Reklama

Reklama

Lublin: Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Dotąd spisała się mniej niż połowa mieszkańców

Opublikowano: pt, 6 sie 2021 10:49
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Dotąd spisała się mniej niż połowa mieszkańców  - Zdjęcie główne

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jest on obowiązkowy. Można spisać się przez internet lub z pomocą rachmistrza spisowego. Jak dotąd w Lublinie spisało się 45,3 procent mieszkańców.

Reklama

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 to największe badanie polskiej statystyki publicznej, realizowane raz na 10 lat. Udział w nim jest obowiązkowy i nie można odmówić przekazania danych. Samospisu można dokonać do momentu kontaktu rachmistrza spisowego. Gdy zadzwoni rachmistrz spisowy traci się możliwość samospisu i nie można mu odmówić przekazania danych. W przypadku osób niepełnoletnich spisu w ich imieniu dokonują rodzice lub prawni opiekunowie. Spis trwa od 1 kwietnia do 30 września.
 
 
- To badanie wyjątkowe, które ma znaczenie dla nas wszystkich, dlatego tak ważne jest, żeby spisał się każdy z nas. Wyniki spisu są niezwykle istotne w zarządzaniu państwem, gminą, przedsiębiorstwem oraz dla badań naukowych. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata oraz oblicza kwoty dotacji dla poszczególnych gmin. Statystyki przygotowywane przez Główny Urząd Statystyczny są wyznacznikami dla tworzenia budżetów przez samorządy. Dane spisowe mają ogromne znaczenie również dla naszego miasta. Zebrane informacje są pomocne przy planowaniu i podejmowaniu działań na rzecz naszych mieszkańców. Informacje statystyczne pozyskane dzięki spisowi ludności, konieczne do złożenia wniosków, wykorzystują również beneficjenci funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Wysokość dotacji unijnych zależy, m.in. od liczby mieszkańców, określonej wynikami ostatniego spisu. Dlatego zachęcam do dokonania samospisu, to nasz obywatelski obowiązek. Spiszmy się dla Lublina! - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin, Gminny Komisarz Spisowy.
 
- Zachęcam wszystkich mieszkańców Lublina do jak najszybszego udziału w spisie  poprzez samospis internetowy, tym bardziej, że jest on najwygodniejszą formą wypełnienia obowiązku spisowego. Aplikacja spisowa pozwala na dostęp do formularza spisowego korzystając z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu, o każdej porze. Spisz się przez Internet i pomóż Lublinowi wygrać Konkurs Prezesa GUS "NA NAJBARDZIEJ CYFROWĄ GMINĘ NARODOWEGO SPISU POWSZECHNEGO LUDNOŚCI I MIESZKAŃ 2021”. Zachęć do tego również rodzinę, przyjaciół i sąsiadów. Im więcej mieszkańców Lublina dokona samospisu, tym większe szanse na zwycięstwo dla naszego miasta - mówi Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie, zastępca Wojewódzkiego Komisarza Spisowego.
 
Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy jest obowiązkowy. Formularz spisowy oraz wykaz danych objętych spisem są na stronie spis.gov.pl. Spis telefoniczny lub przy pomocy rachmistrza spisowego, który telefonicznie lub bezpośrednio przeprowadzi wywiad, przewidziano jako metody uzupełniające. Można z nich skorzystać w sytuacji, gdy nie ma możliwości dokonania spisu za pomocą Internetu (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia). Spis poprzez infolinię spisową możliwy jest pod numerem: 22 279 99 99, odbywa od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00.
 
Mieszkańcy Lublina, mogą skorzystać ze sprzętu komputerowego udostępnionego w Ratuszu (plac Króla Władysława Łokietka 1, sala nr 3). Aby skorzystać z tej możliwości należy wcześniej umówić wizytę, dzwoniąc pod jeden z numerów: 81 466 1200, 81 466 2010 lub 81 466 2100, w godz. 7.30-15.30. Aby umówić wizytę w Polskim Języku Migowym należy połączyć się z tłumaczem online, w godz. 9.00-15.00, za pośrednictwem strony Urzędu Miasta Lublin. Przyjęte rozwiązania pozwolą na płynną obsługę, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa w związku z trwającą epidemią. Spisać się można również w Urzędzie Statystycznym w Lublinie przy ul. Leszczyńskiego 48, jak również w mobilnych punktach spisowych.
 
 
Respondenci, którzy nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy lub telefonicznie na infolinii spisowej, zostaną spisani przez rachmistrzów spisowych telefonicznie lub w domu respondenta. Rachmistrzowie dzwonią z numeru 22 828 88 88. Tożsamość rachmistrza można zweryfikować przez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ oraz poprzez kontakt z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99 (należy wybrać 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.