Reklama

Reklama

Lublin: Lekarze z lubelskiego szpitala uczą się obsługi nowoczesnego robota

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Specjaliści Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie biorą udział w szkoleniu z obsługi robota da Vinci. służy on do wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, wymagających szczególnej precyzji.

Reklama

Robot da Vinci umożliwia wykonanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Jest przydatny w operacjach dotyczących trudno dostępnych miejsc organizmu. Za pomocą systemu da Vinci na całym świecie wykonano 8,5 mln operacji. Specjaliści Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie starają się, żeby dołączyć do grona lekarzy z kwalifikacjami pracy przy użyciu robota.

- Rozwiązania da Vinci pozwalają na prawdziwy skok jakościowy w terapii wielu schorzeń. W ginekologii są one wykorzystywane w operacjach usunięcia macicy z powodu raka trzonu macicy oraz w przypadku głęboko naciekającej endometriozy. Są to zabiegi wymagające dużej dokładności preparatyki tkanek. Operacja z użyciem robota jest dużo bardziej precyzyjna niż tradycyjny zabieg chirurgiczny, dzięki niej nie zostają uszkodzone sąsiadujące z operowanym obszarem tkanki, a co za tym idzie, po zabiegu pacjent ma mniejsze dolegliwości bólowe, wymaga przyjmowania mniej leków przeciwbólowych i szybciej wraca do sprawności fizycznej. Jako lekarze specjaliści szpitala chcielibyśmy jak najszybciej zaproponować taki sposób leczenia naszym pacjentom. Dlatego podjęliśmy inicjatywę organizacji szkoleń z zakresu chirurgii robotycznej - tłumaczy dr hab. n. med. Konrad Futyma z Klinicznego Oddziału Ginekologii Operacyjnej.

W praktyce przekłada się to na krótszy okres hospitalizacji i oszczędności na poziomie służby zdrowia. Pacjent operowany z pomocą robota wymaga zużycia mniejszej ilości krwi do transfuzji oraz leków, szybciej zwalnia szpitalne łóżko i wraca do codziennego życia.

W SPSK Nr 4 od wtorku do piątku (23-26 listopada) trwają szkolenia personelu z pracy z robotem. Biorą w nich udział zespoły Klinicznych Oddziałów: Urologii i Onkologii Urologicznej, Chirurgii Klatki Piersiowej, Kardiochirurgii, Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego oraz Ginekologii Operacyjnej. Lekarze oraz instrumentariuszki poznają zasady obsługi technicznej systemu, przygotowania systemu do zabiegu operacyjnego i pracy podczas operacji. Za pomocą wirtualnego symulatora dedykowanego specjalnie do szkoleń oraz fantomu operacyjnego uczestnicy samodzielnie wykonują ćwiczenia począwszy od "dokowania” pacjenta i wprowadzaniu narzędzi do odpowiedniej przestrzeni ciała, skończywszy na operowaniu narzędziami z użyciem nici.

- Zakres operacji, które można wykonać z asystą robota da Vinci jest bardzo szeroki. W krajach zachodnich jest to już standardowa procedura stosowana w oddziałach urologicznych, ginekologicznych czy chirurgicznych. Dzięki wielu zaletom oraz możliwościom technicznym, jakie posiada robot da Vinci, jego wsparcie co raz powszechniej wykorzystywane jest również w innych specjalnościach. SPSK Nr 4 jest szpitalem wielospecjalistycznym, dysponuje także wykwalifikowaną kadrą medyczną, dzięki czemu zastosowanie technologii robotycznej byłoby możliwe u szerokiej grupy chorych. Wprowadzenie tej nowoczesnej formy leczenia operacyjnego podnosi bezpieczeństwo i jakość zabiegów, co w bezpośredni sposób przekłada się na korzyści odnoszone przez pacjentów. W chwili obecnej nasz szpital poszukuje źródła sfinansowania zakupu systemu da Vinci - mówi dr n. med. Radosław Starownik, dyrektor naczelny SPSK Nr 4.

Z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci przeprowadza się obecnie około 170 typów zabiegów chirurgicznych. W samym roku 2020, pomimo pandemii, na całym świecie przeprowadzono ponad 1,2 mln operacji z wykorzystaniem robota. Obecnie w województwie lubelskim tego systemu nie ma żaden ze szpitali.

Z jego pomocą można przeprowadzić operacje z zakresu m.in.: chirurgii onkologicznej (wycięcie guza nowotworowego), ginekologii (np. histerektomia – usunięcie macicy), chirurgii ogólnej (np. leczenie chorób pęcherzyka żółciowego, achalazji przełyku, otyłości), chirurgii naczyniowej (np. rewaskularyzacja wieńcowa, czyli poszerzenie i udrożnienie zwężonego naczynia wieńcowego), kardiochirurgii (np. naprawa zastawki dwudzielnej, założenie by-pass'ów), transplantologii (np. pobranie nerki czy wątroby do przeszczepu), proktologii (np. kolektomia – częściowe lub całkowite usunięcie jelita grubego i urologii (np. prostatektomia – wycięcie gruczołu krokowego, cystektomia - wycięcie pęcherza moczowego, nefrektomia, czyli usunięcie nerki).

Mimo zastosowania technologii i wsparcia komputerowego, każdy ruch instrumentów i krok podczas operacji jest kontrolowany i wykonywany bezpośrednio i wyłącznie przez chirurga. System nie jest programowalny i nie może wykonywać żadnych ruchów autonomicznie. W trakcie zabiegu do jego dyspozycji pozostają asystenci chirurgiczni, instrumentariuszki oraz lekarze anestezjolodzy i pielęgniarki anestezjologiczne, które podczas operacji pracują bezpośrednio przy pacjencie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy