reklama
reklama

Lublin: Aplikacja pokazała jak kiedyś wyglądał zamek [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Lublin: Aplikacja pokazała jak kiedyś wyglądał zamek [WIDEO] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaPowstał model zrekonstruowanego zamku królewskiego, nazywanego dzisiaj Zamkiem Lubelskim. Stworzono go w ramach aplikacji Turystyczny Lublin.
reklama

Urząd Miasta Lublin stworzył aplikację Turystyczny Lublin, czyli  niezbędnik turysty. Można w nim znaleźć informacje o atrakcjach turystycznych, wydarzeniach, noclegach i gastronomii. Wszystko zostało wzbogacone o moduł rozszerzonej rzeczywistości. W ten sposób można zobaczyć budynki niegdyś charakterystyczne, a dziś już nieistniejące.
 
- Model 3D zamku królewskiego to kolejny zrekonstruowany wirtualnie zabytek dostępny w aplikacji Turystyczny Lublin. Dzieki zastosowaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) można podziwiać nieistniejącą już rezydencję królewską w szacie architektonicznej z XVI wieku we współczesnej przestrzeni. Widok na zamek dostępny jest z pięciu punktów: placu Po Farze, ul. Zamkowej, Wzgórza Czwartek, dziedzińca Zamku Lubelskiego i tarasów galerii Vivo! (nieczynnych w okresie zimowym). Aby podziwiać nieistniejące zabytki należy pobrać aplikację, wybrać moduł "Zwiedzaj Lublin" i zeskanować geometryczny symbol na tabliczce w jednym z pięciu wymienionych punktów. Bezpłatną aplikację można pobrać na Android i iOS - informuje Miasto Lublin.
 
Zamek był pierwotnie zbudowany w XII wieku, a potem  wielokrotnie przebudowywany. Murowany zamek i kaplicę królewską wzniesiono w XIV wieku. W kompleksie zamkowym niegdyś znajdował się również piętrowy gotycki „dom” o funkcji urzędowo-rezydencjonalnej, brama wjazdowa, wieża przy bramie oraz dwie baszty w południowym i północnym murze kurtynowym.
 
W okresie panowania Jagiellonów zamek służył jako rezydencja królewska. Wychowali się tam synowie Kazimierza Jagiellończyka pod okiem kronikarza Jana Długosza. 
 
 
- Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii dawnego zamku królewskiego był sejm w 1569 r., podczas którego doszło do unii realnej Polski i Litwy. W kolejnych latach zamek pełnił także funkcję archiwum miejskiego. Naznaczony wojnami XVII wiek przyniósł zamkowi królewskiemu zniszczenie tak wielkie, że jedynym ratunkiem było zbudowanie zupełnie nowej neogotyckiej budowli, która przetrwała do dziś - dodaje Miasto Lublin.
 
W latach 1831–1954 wykorzystywany był jako więzienie, od od 1957 r. jest siedzibą Muzeum Narodowego w Lublinie.
 
 
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama