Reklama

Reklama

Lublin będzie miał nowe miasto partnerskie. Ma zostać nim ukraiński Charków

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Lublin będzie miał nowe miasto partnerskie. Ma zostać nim ukraiński Charków - Zdjęcie główne

Miasto Charków - Plac Wolności | foto Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ukraiński Charków ma zostać miastem partnerskim Lublina. Radni miejscy podjęli decyzję w tej sprawie. Za wsparcie, pomoc i działania osobiście dziękowała radna innego z miast w Ukrainie.

Reklama

W porządku obrad czwartkowej (28 kwietnia) sesji Rady Miasta Lublin znalazł się projekt uchwały w sprawie "zawarcia umowy partnerskiej pomiędzy Miastem Lublin a Miastem Charków (Ukraina)".

Charków jest drugim co do wielkości miastem Ukrainy. Leży w północno-wschodniej części kraju, około 40 km od granicy z Rosją. Jest ośrodkiem przemysłowym i uniwersyteckim. W 2017 roku Lublin i Charków podpisały list intencyjny o współpracy. Poza tym, Charków wsparł Lublin w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, który miasto zdobyło.

W projekcie uchwały nawiązano też do inwazji Rosji na Ukrainę, która trwa już ok. 2 miesiące.

- Od początku napaści Rosji na Ukrainę Charków pozostaje pod nieustannym ostrzałem. Zniszczeniu uległo tysiące obiektów cywilnych: budynków mieszkalnych, szpitali, szkół. Powojenna odbudowa miasta będzie jednym z głównych wyzwań czekających jego władze i mieszkańców, a także partnerów międzynarodowych zaangażowanych w pomoc Ukrainie obecnie i deklarujących wsparcie na przyszłość - czytamy w podsumowaniu projektu uchwały.

W trakcie sesji nie było długiej dyskusji w tym punkcie między radnymi. Za to gościem obrad była radna Miasta Równe w Ukrainie, która od początku wojny zajmuje się logistyką pomocy humanitarnej z całej Europy dla Ukrainy. Zwróciła się do Rady Miasta Lublin i dziękowała za wsparcie oraz pomoc od początku wojny.

- W moim kraju trwa wojna (...). Nie wyobrażaliśmy sobie, że 24 lutego całkowicie zmieni nasze życie. Każde państwo ma prawo do swobodnego życia w swoim kraju. Każde miasto ma prawo istnienia pod pokojowym, spokojnym niebem. Mojemu krajowi, który jest cudowny i piękny, to prawo zostało odebrane. 24 lutego to właśnie Polska wyciągnęła rękę z pomocą. Dziękujemy za to i w tej sytuacji śmiało możemy Was nazywać swoimi siostrami - mówiła Katerina Marczuk.

- Widzimy tę tragedię, która jest zza wschodnią granicą. Pomagamy, bo jesteśmy ludźmi, żyjemy we względnym dobrobycie przez ostatnich kilkadziesiąt lat. Chcielibyśmy, żeby inni ludzie również mogli spędzać w pokojowych warunkach, z uśmiechem na buzi, w sytuacjach których nie zagrażają życiu i obywateli - powiedział Jarosław Pakuła, przewodniczący Rady Miasta Lublin.

Z kolei radny Bartosz Margul (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) mówił o Charkowie, w którym był jeszcze przed wojną. 

- Jest to piękne miasto, piękne parki, piękna infrastruktura. Przed wojną wspaniale się rozwijało - zachwalał Bartosz Margul. - To miasto z bogatą kulturą, miasto uniwersyteckie, które żyło pełnią życia. To dla nas zaszczyt, że takie miasto będzie naszym partnerem. (...). Dla Charkowa, teraz każdy taki symboliczny gest wsparcia jest bardzo ważny.

Za uchwałą głosowało 28 radnych. Nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wśród miast partnerskich Lublina są już miasta ukraińskie. Na tej liście znajduje się m.in. Lwów, Sumy, Starobielsk, Równe, Ługańsk, Łuck.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy