reklama
reklama

Górki czechowskie: Betonoza czy osiedle w zieleni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Górki czechowskie: Betonoza czy osiedle w zieleni - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaMity i półprawdy mieszają się z faktami. O co chodzi w sporze o Górki czechowskie? Zebraliśmy racje: dewelopera, ekologów i polityków. W kolejnych wydaniach oraz na portalu Lublin.24 - następne.
reklama

Wciąż nie ma rozstrzygnięcia w sprawie ponad 100 hektarów górek czechowskich. W 2016 roku właścicielem terenu została spółka TBV Investment, która złożyła wniosek o zmianę dotyczącą charakteru zabudowy na ok. 30 ha górek - z funkcji biurowo-handlowo-usługowo-sportowych na funkcje mieszkalno-usługowe.

reklama

Co istotne w tej sprawie - 75 ha terenów zielonych spółka przekazała za symboliczną "złotówkę" gminie Lublin, aby powstał tam park.

Sprawę zmiany charakteru zabudowy badają kolejne sądy administracyjne, a prywatny właściciel gruntu może tylko czekać na kolejne wyroki. 

Górki to teren o unikalnym znaczeniu ekologicznym, z rzadkimi gatunkami chronionych roślin i zwierząt. Z drugiej strony - to także olbrzymi, zaniedbany, zarośnięty chaszczami grunt w środku miasta.

Obrońcy górek robią wiele, aby ochronić je przed jakąkolwiek zabudową. Argumenty o "betonozie" i sprzyjaniu deweloperom są nagminnie wykorzystywane przez aktywistów oraz polityków prawicy, nie tylko z Rady Miasta. Świadczy o tym włączenie się do sprawy Prokuratury Krajowej i żywe zainteresowanie tematem lubelsko-gdańskiego posła Jana Kanthaka z Solidarnej Polski.

reklama

Emocje są silne, padają różne argumenty, mnożą się opinie.

- Jak można powiedzieć, że nowoczesne, funkcjonalne osiedle mieszkaniowe, położone w otoczeniu 75-hektarowego parku naturalistycznego oraz wkomponowane w otaczającą zieleń, będzie betonozą? - odpowiada Wojciech Dzioba, prezes TBV Investment.

- Teren poligon powinien stanowić park naturalistyczny! Ale nie taki, jaki serwuje nam deweloper: z betonowo-szutrowymi autostradami, barierkami i sztucznym oświetleniem, które dezorganizuje życie zwierząt - uważa Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

reklama

- Według mnie, najlepiej byłoby z punktu widzenia miasta, gdybyśmy wrócili do sytuacji sprzed 2019 roku, czyli do koncepcji budowy galerii, punktu cargo i innych. A skoro się to nie opłaca, to pewnie nic tam nie powstanie i będzie to z korzyścią dla ludzi i natury - ocenia radny Piotr Gawryszczak z PiS.

Górki czechowskie - kalendarium

Rok 2000

Agencja Mienia Wojskowego (AMW) sprzedaje teren górek czechowskich prywatnemu inwestorowi – kieleckiej Spółce Echo Investment SA. AMW proponowała miastu wykupienie terenu, ale ówczesne władze miasta, z prezydentem Andrzejem Pruszkowskim, z takiej możliwości nie skorzystały. Kwota transakcji to 12,5 miliona złotych.

17 listopada 2005

Rada Miasta podejmuje uchwałę w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) Miasta Lublin – część III, obejmującego m.in. teren górek czechowskich. Plan pozwala m.in. na zabudowę usługową i rekreacyjno-sportową na wysoczyznach górek.

30 kwietnia 2007

Echo Investment SA składa wniosek o zmianę planu, domagając się dopuszczenia na terenie górek wielofunkcyjnego centrum handlowo-usługowo-rozrywkowego oraz zagospodarowania części terenu na park miejski. Zapowiada także przebudowę układu komunikacyjnego w tej części miasta w przypadku budowy centrum handlowego.

Kwiecień 2011

Rusza procedura zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Właściciel terenu wycofuje jednak wniosek o zmianę i procedura zostaje zawieszona.

Listopad 2012

Echo Investment SA składa ponowny wniosek o zmianę - chce przeznaczenia terenu wysoczyzn z usługowej i sportowo-rekreacyjnej na mieszkaniową, jedno- i wielorodzinną.

Kwiecień 2013

Rusza procedura związana ze zmianą planu.

Marzec 2016

TBV Inwestment Sp. z o.o. zostaje właścicielem terenu górek czechowskich. Spółka podtrzymuje wniosek poprzedniego właściciela terenu o zmianę planu i dopuszczenie na wyznaczonych enklawach na wysoczyznach zabudowy mieszkaniowej, wraz z pozostawieniem centralnej części górek czechowskich jako parku.

Kwiecień 2019

Odbywa się referendum, w którym mieszkańcy mają zdecydować o tym, czy miasto powinno wyrazić zgodę na zmianę planu i dopuszczenie zabudowy mieszkaniowej. Mieszkańcy nie poszli masowo do urn. W referendum wzięło udział 12,91 proc. uprawnionych. Zgodnie z przepisami referendum jest ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 30 proc. mieszkańców.

Czerwiec 2019

Spólka TBV Investment podpisuje z Gminą Lublin umowę określającą szczegółowe warunki zagospodarowania górek czechowskich. Spółka zobowiązuje się, że za zmianę funkcji 30 hektarów terenów o charakterze usługowym, komercyjnym i sportowo-rekreacyjnym na tereny mieszkalno-usługowe, przekaże miastu za symboliczną złotówkę teren 75 hektarów górek i urządzi tam na swój koszt park naturalistyczny. Dodatkowym bonusem była deklaracja przekazania gminie działki pod budowę szkoły.

Lipiec 2019

Rada Miasta Lublin uchwala studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Dokument jest szeroko konsultowany. Studium uzyskało wymaganą prawem opinię m.in. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Dokument wyznacza ogólne kierunki zagospodarowania  przestrzennego dla całego miasta i powiększa teren przewidziany do ochrony przyrodniczej w postaci utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Górki Czechowskie".

Sierpień 2019

Wojewoda Przemysław Czarnek, jako organ nadzorczy, nie znajduje podstaw do stwierdzenia nieważności uchwały o studium, ale skarży dokument do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - wskazuje konkretne działki, będących własnością TBV Investment.

30 września 2019

Gmina Lublin podpisuje akt notarialny ze spółką TBV Investment, dzięki któremu za symboliczną kwotę 1,23 zł Miasto staje się właścicielem części górek vzechowskich o powierzchni 75,0014 ha, na których TBV Inwestment zobowiązała się do wybudowania na własny koszt parku naturalistycznego dostępnego dla mieszkańców Lublina.

Grudzień 2019

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdza nieważność uchwały w sprawie Studium w odniesieniu do obszaru Osiedla Górki Czechowskie. Tym samym wyszedł poza granice skargi wojewody. Uznał m.in., że wysoczyzny na górkach czechowskich wchodzą w skład Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych Miasta Lublin i znajdującego się tam zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. A zatem należy do nich zastosować zakazy zabudowy. Tymczasem miasto twierdzi, że ujęte w Studium wysoczyzny, wskazane w studium do potencjalnej zabudowy, nie wchodzą do ESOCH i nie stanowią korytarza ekologicznego, ani elementów zespołu przyrodniczo-krajobrazowego.

Wrzesień 2020

W ramach realizacji założeń umowy z czerwca 2019 roku TBV Investment rozpoczyna budowę ścieżki będącej częścią Parku Naturalistycznego. Ścieżka oficjalnie zostaje otwarta w maju 2021 roku.

Marzec 2020

Miasto zaskarża w całości wyrok WSA, składa wniosek o jego uchylenie i oddalenie skargi wojewody. Argumentuje, że wyrok wskazujący na całkowity zakaz zabudowy górek, odnosił się także do terenów już zabudowanych, m.in. przy ul. Solarza, Partyzantów, Arnsztajnowej, Koncertowej i Halickiego.

Luty 2021

NSA w Warszawie uwzględnia skargę kasacyjna Gminy Lublin i uchyla wyrok WSA w Lublinie z grudnia 2019 roku, przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten sąd.

Czerwiec 2022

Na 29 czerwca Wojewódzki Sąd Administracyjny wyznaczył termin rozprawy, na której rozpatrzy skargę mieszkanki Lublina. Kobieta twierdzi, że studium z 2019 roku narusza prawa mieszkańców do oddychania czystym powietrzem, bo zabudowa górek, przewidziana w studium z 2019 roku, zburzy funkcjonowanie naturalnego klina napowietrzającego Lublin. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama