Reklama

Reklama

Lublin: LPEC podsumował swoje inwestycje

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: LPEC S.A.

Lublin: LPEC podsumował swoje inwestycje - Zdjęcie główne

LPEC podsumował swoje inwestycje | foto LPEC S.A.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. podsumowało swoje działania w 2021 roku. Spółka zmodernizowała i wybudowała ok. 8 km sieci ciepłowniczych, a ciepło systemowe popłynęło do 46 nowych budynków.

Reklama

- Rozwój Lublina wiąże się ze wzrostem zapotrzebowania na ciepło, co wymaga skoordynowanego rozwoju infrastruktury ciepłowniczej w wieloletniej perspektywie. Inwestycje podejmowane przez LPEC S.A. z jednej strony gwarantują bezpieczeństwo dostaw czystego ciepła dla mieszkańców Lublina, z drugie przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w mieście i oszczędności surowców energetycznych - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

LPEC S.A. modernizuje i rozbudowuje obecnie system ciepłowniczy we wszystkich kierunkach realizowanej rozbudowy urbanistycznej Lublina. Jest to możliwie dzięki pozyskanym funduszom europejskim. W minionym roku zrewitalizowano lub przebudowano sieci ciepłownicze o łącznej długości ok 4,1 km oraz wybudowano 3,5 km nowych odcinków. Wśród inwestycji są: przebudowa sieci w rejonie ul. Długosza i Popiełuszki, ul. Jana Pawła II i Radości, ul. Kredowej i Wapiennej, modernizacja istniejącej sieci oraz budowa nowych odcinków sieci i przyłączy w rejonie ul. Zemborzyckiej i Południowej, rozbudowę sieci w rejonie ul. Firlejowskiej oraz ul. Orkana i Hetmańskiej.

- W naszej strategii rozwoju wyznaczyliśmy dwa zasadnicze priorytety inwestycyjne. Są to po pierwsze poprawa bezpieczeństwa dostaw i ograniczanie strat ciepła, po drugie rozbudowa infrastruktury ciepłowniczej we wszystkich kierunkach realizowanej rozbudowy urbanistycznej naszego miasta. Działania te mają bezpośredni wpływ na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i poprawę jakości powietrza w Lublinie - wyjaśnia Marek Goluch, prezes zarządu LPEC S.A. - Budynki zasilane ciepłem systemowym z sieci LPEC są neutralne w zakresie niskiej emisji, bezpośredniej przyczyny smogu w mieście.

Wśród przyłączonych obiektów dominowały wielorodzinne budynki mieszkaniowe, czyli 70% nowych przyłączeń. Pozostałe to budynki użyteczności publicznej oraz usługowe. Największe inwestycje przyłączeniowe w 2021 roku to m.in.: budynki mieszkalne przy ul. Franczaka Lalka, Skalskiego, Koralowej, Kwarcowej, Grabskiego oraz Startowej, hotel przy ul. Dolnej 3 Maja, obiekty Szpitala SPSK 1 przy ul. Staszica, budynek Pedagogiki UMCS przy ul. Głębokiej, budynek Centrum Pogotowia Ratunkowego przy ul. Wojciechowskiej. Łączna wartość zamówionej mocy cieplnej nowoprzyłączonych budynków na rynku pierwotnym wyniosła 9,5 MW.

Na przyłączenie do sieci ciepłowniczej zdecydowali się również właściciele budynków korzystających dotychczas z indywidualnych źródeł ogrzewania, m.in. Zespół Szkół Transportowo – Komunikacyjnych, MOPR, piekarnia oraz Komenda Miejska Straży Pożarnej przy ul. Zemborzyckiej, kamienice przy ul. Kowalskiej, Konopnickiej oraz Niecałej. Łącznie 13 budynków o zamówionej mocy cieplnej 2,2 MW.

- Efekty wieloletniego programu inwestycyjnego Spółki to również oszczędności energii dzięki systematycznemu obniżaniu strat ciepła, spadek ubytków gorącej wody w całym systemie ciepłowniczym oraz zmniejszenie liczby i uciążliwości awarii sieci. Straty ciepła w minionym roku wyniosły 10,28% i były najniższe w całej historii lubelskiego systemu ciepłowniczego jak również jedne z najniższych w porównaniu do innych systemów ciepłowniczych w kraju. Na przestrzeni ostatnich 5 lat liczba awarii na sieci ciepłowniczej zmniejszyła się o 32%, a poziom ubytków spadł o 34% - informuje firma.

W latach 2017-2021 LPEC na inwestycje przeznaczyło ponad 190 mln zł, dzięki czemu wybudowano 23 km nowych sieci, 34 km kompleksowo zmodernizowano. Do sieci ciepłowniczej przyłączono 260 budynków o łącznej mocy cieplnej 86 MW co stanowi 13% rynku ciepła systemowego w Lublinie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy