Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: Opozycja i pracownicy nie chcą połączenia szpitali. Posłanka Joanna Mucha: To jest bardzo zły pomysł

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Screen - Joanna Mucha/Facebook

Województwo lubelskie: Opozycja i pracownicy nie chcą połączenia szpitali. Posłanka Joanna Mucha: To jest bardzo zły pomysł - Zdjęcie główne

Konferencja prasowa dotycząca połączenia szpitali | foto Screen - Joanna Mucha/Facebook

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Połączeniu trzech szpitali psychiatrycznych sprzeciwiają się lubelscy politycy Polski 2050 Szymona Hołowni i pracownicy placówek. Połączenie szpitali to pomysł władz województwa lubelskiego. Chodzi o Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie, szpital w Radecznicy i szpital w Celejowie.

Reklama

Dwa szpitale mają pomóc jednemu

Połączenie ma dotyczyć Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie ze Szpitalem Psychiatrycznym w Radecznicy (pow. zamojski) oraz Samodzielnym Publicznym Psychiatrycznym Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym w Celejowie (pow. puławski). Jarosław Stawiarski, marszałek województwa wyjaśnia, że poprawi to sytuację finansową i polepszy ofertę usług medycznych dla pacjentów. Takim planom sprzeciwiają się związkowcy ze szpitala w Radecznicy oraz lubelscy politycy Polski 2050 Szymona Hołownii.

W trakcie piątkowej (12 listopada) radna Sejmiku Województwa Lubelskiego - Ewa Jaszczuk wyjaśniała, że jednostki ochrony zdrowia podlegające pod Urząd Marszałkowski są w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Dodawała, że kwota zadłużenia szpitali wynosi ponad 1 miliard 95 milionów złotych. Do tego stwierdziła, że plan połączenia szpitali jest złą koncepcją.

- Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie ma potężne zadłużenie. Na koniec 2020 roku to zadłużenie sięga powyżej 8 milionów złotych, zaś kwota zobowiązań przekracza 35 milionów złotych. Szpital w Radecznicy i szpital w Celejowie mają stabilną sytuację finansową. Nie ma żadnej gwarancji, że Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie poprawi swoją płynność finansową i rentowność. Nie można krzywdzić pracowników, którzy ciężko pracowali na to, że wyniki finansowe szpitali są dobre. Jest to zasługa lekarzy, pielęgniarek, jak również organu zarządzającego - tłumaczyła radna.

"To jest przerażające"

Jednocześnie podkreśliła, że Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie nie można zostawić bez pomocy, ale propozycja konsolidacji szpitali Jej zdaniem, jest niewłaściwa. Jako rozwiązanie problemów podała m.in. rozwiązania systemowe, reforma ochrony zdrowia, właściwa wycena procedur medycznych, rozwiązanie problemów kadrowych.

- Najbardziej oburzające są założenia konsolidacji i koncpecja - dodawała Elżbieta Bartnik ze szpitala w Radecznicy.

Na dowód przytoczyła zmiany, które by się dokonały. Wśród nich są np. wszystkie oddziały psychiatryczne w Radecznicy zostaną przeniesione do lubelskiego szpitala, w placówce w Radecznicy zostanie zlikwidowane laboratorium, apteka szpitalna, prosektorium, izba przyjęć. Za to w szpitalu w Radecznicy zostaliby umieszczeni pacjenci Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Lublinie.

- Zatrważające jest to, że taka ilość pacjentów nie będzie miała dostępu do laboratorium, apteki, izby przyjęć. Jeżeli zostanie zlikwidowana izba przyjęć, to nie będzie dyżurów lekarskich - podkreśliła Bartnik i zacytowała jeden z zapisów koncepcji - "Pacjenci w szpitalu w Radecznicy będą zabezpieczeni dyżurami pod telefonem przez lekarzy dyżurnych  w Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie" (...). To jest przerażające. Jak można mieć taki projekt, który mówi, że jedyny sposób skontaktowania się z lekarzem to telefoniczne połączenie? - zastanawiała się Bartnik.

Do tego, podkreśliła, że jeśli doszłoby do połączenia placówek, to pracownicy szpitali w Radecznicy i Celejowie, które mają dobrą sytuację finansową, automatycznie staną się pracownikami zadłużonego, lubelskiego szpitala. Według niej oznacza to, że lubelski szpital nie realizowałby wobec pracowników, wszystkich zobowiązań i świadczeń płacowych.

"Doraźne klejenie łatek nic nie pomoże"

- To jest bardzo zły pomysł - stwierdziła lubelska posłanka Joanna Mucha, podkreślając, że szpital w Radecznicy jest bardzo dobry i odniosła się do pomysłu połączenia szpitali. - Mam wrażenie, że marszałek rozważając coś takiego trochę idzie w stronę hasła "co by tu jeszcze spiep....". Mamy dwie dobrze działające jednostki opieki zdrowotnej, które świadczą bardzo dobrą opiekę zdrowotną. Teraz po to, żeby ratować trzecią jednostkę, chce się rozsmarować ten bardzo drobny zysk, który powstaje w tych dwóch jednostkach, do tej trzeciej. To nie ma żadnego sensu  (...). Ucierpi pacjent. To nie są pacjenci, którzy są chorzy przez 2 tygodnie , to są pacjenci, których choroba powraca, którzy muszą być pod stałą opieką - dodawała posłanka.

- Ochrona zdrowia powinna być nakierowaną na troskę o pacjenta. Pacjent powinien stać w centrum wszelkich działań - uzupełniał lubelski senator Jacek Bury. - Apeluję do marszałka, żeby zrobić porządny plan porozmawiać z władzami centralnymi, bo takie doraźne klejenie łatek nic nie pomoże. Trzeba pochylić się nad systemową ochroną zdrowia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy