Reklama

Asystent osoby niepełnosprawnej – ruszyła kolejna edycja

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: lublin.eu

Asystent osoby niepełnosprawnej – ruszyła kolejna edycja  - Zdjęcie główne

foto lublin.eu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już po raz ósmy mieszkańcy Miasta Lublin mogą starać się o przyznanie usługi asystenta osoby niepełnosprawnej. W obecnej edycji miejskiego Programu Działań na Rzecz Niepełnosprawnych przewidziano co najmniej 5600 godzin pomocy.

‒ Byliśmy jednym z pierwszych miast, które wprowadziło do swej oferty pomocowej tego rodzaju usługi. Pilotaż naszego miejskiego projektu miał miejsce już w latach 2013-2014 i pokazał, że zadanie to odpowiada zarówno oczekiwaniom osób z niepełnosprawnościami, jak i wynikom diagnozy potrzeb dokonanej przez lubelskie organizacje pozarządowe. Dla porównania, rządowy program dotyczący usług asystenckich realizowany jest dopiero od ubiegłego roku. Głównym założeniem naszego projektu jest to, że Asystent towarzyszy, wspiera, ale nie wyręcza, czyli korzystanie z jego usług to krok do samodzielności i lepszej jakości życia dla naszych mieszkańców z niepełnosprawnościami – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

W czym może pomóc asystent osoby niepełnosprawnej?


Asystent osoby niepełnosprawnej może towarzyszyć takiej osobie przy załatwianiu spraw urzędowych. Dodatkowo pomoc może obejmować robienie zakupów, zaspokajanie potrzeb kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych oraz realizowanie zainteresowań i pasji. Ponadto asystent może pomagać w przemieszczaniu się do miejsc: pracy, nauki, rehabilitacji, terapii, leczenia, kultu religijnego czy przy odbywaniu kursów i szkoleń. Do zadań asystenta należy również wspieranie osoby z niepełnosprawnością w uzyskaniu pomocy w ramach dostępnych w Lublinie różnych form świadczeń.


Realizację usług asystenta osoby niepełnosprawnej zleca się lubelskim organizacjom pozarządowym. W tegorocznym konkursie wyłoniono dwie z nich – Fundację Fuga Mundi oraz Polski Związek Niewidomych.


Gdzie można uzyskać szczegółowe informacje związane z realizacją projektu?


• W Wydziale ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Lublin, ul. Diamentowa 2, tel. 81 466 30 80, ion@lublin.eu, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.

• Bezpośrednio u realizatorów projektu, tj. Fundacji Fuga Mundi, ul. Hutnicza 20B, tel. 81 534 26 01, e-mail:ffm@ffm.pl, w godzinach od 9.00 do 16.00 oraz Polskim Związku Niewidomych Okręg Lubelski, Al. Józefa Piłsudskiego 17, tel: 81 441 53 25 oraz 81 441 53 26, pzn.lublin@wp.pl, w godzinach od 7.15 do 15.00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE