Reklama

Reklama

Lublin: Plac Litewski i Arena Lublin rozbłysną na różowo. Wiemy dlaczego

Opublikowano: pt, 15 paź 2021 16:37
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Lublin: Plac Litewski i Arena Lublin rozbłysną na różowo. Wiemy dlaczego - Zdjęcie główne

Plac Litewski w Lublinie | foto Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ramach solidarności z chorymi na raka piersi, Arena Lublin i Plac Litewski zostaną podświetlone w różowym kolorze. Cały październik jest miesiącem poświęconym profilaktyce chorób nowotworowych.

Reklama

Znak solidarności i wspracia
 
15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, a październik jest miesiącem poświęconym profilaktyce chorób nowotworowych. Lublin, podobnie jak inne polskie i europejskie miasta dołącza do tej inicjatywy. Wyrazem solidarności z osobami chorymi na raka piersi jest kolor różowy, będący symbolem zmagań z tą chorobą. Dlatego w tym kolorze zostaną podswietlone Plac Litewski (Baobab, kasztanowce i fontanny) oraz stadion Arena Lublin. Zostaną one okolicznościowo oświetlone w piątek (15 października) w godz. 18.00-24.00.
 
 
- Miasto Lublin każdego roku podejmuje działania, które przypominają naszym mieszkankom o potrzebie badań profilaktycznych i dbałości o zdrowie. W przypadku nowotworu piersi profilaktyka i systematyczne badanie piersi mają kluczowe znaczenie. Według badań klinicznych rak piersi jest w zdecydowanej większości przypadków całkowicie wyleczalny, pod warunkiem jego wczesnego wykrycia. Mamy nadzieję, że kolor różowy w przestrzeni miasta, będący wyrazem wsparcia i solidarności z osobami przechodzącymi chorobę nowotworową, przypomni dziś naszym mieszkankom o badaniach profilaktycznych. Dbajmy o swoje zdrowie nie tylko w październiku, ale przez cały rok - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.
 
Badania statystyczne w Polsce wskazują, że wciąż wzrasta zachorowalność na nowotwory, a rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet, choć diagnozuje się go również u mężczyzn. Żeby zwiększyć świadomość społeczeństwa, ważna jest profilaktyka, a wczesne wykrycie problemu zdrowotnego zwiększa szansę na sukces leczenia. Wsparciem i wiedzą w zakresie profilaktyki raka piersi wszystkim mieszkankom Lublina służy Lubelskie Stowarzyszenie Amazonek. Bezpłatne badania profilaktyczne w zakresie mammografii można wykonać w Lublinie w siedmiu podmiotach medycznych.
 
 
- Wiedza ratuje życie, a u nas większość kobiet, niestety, woli nie wiedzieć. To przykre, że problem zachorowalności na raka piersi dotyczy coraz młodszych kobiet, co ma związek ze zbyt późnym zgłaszaniem się na badania. Musimy się badać systematycznie i wyrobić w sobie nawyk samobadania piersi. W przypadku wykrycia zmian w piersiach, szybkie przystąpienie do dalszej diagnostyki i leczenia zwiększa szanse na całkowite wyleczenie raka. Dlatego my, Amazonki, przy każdej okazji o tym mówimy, przypominamy i zachęcamy do samobadania, badań profilaktycznych i ogólnego zadbania o własne zdrowie, bo nikt inny tego za nas nie zrobi - mówi Henryka Salachna, przewodnicząca Lubelskich Amazonek.

Podmioty lecznicze wykonujące bezpłatne badania mammograficzne Centrum Medyczne Sanitas sp. z o.o, ul. Okopowa 3, tel. 81 534 04 00, 81 528 75 93,

Centrum Medyczne Luxmed sp. z o.o., ul. Koncertowa 4D, tel. 81 532 37 11,

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im.Św. Jana Dukli, Poradnia Profilaktyki Chorób Piersi, ul. Dr K. Jaczewskiego 7, tel. 81 454 15 72, 81 740 90 04, 81 454 15 72,

Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki Zakład Diagnostyki Obrazowej, ul. Jaczewskiego 2, tel. 81 718 44 64,

Top-Medical Sp. z o.o. Poradnia Diagnostyczna Top Medical Sp. z o.o., ul. Zana 29/XIX, tel. 81 524 34 06, 81 524 34 54,

Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Lecznicze w Lublinie, Pracownia Diagnostyki Obrazowej (Mammografia) Filia nr 1, ul. Nałęczowska 27, tel. 81 533 00 34 wew. 116,

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie, Poradnia Chirurgii Onkologicznej, al. Kraśnicka 100, tel. 81 537 41 71, 81 532 26 30, 81 537 41 29.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy