Reklama

Reklama

Lublin: Chór KUL obchodzi 100-lecie istnienia. Będzie koncert i wystawa

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

Lublin: Chór KUL obchodzi 100-lecie istnienia. Będzie koncert i wystawa - Zdjęcie główne

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II | foto Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II obchodzi 100-lecie swojego istnienia. Zespół specjalizuje się w muzyce religijnej a capella i wykonuje też muzykę inspirowaną tradycjami ludowymi oraz wielkie formy oratoryjno-kantatowe. Z okazji jubileuszu przewidziany jest koncert i wystawa.

Reklama

- Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II to jeden z najstarszych i najbardziej zasłużonych ambasadorów Uniwersytetu, ale także Lublina, województwa lubelskiego i polskiej kultury muzycznej - mówi historyk i muzykolog dr Andrzej Gładysz, wiceprezes zespołu.

Najstarszy zachowany dokument potwierdzający istnienie chóru na KUL pochodzi ze stycznia 1922 roku, co oznacza, że zespół powstał najpóźniej w roku akademickim 1921/1922. Według dr. Gładysza najprawdopodobniej wydzielił się z powołanego w 1920 roku Koła Artystycznego. W okresie dwudziestolecia międzywojennego chór skupiał kilkadziesiąt osób, głównie studentów KUL. Szczyt jego popularności przypadł w latach 50. XX wieku, gdy liczył blisko 200 chórzystów. - Większość prób odbywała się w sekcjach głosowych, gdyż sale nie mieściły tak licznej grupy. Z kolei w latach 60., ze względu na małe zainteresowanie pań, zespół przekształcono czasowo w chór męski - mówi wiceprezes.

Chór specjalizuje się w muzyce religijnej a capella, ale wykonuje też muzykę inspirowaną tradycjami ludowymi oraz wielkie formy oratoryjno-kantatowe. Zdobył nagrodu i wyróżninia na festiwalach artystycznych. Odbył kilkaset krajowych i światowych tournée koncertowych. Jak podkreśla dr Gładysz szczególnie zapadły w pamięć chórzystów spotkania ze św. Janem Pawłem II, który dla wielu chórzystów był ich profesorem oraz bł. Stefanem Wyszyńskim - Wielkim Kanclerzem KUL.

W ciągu stu lat działalności chór miał dyrygentów, wśród których wymienić można Edwarda Jozajtisa, Mariana Ochalskiego, ks. Tadeusza Miazgę, ks. Zdzisława Bernata i prof. Kazimierza Górskiego (1971-1998). W 1998 roku stanowisko dyrygenta i kierownika artystycznego chóru objął prof. Grzegorz Pecka, absolwent muzykologii KUL i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, wykładowca w Instytucie Nauk o Sztuce KUL. Obecnie do zespołu należy ok. 50 osób, głownie studentów, absolwentów i pracowników KUL, ale także miłośników muzyki chóralnej z innych lubelskich uczelni.

Obchody jubileuszu 100-lecia Chóru KUL zaplanowane zostały w sobotę (20 listopada). O godzinie 12.30 odbędzie się msza św. w Kościele Akademickim KUL, a o 14.00 - uroczystość i koncert jubileuszowy w Auli Stefana Kardynała Wyszyńskiego KUL. Po koncercie nastąpi otwarcie wystawy z okazji 100-lecia Chóru w Atrium Kolegium Norwidianum.

Dr Andrzej Gładysz gorąco zaprasza do wspólnego świętowania dawnych chórzystów oraz przyjaciół zespołu i miłośników sztuki chóralnej. - Tak znakomity jubileusz w czasach pandemii to prawdziwe wyzwanie. Mury KUL z radością przyjmą tych chórzystów i fanów zespołu, którzy dotrą do Lublina, ale by pozwolić jak największemu gronu absolwentów na udział w wydarzeniu, przygotowano transmisję online - mówi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy