Lublin i inne duże miasta chcą walczyć z suszą

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: lublin.eu

Lublin i inne duże miasta chcą walczyć z suszą  - Zdjęcie główne

Łąka kwietna | foto lublin.eu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydenci największych polskich miast podpisali deklarację o współdziałaniu miast Unii Metropolii Polskich w sprawie suszy. Samorządy szukają nowych rozwiązań.

Głównym celem jest zwiększenie retencji wód oraz zapobieganie stratom wody. Samorządy chcę nawiązać w tej sprawie współpracę z ośrodkami naukowymi, organizacjami pozarządowymi oraz administracją rządową.


– Susza jest zjawiskiem bardzo złożonym i aby zapobiegać jej skutkom, potrzeba wielopłaszczyznowych, szeroko zakrojonych działań prowadzonych nie tylko przez samorządy, ale również samych mieszkańców. Podejmując współpracę, liczymy na pomoc przy opracowaniu efektywnego systemu gospodarowania wodą w mieście. Biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne, to właśnie inwestycje związane z tworzeniem systemów zbierania i retencjonowania wód czy budową i modernizacją sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników retencyjnych, już wkrótce staną się głównym priorytetem działań wszystkich samorządów – mówi Krzysztof ŻukPrezydent Miasta Lublin.

Jakie są plany przeciwdziałania skutkom suszy?


Lublin, wraz z innymi miastami wprowadzi monitoring poziomu i jakości zasobów wodnych. Miasta będą tworzyły nowe źródła zaopatrzenia w wodę oraz retencjonowani wód. Samorządy postulują przyśpieszenie prac nad zabudową Krajowego systemu monitorowania suszy oraz wprowadzenie zasad korzystania z wód śródlądowych do nawadniania terenów zieleni. Miasta chcą również opracować przepisy, które uregulują ponowne wykorzystywanie zużytej wody, w tym oczyszczonych ścieków, na potrzeby rolnictwa, przemysłu oraz gospodarki komunalnej.


Jakie kroki podjęło dotychczas Miasto Lublin?


Obecnie Miasto zarządza w zrównoważony sposób zielenią miejską poprzez rzadsze koszenie, zakładanie łąk kwietnych i muraw ekstensywnych, które są bardziej odporne na suszę od tradycyjnego trawnika. Pielęgnacji i koszenia nie warunkuje już sztuczny harmonogram. Uzależnione jest to od pogody i ilości opadów oraz bieżącej obserwacji stanów zieleni. Podlewanie również jest dostosowane do panujących warunków oraz poszczególnych wymagań roślin.


W tym roku również zostały podjęte działania w celu oszczędzania zasobów wód gruntowych i zwiększenia naturalnej retencji. Lublin przyjął nowy miejski program dotacyjny dla mieszkańców „Złap deszczówkę”. Działania zyskało wielu zwolenników, więc będzie ono kontynuowane i rozbudowywane w przyszłości.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE