Samorządy zmodernizują zabytki i zbudują nowe obiekty. Marszałek województwa lubelskiego podpisał umowy

wiadomosci Centra kultury, kościoły, cerkwie, parki, świetlice, zbiorniki wodne na terenie województwa zostaną wyremontowane lub zbudowane. Mowa o 41 projektach na łączną kwotę nieco ponad 82,6 mln zł. Dziś marszałek podpisał umowy z władzami 5 samorządów.

Joanna Niećko

Opublikowano: 14 września 2020 13:20 | Aktualizacja: 14 września 2020 12:40

Konkurs ułatwi modernizacje 

 

W ramach konkursu ogłoszonego w zeszłym roku, do którego zgłoszono 63 wnioski, zarząd województwa zwiększył dotację w naborze o ponad 23,4 mln zł, żeby dofinansować jak najwięcej projektów. Dzięki środkom europejskim, które trafią do samorządowów będzie możliwe zadbanie o ważne miejsca kulturalne regionu i wypromowanie ich, a w efekcie wzrośnie zainteresowanie takimi obiektami wśród turystów. 

 

- Do samorządów trafią pieniądze na rewitalizację dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Dziś dofinansowujemy część projektów, ale tak na prawdę projektów jest o wiele więcej, tylko brakuje środków, chociaż wydaje nam się, że ten konkurs objął swoim zasięgiem dużo podmiotów. Ponadto, wydaje nam się, że dziedzictwo kulturowe i naturalne jest wielkim wyzwaniem, a pieniędze przydadzą się, aby obiekty i krajobrazy były jeszcze pieęniejsze, ponieważ powinniśmy zostawić coś dla potomnych, by mogli zwiedzać i patrzeć na przeszłość - mówił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. 

 

Dofinansowanie mogły uzyskać projekty obejmujące prace konserwatorskie i restauratorskie oraz związane z modernizacją i robotami budowlanymi zabytków i zespołów tych zabytków wraz z otoczeniem i przystosowaniem ich na cele kulturalne. Wsparcie mogły uzyskać też m.in. ośrodki kultury i biblioteki publiczne na remont i modernizację infrastruktury.  Pieniądze można przeznaczyć również: na monitoring i zabezpieczenie obiektów infrastruktury kultury i dziedzictwa kulturowego, zakup i modernizację wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej w obiektach, roboty budowlane, modernizację infrastruktury technicznej i sanitarnej, budowę miejsc parkingowych, ochronę i zachowanie zabytkowych ogrodów i parków, modernizację i wyposażenie infrastruktury ułatwiającej dostęp do miejsc i obszarów atrakcyjnych turystycznie, m.in. infrastruktura zlokalizowana wokół istniejących zbiorników wodnych. 

 

Pierwsze samorządy już podpsiały umowy

 

Dziś (14 września) w Lubelskim Centrum Konferencyjnym pięć samorządów podpisało umowy na realizację zadań. Wśród tych samorządów są: powiat łukowski, powiat puławki, Gmina Nałęczów, Miasto Kraśnik i Miasto Krasnystaw. Łącznie ze wsparcia skorzystają; 24 samorządy (w tym 3 realizują po 2 projekty), 8 kościołów, 2 gminne ośrodki kultury, biblioteka publiczna, muzeum (które realizować będzie 2 projekty) oraz centrum kultury i promocji. Całkowita kwota wsparcia, jaka trafi do 41 podmiotów wynosi ponad 52,6 mln zł.

 

Powiat łukowski

 

W powiecie łukowskim zrealizowany zostanie projekt w ramach którego utworzone zostanie Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej. Prace będą obejmowały m.in. przebudowę i remont istniejącego budynku muzeum, zakup wyposażenia (w tym zasobów edukacyjnych i multimedialnych), zagospodarowanie, rewitalizacja i poprawa stanu technicznego terenu. Jego wartość to ponad 3,8 mln zł z czego unijne wsparcie to ponad 2,3 mln zł.

 

Powiat puławski

 

Powiat puławski zrealizuje projekt w ramach którego zostanie zmodernizowane obserwatorium astronomiczne, które stanie się centrum wydarzeń organizowanych przez puławskie instytucje działające w obszarze kultury, tj. Młodzieżowy Dom Kultury oraz Powiatową Bibliotekę Publiczną oraz miejscem utworzenia i funkcjonowania instytucji paramuzealnej. Wartość tej inwestycji to blisko 1 mln zł, a unijna dotacja wynosi blisko 700 tys. zł. 

 

Gmina Nałęczów

 

Gmina Nałęczów podpisała dwie umowy. Samorząd zainwestuje w sumie nieco ponad 3,2 mln zł w Park Zdrojowy (jedna z dotacji opiewa na blisko 867 tys. zł, a druga ok. 1,5 mln zł). W ramach pierwszego projektu wykonane zostaną: leżalnia, altany na wyspie, tzw. Źródła Miłości (czyli m.in. roboty tynkarskie, okładziny elewacyjne, detale kamienne czy posadzki i schody terenowe), nawierzchnie utwardzone placu przed altaną, dojścia do leżalni z kostki brukowej, alei oraz schodów na wyspie. Drugi projekt dotyczy działań przygotowawczych, nasadzenia (w tym m.in. zakładanie kwietników, sadzenie roślin okrywowych, sadzenie drzew i krzewów czy ściółkowanie itp.) oraz gospodarkę drzewostanem w parku. 

 

Miasto Kraśnik

 

Miasto Kraśnik przeznaczy blisko 1,7 mln zł (środki z UE to prawie 1,2 mln zł) na rozbudowę infrastruktury wokół Zalewu Kraśnickiego. Projekt przewiduje przeprowadzenie prac konserwatorskich na zabytkowym relikcie pieca do wypalania cegły oraz doposażenie infrastruktury Zalewu Kraśnickiego i dostosowanie go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Główne zadania zaplanowane w projekcie to m.in. roboty budowlane związane z ekspozycją zabytkowego pieca, w tym wykonanie niezbędnych czynności konserwatorskich, roboty budowlane związane z doposażeniem infrastruktury, takie jak montaż kontenerów sanitarnych z natryskami, zadaszonych wiat turystycznych, wieży ratowniczej, przebieralni, stołów do gier planszowych, parasoli oraz działania promocyjne.

 

Miasto Krasnystaw

 

Umowę podpisało też Miasto Krasnystaw. Dzięki środkom zostanie wybudowana przystań nad rzeką. Przystań będzie zlokalizowana w nowej zatoce nad brzegiem rzeki Wieprz pomiędzy ul. Mostową i Gawryłowa. Wartość inwestycji to blisko 1,2 mln zł, przy czym unijne dofinansowanie to ponad 800 tys.zł.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.