Lublin: List z przeszłości w kamienicy. Niezwykłe znalezisko na Starym Mieście
Opublikowano:
Autor: Joanna Niećko
Zobacz
galerię
4
zdjęć
galerię
4
zdjęć
reklama
Z LublinaInformację utrwaloną na skrawku papieru, znaleziono przy okazji prac w jednej z kamienic na Starym Mieście.
reklama
W trakcie prowadzenia niewielkich prac w kamienicy przy Rynku 5 na Starym Mieście w Lublinie, znaleziono niewielki skrawek papieru zapisany niezbyt czytelnym tekstem. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków szacuje, że prawdopodobnie pochodzi z okresu okupacji.
- Przy tej okazji przekazujemy również parę słów i fotografii, w sprawie ww. kamienicy, wpisanej do rejestru zabytków woj. lubelskiego. W sentencji tej decyzji można przeczytać, „ (…) kamienica Rynek 5 - Rybna 2 w Lublinie, narożna, wzniesiona zapewne na przełomie XV i XVI wieku na nieregularnym planie, trzypiętrowa, ze sklepioną przelotową sienią, podwyższona w I połowie XIX wieku, restaurowana w 1938 i 1968 roku”. W uzasadnieniu wpisu wskazano budynek jako typowy przykład budowli mieszczańskiej, łączącej renesansowe rozplanowanie wnętrza z neoklasycystyczną dekoracja fasady, wzbogaconej o nowe elementy plastyczne dodane w czasie renowacji z 1954 roku - informuje LWKZ.
Konserwator przypomina też, że budynek uległ zniszczeniu w pożarze z 1575 roku i przekształceniom w XVII wieku.
- Odbudowa (lata 1617-1631) nastąpiła z inicjatywy ówczesnego właściciela Aleksandra Konopnicy i została powierzona muratorowi lubelskiemu Mikołajowi Śmigielowi. Podobnie jak zabudowa sąsiednia w tym okresie kamienica była budowlą dwupiętrową z ozdobną renesansową attyką (forma grzebienia attyki o motywach figuralnych wskazywała na wysoki kunszt kuratorski Śmigiela) oraz oficyną w podwórzu. Ponadto wraz z zabudową przy ul. Rybnej 2 (trzy sklepy w przyziemiu) zajmowała całość parceli i tworzyła zwartą zabudowę - dodaje LWKZ.
Przyległa do kamienicy Brama Rybna, która powstała przed 1562 rokiem, jest wspominana przy kamienicy Rynek 5 w przekazie z 1787 roku. W tej kamienicy znajdowała się klatka schodowa prowadząca do zabudowy bramnej.
- Na początku XIX wieku, omawiana zabudowa przy Rynku 5 i Rybnej 2 z uwagi na zły stan wymagała remontu, którego podjął się kolejny właściciel Kacper Drewnowski.
Zapewne wówczas kamienica otrzymała klasycystyczną dekorację elewacji, znaną z zachowanych przekazów ikonograficznych - wg których kamienicę wieńczyła attyka, okna zdobiły opaski, gzymsy były kryte blachą, a ponad oszkarpowaniem parteru na pierwszym piętrze znajdował się balkon - opisuje LWKZ. - Zgodnie z oszacowaniem z 1845 roku zabudowę parceli tworzyły: kamienice przy Rynku 5 i Rybnej 2, oficyna kuchenna z drwalniami w podwórzu, pozostająca w zwartej zabudowie z Rynkiem 5 oraz murowana wozownia i stajnie (zgodnie z zachowanym rzutem przyziemia z I poł. XIX wieku). W latach 1861-62 została rozebrana Brama Rybna, w związku z czym został odsłonięty narożnik kamienicy. Zaś po roku 1887, analogicznie do zabudowy Rynek 3 i 4, nastąpiło usunięcie attyki i w jej miejsce nadbudowa trzeciego piętra.
Kolejne prace konserwatorskie były wykonywane w 1938 roku. Objęły renowację elewacji frontowych. Polegało to m.in. na wprowadzeniu w pola międzyokiennej dekoracji. Następny remont elewacji został przeprowadzony w 1954 roku,. Powiązany był z odtworzeniem od strony Rynku attyki i dodaniem w pasie fryzu między 2 a 3 piętrem – dekoracji.
reklama
Lublin: Niezwykłe znalezisko na Starym Mieście. List z przeszłości w kamienicy
1 z 4
Kamienica przy Rynku 5 w Lublinie
Lublin: Niezwykłe znalezisko na Starym Mieście. List z przeszłości w kamienicy
2 z 4
Kamienica przy Rynku 5 w Lublinie
Lublin: Niezwykłe znalezisko na Starym Mieście. List z przeszłości w kamienicy
3 z 4
Informacja utrwalona na skrawku papieru, znaleziona podczas prac w kamienicy przy Rynku 5 w Lublinie.
Lublin: Niezwykłe znalezisko na Starym Mieście. List z przeszłości w kamienicy
4 z 4
Informacja utrwalona na skrawku papieru, znaleziona podczas prac w kamienicy przy Rynku 5 w Lublinie.
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ
Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM
e-mail
hasło
Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.