Centrum Wsparcia Badań Klinicznych będzie działać w budynku Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie. W całym kraju powstaną 23 takie centra wspierane ze środków Agencji Badań Medycznych. Umowa na utworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych została podpisana w 2021 roku. Całkowity koszt projektu wynosi ponad 9,4 mln zł.
- Muszę wyrazić ogromną radość z dzisiejszego spotkania, z faktu że z twórczym zaangażowaniem naszej uczelni, w naszym największym szpitalu klinicznym SPSK Nr 4 zostaje sfinalizowane Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Jestem niezwykle wdzięczny panu doktorowi Radosławowi Sierpińskiemu. Nie ma w tych słowach wymiaru politycznego czy powodów innych niż autentycznej chęci podziękowania za ogromne zaangażowanie, wsparcie i za to, że Agencja Badań Medycznych wybrała naszą uczelnię jako kolejnego, bardzo ważnego partnera - mówił na poprzedzającej uroczystą inaugurację konferencji prasowej, prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Podkreślił, że nowe przestrzenie mają służyć pacjentom, ale te pozwolą rozwijać się Uniwersytetowi Medycznemu i szpitalom, dla których uczelnia jest organem tworzącym.
Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, razem z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie i SPSK Nr 4 w Lublinie współtworzą SPSK Nr 1 w Lublinie, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie i jako partner - Uniwersyteckie Centrum Stomatologii w Lublinie. Ośrodek podlega prorektorowi Uniwersytetu Medycznego w Lublinie ds. Szkoły Doktorskiej i Badań Klinicznych prof. dr hab. n.med. Krzysztofowi Giannopoulosowi.
- Chcę podkreślić, że nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że Uniwersytet Medyczny w Lublinie jest miejscem, które powinno dołączyć do Polskiej Sieci Badań Klinicznych. Sieć staje się polską marką. Obecnie są w niej 23 ośrodki tworzące jakość w badaniach klinicznych w Polsce. Jest to wielka przyjemność, że Centrum Wsparcia Badań Klinicznych możemy otworzyć dziś w Lublinie. Jest to święto całej społeczności akademickiej, ale przede wszystkim pacjentów w regionie. Bo szpital, którego markę wszyscy znają i nikt nie ma wątpliwości, że to jeden z najlepszych szpitali w Polsce jednego z najlepszych uniwersytetów w naszym kraju, świadczy usługi dla całej Lubelszczyzny. A tego typu miejsca, w których będą rozwijane najlepsze technologie medyczne, najlepsze badania kliniczne, zarówno komercyjne jak i niekomercyjne, stanowią konieczność. Myślę, że co roku dziesiątki, setki, tysiące pacjentów będą mogły skorzystać z nowej infrastruktury po to, by w komfortowych warunkach, nieustępujących tym, jakie są w krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych, skorzystać z najnowszych zdobyczy technologii - mówił dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.
- Jako szpital czujemy się wyróżnieni. W SPSK Nr 4 powstał i zaczął funkcjonować świetny, profesjonalny, wysokospecjalistyczny ośrodek. Oprócz strony naukowej, czyli badań istotnych dla rozwoju i postępu w medycynie, spodziewamy się przede wszystkim korzyści na naszych pacjentów. Badania kliniczne, jako kontynuacja, uzupełnienie terapii lub włączenie nowych terapii dają pacjentom nowe możliwości. Jesteśmy szpitalem wielospecjalistycznym i zakresy działania nowego centrum będą dotyczyły praktycznie każdego z oddziałów. To wartość dodana dla szpitala i korzyść dla chorych - mówił dr n. med. Radosław Starownik, dyrektor naczelny SPSK Nr 4 w Lublinie.
Podstawowym celem Centrów Wsparcia Badań Klinicznych jest wykorzystanie potencjału polskich publicznych ośrodkach realizujących badania kliniczne, stworzenie korzystnych warunków do inicjowania niekomercyjnych badań klinicznych przez badaczy oraz zwiększenie dostępu do technologii lekowych dla polskich pacjentów.
- Szukanie nowych możliwości leczenia jest bardzo etyczną formą uprawiania zawodu lekarza i wskazuje na konieczność badań klinicznych - zaznaczył podczas konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie CWBK w Lublinie prof. dr hab. n. med. Krzysztof Giannopoulos. - Ośrodek ten wyróżnia nas od centrów komercyjnych, dlatego że możemy w nim realizować najbardziej zaawansowane pomysły naukowe, także badania first-in-human, czyli pierwsze badania leku przeprowadzane z udziałem ludzi, a także znajdowanie jego odpowiedniej dawki. Tego typu jednostki są najbardziej wykwalifikowane do prowadzenia badań klinicznych i idealnie wpisują się w misję naszego uniwersytetu - dodał.
Po konferencji prasowej odbyła się część oficjalna, w której wzięli udział m.in. przedstawicieli lubelskich szpitali oraz politycy i samorządowcy.
- Dziękuję tym, którzy ten potencjał w zakresie prowadzenia badań klinicznych tworzą i będą stale zwiększać. To dla nas wielki honor, że tutaj w Lublinie mamy tak świetną kadrę - powiedział Krzysztof Żuk, dodając, że Uniwersytet Medyczny jest „absolutnym liderem”. – I to jest niezwykle budujące - zaznaczył.
- Mam nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mogli tutaj, w Lublinie wspólnie świętować momenty, w których uda się zrealizować projekty publiczne. Takie, które będą w pełni wykorzystywać państwa potencjał - mówił wiceminister finansów Artur Soboń, zwracając się do rektora uczelni.
- Myślę, że ta nowa jednostka organizacyjna znakomicie spełni swoją rolę. Tym bardziej, że dołączacie do sieci tego typu centrów - zaznaczał wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.