Irena Szumlak została powołana na stanowisko Skarbnika Miasta 20 grudnia 1990 roku. Od tamtej pory związana jest z pracą w finansach publicznych w administracji rządowej i samorządowej. Do jej zadań należy m.in: organizacja i nadzór nad bieżącą obsługą finansową Miasta, uczestnictwo w tworzeniu programów rozwoju Miasta w zakresie ich finansowania, koordynacja i nadzór nad opracowywaniem projektu budżetu Miasta, sporządzaniem sprawozdań finansowych i budżetowych oraz nad opracowywaniem wieloletniej prognozy finansowej, organizacja i nadzór nad księgowością budżetową i gospodarką finansową, nadzór nad realizacją dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów Miasta, nadzór nad procesem obiegu dowodów księgowych oraz nadzór nad sprawami dotyczącymi podatków i opłat lokalnych. Kieruje Departamentem Finansów w ramach którego funkcjonują trzy wydziały: budżetu i księgowości, podatków oraz egzekucji.
otwiera się w nowej karci Poza ty
Poza tym, uczestniczy w pracach Komisji ds. Finansów Publicznych Unii Metropolii Polskich. Dodatkowo współpracuje ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce i z dwiema lubelskimi uczelniami - Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Administracji oraz z Wyższą Szkołą Ekonomii i Innowacji.
- Serdecznie gratuluję Pani Skarbnik otrzymanej nagrody i dziękuję za ponad 30-letnią służbę na rzecz Miasta. Praca ta wymaga ogromnej wiedzy z zakresu finansów publicznych, prawa, jak również innych dziedzin związanych z funkcjonowaniem samorządu. Zapewnienie stabilności finansowej w tak trudnych czasach jest olbrzymią sztuką. To ogromne wyróżnienie dla miasta i wyraz uznania środowiska eksperckiego dla polityki finansowej naszego samorządu - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
Ranking Perły Samorządu to jeden z największych rankingów w Polsce. Jego twórcą jest redakcja Dziennika Gazeta Prawna. Ranking honoruje najlepsze gminy, a nad prawidłowym przebiegiem wyboru czuwa Kapituła złożona z ekspertów ds. samorządu terytorialnego powołana ze świata nauki, biznesu oraz dziennikarzy Dziennika Gazety Prawnej. Organizatorzy rankingu podkreślają, że nagroda dotyczy polityki finansowej całych gmin i przyznawana jest skarbnikom, jako osobom kluczowym w przygotowaniu projektu budżetu samorządu terytorialnego. Wybierając Skarbnika Samorządu 2020 uwzglęniano sytuację finansową danego samorządu, poziom dochodów i wydatków, sposoby realizowania zadań, narzędzia polityki finansowej np. poziom rozwoju instytucjonalnego i wykorzystywane instrumenty finansowe.