Reklama

Reklama

Lublin: Baszta Gotycka już wyremontowana. Powstaje też makieta i publikacja nauka

Opublikowano: czw, 18 lis 2021 15:47
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Baszta Gotycka, która jest jednym z najstarszych zabytków, przeszła gruntowną renowację. Basztę poddano badaniom konserwatorskim, wymieniono pokrycie dachowe i wzbogacono o iluminację.

Reklama

- Renowacja Baszty Gotyckiej była kluczowym elementem transgranicznego projektu "Nowe życie Starego Miasta” realizowanego przez Lublin w partnerstwie z ukraińskim miastem Łuck. Dzięki niemu udało nam się gruntownie poprawić stan techniczny tego cennego zabytku oraz udostępnić go w większym stopniu mieszkańcom i turystom. Jest to wymierny przykład, jak współpraca międzynarodowa miast może stanowić nie tylko impuls do wspólnych działań o charakterze kulturalnym czy społecznym, ale także realizacji projektów inwestycyjnych i infrastrukturalnych. Współpraca transgraniczna daje również większe szanse na pozyskanie środków europejskich na realizację projektów z zakresu ochrony zabytków i dziedzictwa historycznego - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Baszta Gotycka nazywa też Półokrągłą, została objęta kompleksowym programem prac naprawczych zleconych przez Miasto. Wykonano remont, uzupełnienie i wymianę nawierzchni w otoczeniu zabytku, nową posadzkę w środku oraz konserwację konstrukcji dachu z wymianą pokrycia przy zachowaniu typu dachówki. Główny nacisk prac renowacyjno-konserwatorskich położony został na rozwiązanie problemów technicznych obiektu, takich jak jego zawilgocenie czy rozwarstwianie się murów. Prace miały na celu odsolenie, wzmocnienie struktury cegieł i oczyszczenie murów, wymianę gruntu wewnątrz baszty, konserwację i rekonstrukcję detali kamiennych, otynkowanie gzymsu, oraz uzupełnienie ubytków cegieł i spoinowania. Wszystkie prace związane z elementami historycznymi zostały wykonane w oparciu o technologie zalecane w programie prac konserwatorskich. Zabytkowy obiekt otrzymał także nową iluminację w formie 5 lamp ledowych zamontowanych w posadzce, specjalne zabezpieczenia przed ptakami oraz kratę, dzięki której można teraz zajrzeć do wnętrza baszty. Wartość wykonanych robót budowlanych i konserwatorskich wyniosła ponad 850 tys. zł.

Budynek baszty wchodzącej w skład fortyfikacji obronnych, jest na tyłach budynku przy ul. Jezuickiej. Zbudowano go z palonej cegły ceramicznej oraz opoki. Najstarszą informacją na temat samej baszty jest zawarta w księgach miejskich wzmianka z 1576 r. o jej naprawie, co wiązać należy z wielkim pożarem miasta w roku 1575. Baszta przez wieki była wielokrotnie przebudowywana, zmiany te wynikały ze zmiany funkcji obiektu z obronnej na reprezentacyjną. W XVIII wieku ponownie zmienił się sposób użytkowania i baszta stała się niewielką manufakturą, w której wytwarzano świece. Obecna forma architektoniczna Baszty Gotyckiej jest wynikiem prac remontowych z 1994 roku. Budowla ma w przybliżeniu kształt połowy elipsy ściętej od strony północnej, o wysokości 12,5 m do okapu dachu, zaś 21 m do zwieńczenia wieży. Powierzchnia zabudowy obiektu wynosi 35 mkw, użytkowa jest o wiele mniejsza i wynosi 12,3 mkw. W murach od strony południowej i zachodniej znajduje się 9 otworów strzelniczych. Baszta Gotycka od 1957 r. wpisana jest do Rejestru Zabytków Województwa Lubelskiego.

W ramach transgranicznego projektu powstała też makieta Lublina z przełomu XVI i XVII wieku wykonana z brązu w skali 1:500.

- Makieta zostanie ulokowana na cokole kamiennym na placu Łokietka od strony ul. Królewskiej, co pozwoli porównać widok obecny z rekonstrukcją historyczną. Została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz zawiera opisy w języku polskim, angielskim, niemieckim, ukraińskim i alfabecie Braille'a. Montaż makiety zaplanowano do końca tego tygodnia. Makieta urbanistyczna będzie nowym elementem przestrzeni miasta i kolejną atrakcją turystyczną Lublina - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Dodatkowo powstaje 200-stronicowa publikacja naukowa dotycząca historii Baszty Gotyckiej i murów obronnych pt."Mury miejskie Lublina”Książka, której druk Miasto zamówiło w nakładzie 500 egzemplarzy powinna być gotowa do końca listopada. Odbyła się również druga edycja Festiwalu Legend Lubelskich, czyli wydarzenia, w trakcie którego jego uczestnicy mogli zapoznać się z mniej lub bardziej znanymi historiami Lublina.

Wartość całkowita projektu to ponad 1,6 mln euro, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej stanowi 90%. Gmina Lublin, jako partner projektu, pozyskała około 527 tys. euro.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.