzenie prawidłowości działania finansowego samorządu. Natomiast jeśli chodzi o wotum zaufania, to z końcem maja prezydent Lublina przedstawił "Raport o stanie miasta Lublin za 2021 r.”, który obejmuje podsumowanie działalności rezydenta w 2021 roku. Zawarto tam w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał Rady Miasta Lublin i budżetu obywatelskiego.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Radni rozliczą prezydenta miasta z pracy. Zdecydują o absolutorium i wotum zaufania
W trakcie sesji i przy okazji punktu dotyczącego wotum zaufania głos mogli zabrać mieszkańcy. Część dziękował prezydentowi za działania m.in na rzecz seniorów i młodzież oraz przypominała, że Lublin otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Inni natomiast poruszali sprawę zabudowy Górek Czechowskich. W tym rejonie w okresie II wojny światowej dochodziło do masowych egzekucji, a teraz planowany jest tam osiedle i park, który już częściowo powstał. Właścicielem tych terenów i inwestorem jest firma TBV.
- Chcę podziękować panu prezydentowi za to co robi dla Lublina i zganić pana prezydenta za to jak postępuje z Górkami Czechowskimi - mówił jeden z mieszkańców. - Chcemy tych ludzi, którzy leżą na Górkach zabetonować? Nie zgodzę się z tym. (...) Były na Górkach różne imprezy. Przyszedłem na jedną z nich, siadłem na ławce, nikomu nic nie przeszkadzałem. I co się stało? Pan, który prowadził festyn, wezwał na mnie policję - dodawał mieszkaniec, podkreślając, że w tym miejscu rozstrzelano wiele osób i dotąd są tam w niewybuchy. - Macie sumienie, żeby budować tam osiedle? - pytał.
Głos zabrał jeden z organizatorów wspomnianego festynu, który był inicjatywą Lubelskiej Ligi Gier Miejskich. Zaznaczył, że w dokumentacji policji "jest odnotowane, że pokazywał Pan uczestnikom festynu jakieś mapki i ich zaczepiał, na co zgody nie było". Zapowiedział też, że 3 lipca na Górkach odbędzie sie kolejna impreza dla mieszkańców.
- Jedyny problem jaki zauważyłem jako mieszkaniec jest pojawianie się coraz większej liczby budynków – budynków deweloperskich – w nieodpowiednich miejscach, które niszczą urok miasta - zaznaczał kolejny mieszkaniec.
Z kolei Zbigniew Dymowicz z firmy TBV obiecał, że firma jest gotowa włączyć się w prace upamiętniające ofiary pogrzebane.
CZYTAJ TAKŻE: Górki czechowskie: Betonoza czy osiedle w zieleni. O co chodzi w sporze o Górki czechowskie? [KALENDARIUM]
- Jaki jest stan Lublina to widzimy. Z raportu można by wywnioskować, że wszystko jest dobrze a tak nie jest - stwierdził Piotr Gawryszczak (PiS), który jako jedyny radny zabrał głos przy okazji wotum zaufania.
- W przypadku Górek Czechowskich wypowiadaliśmy się wielokrotnie. Teraz sprawa jest w rękach sądu - powiedział Krzysztof Żuk.
20 radnych było za udzieleniem wotum prezydentowi, 10 przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Przeciw był cały klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Zabrakło jednego głosu - Roberta Derewendy z PiS.
Potem radni głosowali nad absolutorium.
- Z naszego punktu widzenia budżet 2021 roku został zrealizowany dobrze. Pan prezydent zagwarantował zaspokajanie potrzeb mieszkańców poprzez właściwe funkcjonowanie wszystkich jednostek organizacyjnych i sukcesywnie podnoszono atrakcyjność przestrzeni miejskiej poprzez rewitalizację, przebudowę i modernizację. Musimy pamiętać, że każdy budżet, a następna jego realizacja jest kompromisem między możliwościami finansowymi i potrzebami - podkeślał Dariusz Sadowski (klub prezydenta Krzysztofa Żuka).
Za absolutorium zagłosowało 20 osób, 11 przeciw. Przeciwni byli wszyscy radni PiS.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.