Tarcza Wschód
Tarcza Wschód to plan wzmocnienia wschodnich granic Polski poprzez budowę różnego rodzaju zabezpieczeń. Chodzi o te infrastrukturalne i naturalne bariery terenowe. Przewidziano w nim zastosowanie takich technologii, jak systemy antydronowe i systemy wykrywania zagrożeń. Został uznany za flagowy projekt UE.
Tego projektu dotyczy stanowisko Rady Miasta Lublin, które przygotowała część radnych klubu prezydenta Krzysztofa Żuka. Podpisali się pod nim Zbigniew Jurkowski, Piotr Choduń, Anna Ryfka - wiceprzewodnicząca RM Lublin i Jarosław Pakuła - przewodniczący RM.
Samorządy wzięły na siebie ciężar
Odnoszą się w nim do trwającej od 2022 roku pełnoskalowej wojny na Ukrainie.
- W obliczu niczym niesprowokowanej rosyjskiej agresji na niepodległą Ukrainę, samorządy ze wschodniej części Polski wzięły na siebie ogromny ciężar tej wojny toczącej się tuż za wschodnią granicą Unii Europejskiej. Nasz samorząd stał się nie tylko pierwszą linią solidarności europejskiej, ale także realnym zapleczem logistycznym, humanitarnym i społecznym dla działań wspierających Ukrainę oraz wzmacniających bezpieczeństwo całej wspólnoty europejskiej - czytamy w stanowisku.
Z pisma wynika, że Rada Miasta Lublin wyraża pełne poparcie dla wszelkich działań podejmowanych przez przedstawicieli władz Rzeczypospolitej Polskiej, Parlament Europejski, Komisję Europejską na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa Unii Europejskiej oraz ochrony wschodniej granicy NATO.
- Z całą stanowczością popieramy projekt Tarcza Wschód - inicjatywę mającą na celu budowę trwałych i skutecznych mechanizmów obrony oraz infrastruktury bezpieczeństwa na wschodnich terenach Polski i Europy. Uważamy, że Tarczy Wschód to kluczowy projekt dla przyszłości całej Unii Europejskiej i zasługuje na pełne, stabilne i długofalowe finansowanie ze środków Unii Europejskiej - piszą autorzy. - Wspieramy tożsame stanowisko utworzenia specjalnego funduszu UE dla regionów przygranicznych, które odczuwają skutki wojny za wschodnią granicą Unii Europejskiej.
O co wnioskują?
Radni wnioskują do Komisji Europejskiej o: objęcie projektu Tarcza Wschód dedykowanym mechanizmem finansowym na poziomie europejskim, uwzględniającym strategiczne znaczenie wschodniej granicy UE. Chcą również utworzenia specjalnego programu finansowego dla regionów przygranicznych i przyfrontowych, takich jak województwo lubelskie. Zdaniem autorów stanowiska takie regiony "z wielką odpowiedzialnością i ofiarnością realizują zadania o znaczeniu ogólnoeuropejskim - zarówno w wymiarze militarnym infrastrukturalnym, jak i humanitarnym".
- Nasz samorząd deklaruje pełne wsparcie dla wszelkich działań służących wzmocnieniu polskiego bezpieczeństwa i stabilności naszego regionu - szczególnie takich projektów jak Tarcza Wschód, które powinny stać się europejskim priorytetem strategicznym - czytamy w podsumowaniu.
Stanowisko znalazło się w porządku obrad najbliższej sesji RM Lublin, która odbędzie się 29 maja. Wtedy radni będą na nim głosować.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.