reklama
reklama

Lublin: Poszukiwani asystenci osób niepełnosprawnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin: Poszukiwani asystenci osób niepełnosprawnych - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTrwa nabór ofert do konkursu, który wyłoni realizatorów usług asystenckich dla osób z niepełnosprawnościami. Miasto Lublin pozyskało środki z Programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2021, na świadczenie wsparcia dla mieszkańców Lublina. Dzięki temu, usługi asystenta niepełnosprawnych będą finansowane z budżetu Miasta Lublin i z Funduszu Solidarnościowego.
reklama

- Lublin był jednym z pierwszych miast, które wprowadziło do swojej oferty pomocowej usługi asystenta osób z niepełnosprawnościami. Pierwsza, pilotażowa edycja miejskiego projektu miała miejsce już w latach 2013-2014 i pokazała, że zadanie to odpowiada oczekiwaniom osób z niepełnosprawnościami. Głównym założeniem naszego projektu jest to, że asystent towarzyszy, wspiera, ale nie wyręcza podopiecznego. Korzystanie z jego usług to krok do samodzielności i lepszej jakości życia dla naszych mieszkańców potrzebujących wsparcia - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

reklama

Do 8 czerwca przyjmowane są oferty organizacji pozarządowych lub podmiotów, o których jest mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Oferent wyłoniony w otwartym konkursie będzie miał za zadanie swoimi działaniami objąć co najmniej 67 osób z niepełnosprawnościami, a usługi świadczyć do 15 grudnia.

reklama

Wysokość środków pochodzących z Programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2021 to ponad 1 mln zł. Pozwolą na świadczenie blisko 23 tysięcy godzin wsparcia dla mieszkańców Lublina. Pomoc w codziennym funkcjonowaniu mogą otrzymać dzieci z niepełnosprawnościami do 16 roku życia, a także osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniami równoważnymi. W pierwszej kolejności usługi będą świadczone osobom, które wymagają wysokiego poziomu wsparcia, w tym osobom z niepełnosprawnościami sprzężonymi i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją. Co najmniej 70% uczestników Programu będą stanowiły osoby wymagające szerokiego zakresu pomocy.

reklama

- Zakres usług świadczonych przez asystenta osobistego obejmuje między innymi: dojazdy w wybrane przez osobę z niepełnosprawnością miejsca, zakupy przy aktywnym uczestnictwie beneficjentów Programu, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, kontaktowanie się z różnymi organizacjami, korzystanie z dóbr kultury oraz wykonywanie innych codziennych czynności - informuje Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

W ubiegłym roku, w ramach programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2019-2020, usługami asystenckimi objęto 246 osób z niepełnosprawnościami. Wykonano 36 631 godzin usług asystenckich na kwotę ponad 1,1 mln zł.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama