Reklama

Reklama

Lublin: Aplikacja Turystyczny Lublin w nowej odsłonie. Można zobaczyć nieistniejące już budynki [WIDEO]

Opublikowano: śr, 22 cze 2022 16:10
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Aplikacja Turystyczny Lublin wraca w nowej odsłonie. Dzięki zmianom, mieszkańcy i turyści mogą zobaczyć budynki kiedyś charakterystyczne dla miasta, a dziś już nieistniejące np. kościół farny i wieżę ciśnień.

Reklama

Aplikacja Turystyczny Lublin to niezbędnik turysty, zawierający najważniejsze informacje o atrakcjach turystycznych, wydarzeniach, noclegach i gastronomii. Wzbogacono ją o moduł rozszerzonej rzeczywistości.

- Nowa aplikacja Turystyczny Lublin to nie tylko garść praktycznych informacji, ale także odmienne spojrzenie na zwiedzanie Lublina. Odkrywanie miejsc, które nie istnieją intryguje i skłania do sięgania w głąb dziejów naszego miasta. Lublin ma wiele historii do opowiedzenia, a nowoczesne rozwiązania pomagają je nie tylko przekazać, ale i zwizualizować. Technologia rozszerzonej rzeczywistości pozwala na przywrócenie do życia obiektów dawnego krajobrazu Lublina, których dziś nie ma już w przestrzeni miasta. To kolejny krok w stronę wdrażania unikatowych rozwiązań w lubelskiej turystyce - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Nowa i odświeżona wersja aplikacji w dalszym ciągu zachowuje charakter informacyjny. Turysta dowie się z niej gdzie zjeść, gdzie nocować, jakie atrakcje zobaczyć w Lublinie i najbliższej okolicy.
 
- Każde z zebranych w rozbudowanej bazie miejsc posiada opis, materiał zdjęciowy oraz przyporządkowaną dokładną lokalizację na mapie. Użytkownicy mogą także sprawdzić na bieżąco aktualizowane informacje o wydarzeniach, jakie odbywają się w mieście. Nowością w aplikacji jest moduł AR (technologia rozszerzonej rzeczywistości). Obiekty poddane wirtualnej rekonstrukcji to kościół farny pw. św. Michała Archanioła zlokalizowany niegdyś przy ul. Grodzkiej, dziś plac Po Farze oraz wieża ciśnień z placu Wolności, kiedyś placu Bernardyńskiego - informuje Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Oba odtworzone budynki były ważne dla dawnego Lublina. Kościół farny przez pięć wieków był najważniejszą świątynią katolicką w mieście. Pełnił funkcję kolegiaty, wokół której powstała plebania, szpital, szkoła, a także pomieszczenia na cele społeczne i kulturalne. Murowana świątynia powstała w XIII w. i na przestrzeni lat kilkukrotnie ją rozbudowywano i modyfikowano, głównie z powodu zniszczeń wskutek pożarów czy nieprzyjacielskich najazdów. W XIV w. dobudowano do niej wieżę, która była najwyższym punktem ówczesnego Lublina. W latach 1826-1832 kościół farny pełnił funkcję katedry. Niedługo potem, z powodu złego stanu technicznego, świątynię rozebrano, a jej budulec posłużył, m.in. do remontu Bramy Krakowskiej. Dzisiaj śladem kościoła są odtworzone fundamenty. Dzięki aplikacji Turystyczny Lublin użytkownik może obserwować bryłę Fary w jej pięciu odsłonach, od XII do XIX wieku i zwiedzać obiekt od środka.
 
 
Z kolei wieża ciśnień z końca XIX wieku przez 50 lat zaopatrywała Lublin w wodę pitną i była punktem orientacyjnym w mieście. Jej bryłę stylizowaną na basztę zdobiły neogotyckie elementy. Zbudowano ją z cegły maszynowej, a na samym szczycie umieszczono zbiornik o pojemności 150 m3. Stanowiła element miejskiego systemu wodociągowego, którego architektem, a potem zarządcą był Adolf Weisblat. System ostatecznie nie spełnił oczekiwań miejskich władz, w związku z tym podjęto decyzję o budowie nowej sieci z wieżą ciśnień przy alejach Racławickich. Od tego momentu wieża na placu Bernardyńskim traciła na znaczeniu. Z powodu poważnych zniszczeń podczas II wojny światowej zdecydowano o jej rozbiórce. Teraz na placu Wolności można zobaczyć zarys wieży ciśnień stworzony z kostki brukowej, a tuż obok fontannę z jej miniaturą z brązu. Dzięki aplikacji turyści i mieszkańcy będą mogli obejrzeć bryłę wieży w rzeczywistym rozmiarze.

- Aplikacja Turystyczny Lublin działa w systemie iOS i Android. Można ją pobrać bezpłatnie w sklepach internetowych. Korzystanie z modułu AR aplikacji jest proste. Do obiektu prowadzi mapa zawarta w aplikacji, a uzyskanie wirtualnego obrazu możliwe jest po zeskanowaniu geometrycznego symbolu umieszczonego na tabliczkach w pobliżu obiektów - zarówno na placu Po Farze, jak i placu Wolności. Autorem aplikacji rozszerzonej rzeczywistości i animacji 3D jest firma ORIZON GROUP z Lublina - dodaje Anna Czerwonka.
 
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy