Reklama

Reklama

Lublin: Miasto chce zagospodarować dolinę rzeki Bystrzyca. Ruszają konsultacje planistyczne

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Miasto chce zagospodarować dolinę rzeki Bystrzyca. Ruszają konsultacje planistyczne - Zdjęcie główne

Rzeka Bystrzyca | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto Lublin zachęca do dyskusji nad proponowanymi zapisami projektów planów zagospodarowania dla części doliny rzeki Bystrzycy oraz rejonów ulic Strzeszewskiego i Strzembosza oraz al. Spółdzielczości Pracy. Zaczęło się już ponowne wyłożenie projektów planów do wglądu publicznego.

Reklama

- Obszar jednego z opracować planu miejscowego obejmuje tereny o łącznej powierzchni 137 ha, położone w dolinie rzeki na odcinku od mostu kolejowego na Bystrzycy do ul. Żeglarskiej. Prezentowany projekt to jeden z sześciu planów miejscowych opracowywanych dla ochrony systemu przyrodniczego miasta, w tym zachowaniintegralności i ciągłości struktur ekologiczno-przestrzennych Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych (ESOCH). Rejony dolin rzecznych w Ekologicznym Systemie Obszarów Chronionych Miasta są elementem kluczowym dla jego funkcjonowania i powinny być przedmiotem szczególnej uwagi i ochrony, dlatego proponowane zapisy mają zabezpieczyć ten teren przed niewłaściwym przeznaczeniem - mówi Małgorzata Żurkowska, Główny Urbanista Miasta.
 
Projekt planu zagospodarowania przestrzennego Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych Miasta Lublin dla wybranych terenów położonych w rejonach dolin rzecznych - rejon Bystrzyca Wrotków - część V, prezentowany jest po raz drugi. W wyniku pierwszego wyłożenia wpłynęło 38 uwag. Większość została w całości lub w części uwzględniona.  
 
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Park Węgliński bez zmian w planie miejscowym. Właściciel chciał go zabudować
 
- Poza przewidzianym w ramach procedury formalno-prawnej etapem zbierania wniosków, prace projektowe miejskich planistów poprzedziły dodatkowe konsultacje z mieszkańcami. Był to m.in. spacer przestrzenny z przewodnikiem, warsztaty i spotkanie podsumowujące, w trakcie którego, oraz dodatkowo w późniejszym terminie, mieszkańcy mogli przekazać swoje wnioski do prac nad dokumentem. Koncepcja zagospodarowania Parku Nadrzecznego nad Bystrzycą, która zostały zaadaptowana do rozwiązań zawartych w wykładanym obecnie projekcie miejscowego planu zagospodarowania, również powstała w oparciu o konsultacje z mieszkańcami - wyjaśnia Joanna Stryczewska z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Projekt utrzymuje naturalny charakter zieleni i wkomponuje teren doliny Bystrzycy pod miejsca rekreacji i wypoczynku. Będą mogły tu powstać m.in. plaże nad brzegiem rzeki. Tereny wypoczynku dla wszystkich korzystających będą mogły być uzupełnione o punkty gastronomiczne, punkty widokowe i  miejsca bliskiej obserwacji natury na terenach zieleni nadrzecznej oraz zieleni urządzonej w ramach Parku Nadrzecznego. Projekt planu zabezpiecza tereny komunikacji rowerowej i pieszej, powiązane z istniejącymi chodnikami i ścieżkami rowerowymi prowadzącymi w kierunku centrum miasta oraz do Zalewu Zemborzyckiego i wskazuje lokalizację nowych kładek pieszo-rowerowych i kładki pieszej na Bystrzycy dla polepszenia komunikacji między osiedlami a terenem Parku. Z kolei dla potrzeb turystyki projekt dopuszcza odtworzenie i aktywizację zabytkowych ruin dawnego młyna wodnego oraz rezerwuje przeznaczenie terenu pod amfiteatr na szlaku młynów wodnych.

Z kolei drugi upubliczniony projekt dotyczy zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin - część I obszar północno-wschodni - A w rejonie ulic: Strzeszewskiego i Strzembosza oraz D w rejonie alei Spółdzielczości Pracy. 
 
- Projekt zmian planu prezentowany jest mieszkańcom również po raz drugi. Uwzględnione po pierwszym wyłożeniu uwagi mieszkańców do propozycji projektu dotyczyły m.in. zmniejszenia wysokości zabudowy oraz korekty nieprzekraczalnej linii zabudowy na rysunku planu w rejonie ulic Strzeszewskiego i Strzembosza. Z kolei dla rejonu al. Spółdzielczości Pracy zmiany wprowadzone na potrzeby mieszkańców dotyczyły wyznaczenia jednego obszaru zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej lub usługowej, co jest zgodne z kierunkami określonymi w dokumencie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowani przestrzennego dla Lublina - informuje Joanna Stryczewska.
 
Skorygowano też nieprzekraczalne linie zabudowy i wprowadzono strefy wysokości zabudowy, które nakazują realizacje zabudowy niższej w sąsiedztwie istniejącej zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej.
 
 
Rozpoczęcie prac nad planem poprzedziła analiza wniosków o zmianę miejscowych planów zagospodarowania dla tej części miasta złożonych do Urzędu Miasta w 2017 i 2018 roku. W jej wyniku wyodrębnione zostały 4 obszary, dla których zmiany obowiązujących zapisów były zasadne. Poza rejonem ulic Strzeszewskiego, Strzembosza i al. Spółdzielczości Pracy był to obszar ul. Rumiankowej i Orzechowej, gdzie nowe zapisy zostały już uchwalone.
 
Projekty planów są wyłożone do wglądu publicznego po raz drugi, żeby mieszkańcy mogli wypowiedzieć się o przedstawionych rozwiązaniach. Etap wyłożenia planów potrwa do 21 marca. Uwagi można składać do 5 kwietnia. Dyskusja publiczna nad rozwiązaniami planistycznymi dla rejonu ulic Strzeszewskiego, Strzembosza i Spółdzielczości Pracy odbędzie się 9 marca, zaś dla doliny rzeki Bystrzycy 11 marca.
 
Ratusz prosi jednocześnie, aby z uwagi na ograniczenia związane ze stanem epidemii w przypadku chęci osobistego zapoznania się z projektami zmian planów w siedzibie Urzędu Miasta Lublin, skontaktować się za pośrednictwem e-maila: [email protected] lub pod nr tel. 81 466 23 00 w celu umówienia spotkania. Chęć wzięcia udziału w dyskusji publicznej należy zgłosić telefonicznie pod nr tel. 81 466 23 00 lub na adres e-mail: [email protected] do 7 marca - w przypadku rejonu ulic Strzeszewskiego, Strzembosza i Spółdzielczości Pracy lub do 8 marca - dla spotkania w sprawie propozycji dla doliny rzeki Bystrzycy.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy