Stowarzyszenie Otwieracz z Piwnicą pod Fortuną (Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie) oraz Miastem Lublin zadbają o dostępność Piwnicy pod Fortuną. W ramach wspólnego projektu powstaną tyflografiki, czyli materiały dotykowe dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Mają one pozwolić na zapoznanie się z przedstawionymi na 9 polichromiach obrazami i motywami. Zostanie zrealizowany też film z oprowadzania po Piwnicy pod Fortuną. W nagraniu będzie wprowadzona audiodeskrypcja, napisy dla osób niesłyszących i słabosłyszących oraz tłumaczenie na polski język migowy.
Oprócz tego planowanych jest 6 warsztatów dla mieszkańców i mieszkanek Lublina, w tym osób z niepełnosprawnościami, przybliżających historię Piwnicy pod Fortuną oraz tradycję i kulturę w Lublinie w tamtym okresie.
- Piwnica pod Fortuną jest unikatowym i ważnym zabytkiem na mapie Lublina. Chcemy, by mogły ją zwiedzać, w miarę możliwości, także osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. To niezwykle ważne, by dziedzictwo kulturowe było w równym stopniu dostępne dla wszystkich - wyjaśnia Michalina Broda, koordynatorka projektu.
Piwnica pod Fortuną to pomieszczenie z zabytkowymi polichromiami w kamienicy Lubomelskich przy ul. Rynek 8 na Starym Mieście. Polichromia to wielobarwna ozdoba malarska np ścian i sufitów. Miejscem opiekuje się Lubelska Trasa Podziemna Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.