Reklama

Reklama

Lublin: Miejskie bramy, wieże i baszty w książce. Ukazała się specjalna publikacja

Opublikowano: pon, 27 gru 2021 13:33
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Miejskie bramy, wieże i baszty w książce. Ukazała się specjalna publikacja - Zdjęcie główne

Miejskie bramy, wieże i baszty w książce. Ukazała się specjalna publikacja | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ukazała się nowa książka "Mury miejskie Lublina”. To pierwsza wydana monografia murów obronnych dawnego Lublina. Publikacja jest kolejnym elementem projektu "Nowe życie Starego Miasta” realizowanego przez Miasto Lublin w partnerstwie z ukraińskim miastem Łuck.

Reklama

- Poznanie historii lubelskich fortyfikacji jest bardzo ważne dla zrozumienia i docenienia wysokiej pozycji historycznego Lublina. Złożone dzieje lubelskich murów obronnych, przez wieki modernizowanych, są dziś fascynującym potwierdzeniem przynależności  Lublina do zachodnioeuropejskiego dziedzictwa kulturowego na pograniczu ze wschodem Europy. Gratuluję autorkom książki zebrania i usystematyzowania tak wielu bogatych treści i ilustracji, czytelnikom zaś życzę pasjonującej lektury o tym unikalnym miejskim zabytku o wartości ponadregionalnej - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
Książka "Mury miejskie Lublina” jest wynikiem badań dziejów lubelskich fortyfikacji. Oparta jest na cennych dokumentach archiwalnych oraz analizach zachowanych pozostałości murów obwodowych miasta z włączonymi w nie budowlami obronnymi. Do tej pory informacje na temat murów miejskich były dostępne tylko w formie niepublikowanych opracowań konserwatorskich. Publikacja zawiera omówienie historii średniowiecznych obwarowań miejskich lokacyjnego Lublina - od wałów ziemnych, poprzez powstałe w XIV wieku mury miejskie, które były rozbudowywane w ciągu kolejnych stuleci, po częściową rozbiórkę umocnień w XIX wieku. Zachowane oraz znane ze źródeł historycznych dzieła obronne dawnego Lublina zostały zestawione w szczegółowym katalogu, w którym omówiono łącznie 26 obiektów: bram, wież, baszt i furt. Treści książki towarzyszą ilustracje archiwalne i współczesne, które pokazują fragmenty murów obronnych Lublina oraz historyczne widoki miasta wraz z opisem ukazanych na nich dzieł obronnych.
 
Autorkami książki są Jadwiga Teodorowicz-Czerpińska i Grażyna Michalska - badaczki zabytków Lubelszczyzny, które przez dekady zajmowały się badaniami dotyczącymi architektury obronnej.
 
 
200-stronicowa publikacja naukowa "Mury miejskie Lublina” została wydrukowana w nakładzie 500 egzemplarzy. Można ją dostać bezpłatnie w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków przy ul. Złotej 2 lub pobrać w wersji elektronicznej ze strony internetowej Urzędu Miasta Lublin.
 
Książka powstała w ramach działań towarzyszących projektowi, którego głównym celem była renowacja Baszta Gotyckiej. W trakcie jego realizacji powstała też makieta Lublina z przełomu XVI i XVII wieku oraz odbyła się druga edycja Festiwalu Legend Lubelskich. Projekt "Nowe życie Starego Miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie realizowany jest przy pomocy finansowej Unii Europejskiej.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy