Reklama

Reklama

Lublin: Porozmawiają jak wykorzystać IT w ochronie dziedzictwa kulturowego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Lublin: Porozmawiają jak wykorzystać IT w ochronie dziedzictwa kulturowego - Zdjęcie główne

Politechnika Lubelska | foto Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości O tym, jak wykorzystywać technologie komputerowe w ochronie dziedzictwa kulturowego, przede wszystkim z obszaru Jedwabnego Szlaku, będą rozmawiać naukowcy i muzealnicy z Polski i Uzbekistanu. Spotkanie organizowane jest w ramach konferencji na Politechnice Lubelskiej.

Reklama

Konferencja "IT w dziedzictwie kulturowym Jedwabnego Szlaku” to wydarzenie organizowane jest przez Katedrę Informatyki Politechniki Lubelskiej przy współpracy partnerów z Uzbekistanu: National University of Uzbekistan, Samarkand State University, Chirchik State Pedagogical Institute oraz Urgench State University. To trzecia edycja konferencji. Poprzednie odbyły się w 2018 roku w Kozłówce oraz w 2019 roku w Samarkandzie.

- Podczas tegorocznego spotkania przedstawimy różne zastosowania komputerowych technologii grafiki 2D i 3D do archiwizacji i udostępniania obiektów muzealnych i architektonicznych. Najczęściej przybierają one postać: cyfrowych modeli 3D, interaktywnych panoram, spacerów w świecie Virtual Reality (VR) czy trójwymiarowych wydruków, tworzących dziedzictwo kulturowe Jedwabnego Szlaku - mówi prof. Jerzy Montusiewicz z Katedry Informatyki, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji.

Pracownicy związani z laboratorium "Lab 3D” zajmują się zastosowaniem komputerowych technologii 3D w dokumentowaniu, ochronie i udostępnianiu dziedzictwa kulturowego od 5 lat. Pierwszy wyjazd naukowców do Uzbekistanu był w 2017 roku, a do tej pory zorganizowano 6 wypraw naukowych.

Konferencji towarzyszy wystawa fotograficzna pt. "Uzbekiscanning: LUT’s Scientific Expedition 2021”, prezentująca efekty współpracy między Politechniką Lubelską a partnerami z Uzbekistanu w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego Jedwabnego Szlaku. Można ją zobaczyć w budynku Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii.

Konferencja rozpocznie się w poniedziałek (13 grudnia) o godz. 9.30 w sali 302 w budynku Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii (tzw. Rudy). Obrady potrwają trzy dni. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy