Mieszkańcy Niemiec nie chcą fabryki karmy dla zwierząt za płotem

Na zebraniu stawiło się około 30 osób. Zabrakło jednak przedstawicieli Urzędu Gminy w Niemcach, a mieszkańcy liczyli na jakieś wyjaśnienia ze stron władz samorządu. Mają bowiem spore pretensje, że dowiedzieli się o przedsięwzięciu z nieoficjalnych źródeł | foto DSM

powiat-lubelski Są rozgoryczeni, bo o tak istotnej inwestycji dowiedzieli się z plotek. Boją się, że życie uprzykrzy im smród, a kanalizację zapchają ścieki z planowanego zakładu. Inwestor odpowiada na zarzuty miejscowych, wójt przedstawia swoje stanowisko.

Dominik Smagała

Opublikowano: 14 września 2020 15:45 | Aktualizacja: 14 września 2020 15:43

Plotka, która okazała się prawdą
 
W minioną środę, 9 września, mieszkańcy miejscowości Niemce zorganizowali zebranie sołeckie. Jednym z głównych tematów miała być sprawa planowanej fabryki mokrej karmy dla zwierząt, która ma powstać przy ul. Przemysłowej na terenach należących do firmy Panattoni. Ta zajmuje się stawianiem hal produkcyjnych i wynajmowaniem ich kolejnym przedsiębiorstwom. Na tym terenie funkcjonuje już zakład Varroc, produkujący reflektory samochodowe.
 
Na zebraniu stawiło się około 30 osób. Zabrakło jednak przedstawicieli Urzędu Gminy w Niemcach, a mieszkańcy liczyli na jakieś wyjaśnienia ze stron władz samorządu. Mają bowiem spore pretensje, że dowiedzieli się o przedsięwzięciu z nieoficjalnych źródeł.
 
- Ani wójta, ani zastępcy dziś nie będzie. Tłumaczą się tym, że z powodu pandemii koronawirusa nie uczestniczą w spotkaniach - przyznał jeszcze przed wejściem na zebranie Andrzej Małek, sołtys Niemiec.
 
Miejscowi są zdezorientowani. O planowanej inwestycji dowiedzieli się około półtora miesiąca temu. Z plotek.
 
- Rozeszło się to pocztą pantoflową. Nie było żadnej oficjalnej informacji od urzędników, żadnych konsultacji z mieszkańcami - przyznaje Jarosław Dudzik, mieszkaniec osiedla domków jednorodzinnych, które znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji.
 
Potwierdzenie plotek i domysłów mieszkańców można znaleźć w internetowym biuletynie informacji publicznej. Opublikowano tam obwieszczenie wójta z 10 czerwca, o wszczęciu postępowania administracyjnego w odpowiedzi na wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji na terenie Parku Panattoni Lublin II. Wnioskodawcą jest lubelska firma specjalizująca się w obsługiwaniu różnych podmiotów w pozyskiwaniu decyzji środowiskowych czy pozwoleń na funkcjonowanie z zakresu ochrony środowiska. Z dokumentu wynika, że wójt wystąpił o opinię do kilku instytucji, m.in. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie czy lubelskiego sanepidu.
 
- Trudno cokolwiek o tym powiedzieć. Tyle samo wiem, co i wy. To nurtujący temat, bo nie mamy pewności, jak to będzie wyglądało - mówił podczas zebrania sołtys Andrzej Małek.
 
84 tys. ton mokrej karmy
 
W dokumencie przesłanym przez przedstawicieli inwstora do władz gminy można znaleźć informację, iż "przyszłym najemcą na tym terenie ma pozostać Pet Republic". To spółka powołana w 2019 roku, która ma sprzedawać karmy do sieci handlowych w Polsce. Dalej czytamy, że inwestor zamierza w tym miejscu produkować 84 tys. ton mokrej karny rocznie. Umowa najmu z producentem karmy ma być zawarta na 15 lat. Zakład będzie zatrudniał około 200 osób i mają to być "przede wszystkim mieszkańcy gminy Niemce".
 
JAK MA WYGLĄDAĆ PRODUKCJA W ZAKŁADZIE W NIEMCACH?
 
JAK DO OBAW MIESZKAŃCÓW ODNOSI SIĘ INWESTOR?
 
JAKIE JEST STANOWISKO WÓJTA GMINY NIEMCE, KRZYSZTOFA URBASIA?
 
 
WIĘCEJ WE WTORKOWYM (15 WRZEŚNIA) WYDANIU GAZETY WSPÓLNOTA LUBARTOWSKA I GMINY NIEMCE, DOSTĘPNEJ W PUNKTACH PRASOWYCH NA TERENIE POWIATU LUBARTOWSKIEGO I GMINY NIEMCE ORAZ NA PORTALU E-PRASA
Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 13 dni temu | ocena +2 / -0

  Pokrzywdzony

  Ja nie wiem kto go na wójta wybiera od kilku lat robi robotę temu kto da więcej i jakos nikt się za to nie bierze. Korupcja w gminie Niemce to fakty tylko co na to służby?

 • 13 dni temu | ocena +2 / -0

  krystyna

  Mam pytanie do pana Wójta "Po co mu zastępca, przecież zastępca nie został wybrany przez mieszkańców". Może spłacamy koleżeńskie długi, bo przecież jesteśmy kolegami z Dysa.

 • 13 dni temu | ocena +2 / -0

  krzysiek

  Jak się boi przychodzić to ma coś za uszami. Widocznie ktoś bardzo chce sprawę wyciszyć. Czy nie powinny tym tematem zainteresować służby (korupcja pachnie na kilometr).

 • 14 dni temu | ocena +1 / -0

  Mieszkaniec

  Hahahaha, kilka dni wcześniej, na podobnym spotkaniu w miejscowości Zalesie, wójt jakoś nie bał się pandemii... Ale oczywiście słowem się nie odezwał o tej fabryce, chociaż wiedział od ponad miesiąca...