Reklama

Reklama

Lublin: Miasto chce ułatwić tworzenie i dbanie o zieleń. Kończy też budowę ogrodów deszczowych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kuba Kopecki

Lublin: Miasto chce ułatwić tworzenie i dbanie o zieleń. Kończy też budowę ogrodów deszczowych - Zdjęcie główne

Budowa ogrodu deszczowego | foto Kuba Kopecki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W życie weszło opracowanie "Zieleń miejska – standardy”, które ma usprawnić zarządzanie miejskimi terenami zielonym. Jednocześnie, niedługo zakończy się budowa dwóch pierwszych ogrodów deszczowych na terenie miasta.

Reklama

Usprawnienie i ujednolicenie

Opracowanie weszło w życie w czwartek (14 kwietnia) i wszystkie miejskie założenia i inwestycje mają być realizowane według tych wytycznych. 

- Przy pomocy szczegółowo opisanych standardów zieleni chcemy usprawnić i ujednolicić sposób tworzenia zielonych terenów, pielęgnacji istniejących, jak również lepiej zadbać o nie w trakcie miejskich inwestycji. Działania te realizowane są przez różne podmioty wyłaniane w przetargach. Z tak kompleksowym dokumentem będzie zdecydowanie łatwiej zachować spójność działań, którym przyświeca troska o zieleń w mieście - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 

Opracowanie powstało przy współpracy Biura Miejskiego Architekta Zieleni z dr hab. Wojciechem Durlakiem z Uniwersytetu Przyrodniczego, pod nadzorem merytorycznym dr hab. Ewy Trzaskowskiej, prof. KUL. Nowy miejski dokument został przyjęty Zarządzeniem Prezydenta Miasta Lublin.

- Wytyczne zawarte w Standardach stosowane będą w zakresie terenów pozostających w zarządzaniu Gminy Lublin i podległych jej podmiotów. Chcielibyśmy, aby dokument stosowany był nie tylko przez firmy ogrodnicze, zakładające i pielęgnujące tereny zieleni na zlecenie Miasta, ale również przez nasze jednostki i spółki. Wszystkie prace związane z realizacją miejskich zadań i inwestycji, powinny opierać się na zaleceniach i wskazówkach w nim zawartych. Mogą one posłużyć również inwestorom zewnętrznym oraz samym mieszkańcom, jako podręcznik dobrych praktyk, i mamy nadzieję, że z biegiem czasu tak właśnie się stanie - mówi Blanka Rdest-Dudak, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.
 
Takie zbiory zaleceń i wytycznych są stosowane zarówno w Polsce, jak i na świecie. Ich treść dostosowana jest indywidualnie dla danego miasta, przy zwróceniu uwagi na ukształtowanie terenu, klimat, rodzaj i charakterystykę zieleni, wpływ zmian klimatycznych, jakie obserwuje się w ciągu ostatnich kilkunastu lat. W opracowaniu Lublina są przede wszystkim zalecenia dotyczące prowadzenia prac wykonawczych m.in. przygotowania podłoża pod różnego typu nasadzenia, sadzenia drzew, krzewów, pnączy, bylin, roślin cebulowych, roślin jednorocznych, zakładania trawników i łąk kwietnych. Publikacja opis podstawowych standardów materiałowych dotyczący poszczególnych rodzajów nasadzeń oraz standardy prowadzenia prac pielęgnacyjnych m.in. w zakresie utrzymania misy wokół drzew, cięć pielęgnacyjnych i technicznych, zabezpieczania roślin w okresie zimowym, ochrony zieleni w warunkach miejskich, w tym w trakcie procesu inwestycyjnego.
 

Ogrody deszczowe

 
Wiosną planowany jest finał realizacji dwóch pierwszych ogrodów deszczowych na terenie miasta: w Parku Jana Pawła II oraz przy ul. Ochotniczej, które powstają w ramach Zielonego Budżetu. Tworzą je przygotowane nasadzenia roślin dobrze radzących sobie w wilgotnej glebie, zatrzymujących wodę w gruncie i gromadzących ją podczas intensywnych opadów.

- Ogrody deszczowe to miejsca, w których gromadzi się woda opadowa, pochodząca zarówno z terenu ogrodu, jak i z dachów czy innych powierzchni nieprzepuszczalnych. Jest ona pobierana przez rośliny i następnie stopniowo oddawana do atmosfery. Wykorzystywane w ogrodach deszczowych rośliny to gatunki znoszące okresowe zalewanie i następujące po nim okresy względnej wilgotności, a nawet suszy. Założenia tego typu pozwalają na zatrzymanie deszczówki i ograniczają jej spływ do kanalizacji deszczowej. Jest to jeden ze sposobów na przeciwdziałanie suszy i adaptację miasta do skutków zmian klimatu - mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.
 
Ogrody deszczowe powstały w ramach realizowanego w 2021 roku projektu Zielonego Budżetu "Ogrody deszczowe. Dobrze nawodnione miasto”. Jego elem była popularyzacja wśród mieszkańców Lublina wiedzy na temat zieleni miejskiej i gospodarowania wodą w kontekście zmian klimatu. Z ponad 40 propozycji zgłoszonych przez ekspertów z Fundacji Sendzimira, Biura Miejskiego Architekta Zieleni oraz przedstawicieli Rad Dzielnic wskazano osiem miejsc, dla których zaprojektowano obiekty małej retencji. Do realizacji wybrano dwa projekty: w Parku Jana Pawła II i w pasie drogowym ul. Ochotniczej. Ich realizacja rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku, gdy wykonano niezbędne prace ziemne. Same nasadzenia roślin będą realizowane w ramach otwartych warsztatów w terenie.
 
 
- W Parku Jana Pawła w pobliżu altany powstaje duży ogród deszczowy z trzema wierzbami purpurowymi oraz sadzonkami sadźca, wiązówki, kosaćców i krwawnic, o pow. zlewni 500 m2 i poj. retencyjnej ponad 10 tys. dm3. Z kolei w przydrożnym pasie zieleni przy ul. Ochotniczej zaprojektowano serię trzech ogrodów deszczowych o pow. zlewni 300-320 m2 i pojemności retencyjnej 3615-4290 dm3, składających się z kilkuset roślin, głównie bodziszków, kosaćców, molinii i rozchodników - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Pierwsze ogrody deszczowe w Lublinie powstają przy współpracy Miasta Lublin z Fundacją Sendzimira, która jest prekursorem wdrażania warsztatowego tworzenia takich ogrodów w kraju. W ubiegłych latach zrealizowano ponad 50 tego typu rozwiązań m.in. w Warszawie, Łodzi, Katowicach i we Wrocławiu. W Lublinie odbyły się również webinaria związane z tematami zmian klimatu, zieleni miejskiej oraz małej retencji i ogrodów deszczowych. Powstał też "Poradnik budowy ogrodów deszczowych” oraz elektroniczna broszura poświęcona tworzeniu ogrodów deszczowych i ich znaczeniu dla krajobrazu miejskiego. Wartość realizacji całego projektu "Ogrody deszczowe. Dobrze nawodnione miasto” wraz z projektami, webinariami i wykonaniem dwóch ogrodów wyniesie 70 tys. zł.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy