Polski Cukier Start Lublin w finale Suzuki Pucharu Polski (ZDJĘCIA)

Sport Lubelscy koszykarze po raz drugi z rzędu wystąpią w finale Suzuki Puchar Polski. Wszystko za sprawą efektownego zwycięstwa czerwono-czarnych w półfinale z PGE Spójnią Stargard.

Drużyna z Lublina jako pierwsza zdobyła punkty w meczu i to okazało się dobrym omenem na dalszą część kwarty otwarcia. Następnie dwukrotnie przewagę mieli goście, ale miejscowi weszli na odpowiednie obroty i to oni kontrowali przebieg gry. Ich prowadzenie dwukrotnie wzrastało do ośmiu punktów i pierwsza odsłona zakończyła się wynikiem 27:19.

W drugiej partii lublinianie znów nie mieli zamiaru oddawać inicjatywy. PGE Spójnia była skuteczna podczas ofensywnych zbiórek, ale nie była w stanie zbliżyć się do "Startowców" na mniej niż siedem punktów. Gospodarze prowadzili nawet dwunastoma oczkami, by finalnie na dużą przerwę schodzić, prowadząc 53:44.

Zawodnicy lubelskiego klubu od początku drugiej połowy powiększali przewagę. Taki plan przyświecał im niemal przez całą trzecią kwartę. Gospodarze turnieju było skuteczni podczas rzutów za trzy punkty i korzystali z nieporadności rywali w ataku. Trzecia odsłona zakończyła się wynikiem 79:60 dla lublinian.

Ostatnia kwarta znów przebiegała pod dyktando Startu, który tylko momentami pozwalał przeciwnikom odrabiać straty. Kolejne celne rzuty zza łuku i solidna gra defensywna poprowadziła czerwono-czarnych do pewnej wygranej. Mecz zakończył się wynikiem 109:86 i to ekipa prowadzona przez trenera Artura Gronka zagra w niedzielnym finale Suzuki Pucharu Polski w hali Globus.

PGE Spójnia Stargard - Polski Cukier Start Lublin 86:106 (19:27, 25:26, 16:26, 26:30)

Stargard: Mathews 19, Gruszecki 18, Fortson 15, Benson 9, Penava 9, Clarke 7, Kikowski 5, Śnieg 4, Brenk

Lublin: Melvin 24, DeVoe 20, Barnies 20, Cavars 16, Dziemba 9, Pelczar 7, Smith 6, Krasuski 6, Kępka 1, Walda, Ziółko

Sędziowali: Dariusz Zapolski, Michał Chrakowiecki i Bartłomiej Kucharski

Po zakończeniu pierwszego z sobotnich półfinałów kibiców rozgrzał Pekao S.A. Konkurs Wsadów. Pierwsze miejsce zajął w nim reprezentujący barwy Kinga Szczecin amerykański center Phil Fayne. Na podium znaleźli się również Martin Krampelj z MKS Dąbrowa Górnicza (drugie miejsce) oraz James Eads z Rawlplug Sokoła Łańcut.

Kolejną atrakcją dnia był Aerowatch Konkurs Rzutów za 3 Punkty. Jednym z jego uczestników był Michał Krasuski z Polskiego Cukru Startu. Reprezentant gospodarzy zakończył zwody na piątej pozycji. Triumfował Jakub Nizioł z WKS Śląska Wrocław przed Karolem Gruszeckim z PGE Spójni i trzecim Zaciem Cuthbertsonem (King Szczecin).

W drugim z półfinałów Trefl Sopot pokonał Anwil Włocławek. Ekipa z Trójmiasta potrzebowała jednak do zwycięstwa aż dwóch dogrywek. Już w drugim meczu z rzędu jej najskuteczniejszym zawodnikiem był Garrett Nevels - autor 30 punktów i 13 zbiórek.

Anwil Włocławek - Trefl Sopot 91:93 (19:15, 15:17, 16:20, 16:14, d. 12:12, 13:15)

Włocławek: Moore 25, Sanders 16, Petrasek 13, Nowakowski 13, Greene 10, Williams 8, Sobin 2, Łączyński 2, Słupiński 2

Sopot: Nevels 30, Freimanis 18, Salumu 15, Pluta 8, Zyskowski 7, Kolenda 7, Gordon 4, Radić 4, Kulikowski 0

Wielki finał odbędzie się w hali Globus w niedzielę o godzinie 18:00. Bilety można kupić w portalu eventim.pl lub w kasach hali.