Reklama

Reklama

Kara za brak OC od stycznia 2023 roku wzrasta!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kara za brak OC od stycznia 2023 roku wzrasta! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Wykupienie ubezpieczenia OC to obowiązek każdego właściciela samochodu. W przeciwnym razie nawet za jeden dzień bez ważnej polisy można spodziewać się kosztownych konsekwencji. Warto o tym pamiętać, gdyż kara za brak OC 2023 będzie jeszcze wyższa. Ile? Przekonaj się!

Reklama

Nie trzeba ruszać autem z parkingu, nie trzeba być skontrolowanym przez policję. System „Wirtualny Policjant” automatycznie namierza kierowców, który zapominają przedłużyć lub wykupić na czas polisę OC. Od stycznie wystarczy kilka dni zwłoki, żeby narazić się nawet na kilkutysięczną karą od UFG.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ściga nieterminowych kierowców

Każdy posiadacz auta jest zobligowany do ubezpieczenia go od odpowiedzialności cywilnej. Dlatego, gdy kupujesz samochód, jedną z kluczowych formalności jest kwestia ubezpieczenia OC. Przy zakupie używanego auta z ważnym ubezpieczeniem, ochrona przechodzi na nowego właściciela w momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży. W przypadku nowych pojazdów czasami polisę można wykupić jeszcze w salonie. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) restrykcyjnie pilnuje tego, żeby wszyscy uczestnicy ruchu mieli ważne ubezpieczenie OC.

Zatem nawet jeśli mowa o wiekowych pojazdach, które są już praktycznie wyłączone z ruchu drogowego, właściciel ma obowiązek wykupić polisę. Jedynie w przypadku wyrejestrowanego auta możemy uniknąć tej odpowiedzialności. Należy jednak pamiętać, że można dokonać tego jedynie w urządzenie komunikacji i tylko w określonych sytuacjach (np. w przypadku złomowania).

Jaka kara za brak OC w 2023 roku?

Żeby zrozumieć powód rosnących kar za brak OC, trzeba wiedzieć, że ich wysokość uzależniona jest od minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Z każdą podwyżką pensji kary za brak polisy OC stają się bardziej dotkliwe dla właścicieli pojazdów. 2023 rok jest pod tym względem wyjątkowy, ponieważ zgodnie z zapowiedziami rządku, będziemy świadkami dwukrotnego wzrostu minimalnego wynagrodzenia w ciągu roku.
W efekcie od 1 stycznia 2023 roku kara za brak OC wyniesie:

  • od 1 do 3 dni – 1350 zł,
  • od 4 do 14 dni – 3380 zł,
  • powyżej 14 dni – 6770 zł.
To stawki dla aut osobowych. Najwięcej zapłacą kierowcy samochodów ciężarowych. Dla nich minimalna kara wyniesie 2030 zł, natomiast kara za brak polisy OC powyżej 14 dni wyniesie aż 10 150 zł.
Drugą podwyżkę minimalnego wynagrodzenia rząd zapowiada na 1 lipca 2023 roku, z 3490 zł do 3600 zł brutto. Zgodnie z przepisami latem wzrosną również kary za brak OC, a dokładnie będą to następujące kwoty:

  • od 1 do 3 dni – 1380 zł,
  • od 4 do 14 dni – 3450 zł,
  • brak OC powyżej 14 dni – 6900 zł.
Dlatego zdecydowanie warto pilnować terminowego opłacania składek. Najlepsze oferty na rynku możesz znaleźć dzięki takim narzędziom jak porównywarka ubezpieczeń Punkta, gdzie w jednym miejscu zebrane są produkty od aż 16 towarzystw ubezpieczeniowych. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy