Zawarcie umowy ubezpieczenia - co warto wiedzieć?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zawarcie umowy ubezpieczenia - co warto wiedzieć? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Zawarcie umowy ubezpieczenia wciąż budzi sporo pytań i wątpliwości, zwłaszcza wśród nowych kierowców i właścicieli samochodów. Kiedy jesteśmy zobowiązani do zawarcia tego typu umowy? Z jakim towarzystwem ubezpieczeniowym zawrzeć umowę? Czego będzie potrzeba do zawarcia umowy ubezpieczenia? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Zawarcie umowy ubezpieczenia – kiedy jest konieczne?

Do zawarcia umowy ubezpieczenia zobowiązani są wszyscy, którzy wejdą w posiadanie samochodu osobowego. Taki obowiązek reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.  Co ważne, sama polisa dotyczy jednakowo osób regularnie korzystających z samochodu, jak i tych, którzy przez większą część roku je garażują. Wyjątek od reguły stanowią tylko samochody zabytkowe i historyczne, ponieważ do ich przechowywania nie jest wymagana polisa OC.

Jeśli jednak zamierzamy jeździć takim samochodem po drogach publicznych, to już trzeba rozejrzeć się za polisą, ale można zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia na krótszy okres. Wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia OC często jest traktowane przez kierowców jako zło konieczne. Jednak warto pamiętać, że chroni ona zarówno sprawców kolizji i wypadków drogowych, jak i poszkodowanych. W pierwszym przypadku sprawca nie będzie musiał pokrywać z własnych oszczędności roszczeń poszkodowanego. Z kolei poszkodowany nie będzie musiał borykać się z uzyskaniem stosownego odszkodowania od sprawcy, ponieważ zostanie wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Gdzie szukać dobrych ofert na ubezpieczenie?

Istnieje wiele sposobów na to, by poszukać dobrych ofert na ubezpieczenie OC samochodu. Jeśli stawiamy na tradycyjne rozwiązania, to możemy popytać wśród członków rodziny, czy nawet swoich przyjaciół. Oczywiście nie musimy przepytywać wszystkich. Wystarczy skupić się na osobach, które mają rozeznanie w zagadnieniu lub sami mają samochód, ponieważ skoro jest to ubezpieczenie obowiązkowe, to będą w stanie podzielić się z nami swoją wiedzą. Dzięki temu nie dość, że zaoszczędzimy sobie czasu na szukaniu, to jeszcze zyskamy szansę na wykupienie dobrej polisy, a właśnie na tym powinno nam najbardziej zależeć.

Jeśli stawiamy na samodzielne działania, to możemy samodzielnie odwiedzić towarzystwa ubezpieczeniowe i sprawdzić ich ofertę. Takie szukanie będzie jednak bardziej wymagające, więc lepiej od razu wygospodarować trochę więcej czasu. Wiadomo, że nie musimy od razu sprawdzać oferty wszystkich ubezpieczalni z rynku. Wystarczy skupić się na tych najlepszych, ponieważ to właśnie one będą w stanie sprostać naszym oczekiwaniom. Godne uwagi firmy poznamy po stażu na rynku, czy nieposzlakowanej opinii wśród klientów.

Jeśli stawiamy na znacznie wygodniejsze metody szukania, to za dobrymi ofertami na ubezpieczenie OC możemy rozejrzeć się w sieci. W tym celu możemy wykorzystać wyszukiwarkę internetową, czy nawet media społecznościowe. Do naszej dyspozycji pozostają też serwisy branżowe, czy nawet portale ogłoszeniowe. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych prowadzi też własne strony internetowe, więc na nie także możemy się skierować. Jednak jak dowiemy się z https://autoumowa.pl/dokumenty-potrzebne-do-zawarcia-umowy-ubezpieczenia-lista/, najwygodniejszą opcją na wyszukanie najlepszego ubezpieczenia OC może okazać się porównywarka.

To proste, ale jakże skuteczne narzędzie, które jest w stanie wygenerować dla nas różne oferty dostępnych towarzystw ubezpieczeniowych. Aby za pomocą takiego narzędzia wykonać kalkulację składki, wystarczy podać kilka kluczowych informacji. Mowa tutaj o dacie otrzymania prawa jazdy, marce, modelu i roku produkcji samochodu, czy o numerze VIN i numerze rejestracyjnym.

Od czego zależy wysokość składki OC?

Wysokość składki OC zależy od wielu różnych czynników, a jednym z ważniejszych pozostaje wiek i doświadczenie kierowcy. Najczęściej młodzi kierowcy, którzy krótko mają prawo jazdy muszą spodziewać się wyższych opłat za OC. Z kolei doświadczeni kierowcy są honorowani przed towarzystwa ubezpieczeniowe, więc mogą liczyć na zniżki i dobre oferty na OC, zwłaszcza jeśli jeżdżą ostrożnie i nie mają na swoim koncie szkód.

Na wysokość składki ubezpieczenia wpływa także historia ubezpieczeniowa, czy rodzaj samochodu. Pod uwagę brana jest nie tylko marka, czy model auta, ale również rok produkcji i pojemność silnika. W tym ostatnim przypadku, im większa pojemność silnika, tym wyższe stawki OC są proponowane. Na ostateczny cennik wpływa także miejsce zamieszkania, czy częstotliwość użytkowania pojazdu.

Umowa ubezpieczeniowa – jak ją zawrzeć?

Gdy uda nam się znaleźć ciekawą ofertę, to nie pozostaje nam nic innego, jak zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Można to zrobić na kilka sposobów, w tym na przykład osobiście w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego, czy nawet online. Aby jednak formalności przebiegły sprawnie, trzeba przedłożyć kilka ważnych dokumentów. Przede wszystkim potrzebna będzie prosta umowa kupna sprzedaży auta, gdy chcemy ubezpieczyć pojazd używany, który właśnie nabyliśmy. Konieczne będzie też przedłożenie swojego dowodu tożsamości, zwłaszcza numeru PESEL, czy dokładnego adresu zamieszkania.

Trzeba też podać dane kontaktowe, w tym na przykład telefon i adres email. Na podstawie  tych informacji firma ubezpieczeniowa przygotuje umowę z wybranej oferty, a następnie ją nam dostarczy. Po jej otrzymaniu trzeba opłacić polisę, a gdy płatność zostanie zaksięgowana na koncie towarzystwa ubezpieczeniowego, to prześle blankiet z opłaconą i ważną polisą, która trzeba wydrukować i wozić ze sobą w aucie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE