Reklama

Reklama

Tymi drogami będzie się lepiej jeździło w powiecie lubelskim. Muszą też dołożyć co najmniej milion na odśnieżanie

Opublikowano: śr, 10 lut 2021 00:34
Autor: | Zdjęcie: Screen z transmisji sesji Rady Powiatu Lubelskiego

Tymi drogami będzie się lepiej jeździło w powiecie lubelskim. Muszą też dołożyć co najmniej milion na odśnieżanie - Zdjęcie główne

foto Screen z transmisji sesji Rady Powiatu Lubelskiego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Magazyn Lublin24 Przede wszystkim przebudowy dróg planuje powiat lubelski w 2021 roku. Oprócz tego Starostwo dociepli szkoły, przeniesie ośrodek z Matczyna. Duże pieniądze zostaną też zainwestowane w szpital.

Reklama

Kłopotliwe drogi

W planie inwestycji powiatu lubelskiego na 2021 roku dominują przebudowy dróg.

- Mamy kilka dwuletnich inwestycji drogowych i w tym roku będziemy je kończyć. To przebudowa dróg powiatowych Krężnica Okrągła - Bełżyce (gm. Bełżyce), Wólka Abramowicka - Dominów (gm. Głusk) czy  Zaraszów - Kąty - Wysokie (gm. Bychawa i Wysokie). Ta ostatnia była już w tak fatalnym stanie, że niemal nie dało się tamtędy jeździć. I to jest nasze najdroższe zadanie drogowe, bo w sumie kosztować to będzie prawie 13 mln zł - informuje Zdzisław Antoń, starosta powiatu lubelskiego. 

 W tym roku rozpoczną się przebudowy dróg powiatowych: w Kawce (gm. Niemce), Kolonia Kępa - Łopiennik - Skorczyce (gm. Borzechów), Łuszczów - Janowice - Strzeszkowice (gm. Wólka) oraz przebudowa skrzyżowania dróg powiatowych w Bożej Woli (gm. Zakrzew).

- Przetargi poszły gładko. Na rynku jest duża konkurencja, zgłoszonych zostało po kilkanaście ofert. Dzięki temu wartość robót jest mniejsza nawet o 30 proc. względem planów z kosztorysu - zaznacza szef Starostwa Powiatowego w Lublinie.

W powiecie lubelskim jest ponad 800 km dróg powiatowych, wiele z nich nie przechodziło remontów od lat. 

- Nawet jeśli założymy optymistyczny scenariusz, że droga po przebudowie powinna wytrzymać około 30 lat bez większych remontów, to i tak rocznie powinniśmy przebudowywać 17-20 km dróg. W tym roku oddamy ponad 30 km przebudowanych dróg - mówi starosta i dodaje: - Mamy z tymi drogami kłopot. Budowane w latach 70-tych i 80-tych kompletnie nie były przystosowane do dzisiejszego natężenia ruchu, nacisku 40-tonowych ciężarówek. Ich podbudowa to często jedynie piasek wymieszany z niewielką ilością cementu. I teraz taka przebudowa drogi wymaga właściwie budowy od podstaw.

Przeprowadzka ośrodka, ocieplanie szkół, wyposażenie szpitala

Naprawianie dróg to jednak nie wszystko. Największym zadaniem "pozadrogowym" w budżecie na br. powiatu lubelskiego jest przebudowa budynku przy ul. Przemysłowej 44 w Bełżycach na  potrzeby Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Matczynie (gm. Bełżyce). W 2021 roku Starostwo ma na to wydać 4,93 mln zł. Obecnie ośrodek działa w budynku sąsiadującym z domem pomocy społecznej.

- Musimy opuścić budynek w Matczynie. To zabytkowy obiekt, a konserwator zabytków nie godzi się na to, by dostosować go do przepisów dotyczących ośrodków, takich jak nasz. Chodzi np. o szerokość klatki schodowej czy wysokość pomieszczeń. Nasi poprzednicy cztery lub pięć lat temu zlikwidowali jedną z dwóch szkół w Bełżycach. Trafiła się więc dobra okazja, by zagospodarować budynek. Otrzymaliśmy ministerialne dofinansowanie na to zadanie, prawie 900 tys. zł - wyjaśnia Zdzisław Antoń.

Przebudowa została rozpoczęta jeszcze w ub.r. Jeszcze w br. ośrodek ma ruszyć w nowej siedzibie. Jednocześnie zwiększy się też możliwość przyjęcia większej liczby podopiecznych.

Wśród dużych inwestycji na br. są też termomodernizacje Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Załuczu (1,24 mln zł, gm. Niedrzwica Duża) oraz internatów: przy szkole w Piotrowicach (1,04 mln zł, gm. Strzyżewice) oraz przy szkole w Pszczelej Woli (1,36 mln zł, gm. Strzyżewice).

Oprócz tego duże pieniądze zostaną zainwestowane w podlegający pod Starostwo Powiatowe w Lublinie szpital w Bełżycach. Zmodernizowany zostanie blok operacyjny za prawie 6 mln zł, z udziałem funduszy z Unii Europejskiej.

- Dodatkowo, z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych, otrzymaliśmy 3 mln zł dla szpitala na zakup sprzętu. Jednostka dołoży do tego 300 tys. zł. Zakupione zostaną m.in. tomograf, rentgen i ultrasonograf - zapowiada starosta.

Starostwo liczy na uzyskanie kolejnych dofinansowań. Jednym z priorytetów jest remont basenu przy Zespole Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie.

Śnieg groźniejszy niż koronawirus

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 nie miała wyraźnego wpływu na budżet powiatu lubelskiego na 2021, a także na finanse Starostwa w ub.r.

- Powiat ma mniejszy udział we wpływach z podatków niż gmina. W związku tym mniejszy spadek dochodów w przekroju całego roku. On rzeczywiście był duży w kwietniu i maju, ale pod koniec roku zostało to w dużej części wyrównane - wyjaśnia starosta lubelski. - Budżet na 2021 rok jest wyjątkowy, mamy prawie 70 mln zł na inwestycje, a to jest 40 proc. całego budżetu - podkreśla.

I jednocześnie wskazuje potencjalne zagrożenie dla finansów powiatu.

- W styczniu na odśnieżanie dróg wydaliśmy ponad 80 proc. całorocznego budżetu na to zadanie. Na najbliższej sesji Rady Powiatu będziemy musieli dodać kolejny 1 mln zł na utrzymanie dróg. W ostatnim przetargu wyłoniliśmy wykonawcę utrzymania dróg na trzy lata. Przeznaczyliśmy na cały ten okres 3,8 mln zł, kalkulując na podstawie ostatnich trzech czy czterech lat, gdy zim prawie w ogóle nie było - mówi Zdzisław Antoń. 

Największe inwestycje powiatu lubelskiego w 2021 roku Wydatek
Przebudowa skrzyżowania dróg w Bożej Woli 7,22 mln zł
Przebudowa drogi Zaraszów - Kąty - Wysokie 6,63 mln zł
Przebudowa drogi Łuszczów - Janowice - Trzeszkowice 6,04 mln zł
Przebudowa budynku przy ulicy Przemysłowej 44 w Bełżycach na potrzeby Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Matczynie 4,93 mln zł
Przebudowa drogi powiatowej Krężnica Okrągła – Bełżyce na odcinku ul. Kościuszki w Bełżycach 4,82 mln zł
Projekt cyfrowy e-Geodezja 4,56 mln zł
Przebudowa drogi na odcinku dr. woj. 809 - Kawka 4 mln zł
Przebudowa drogi powiatowej Kol. Kępa - Łopiennik - Skorczyce 3,07 mln zł
Przebudowa drogi Ciecierzyn – Włóki 1,89 mln zł
Modernizacja budynku internatu przy szkole w Pszczelej Woli 1,36 mln zł
Adaptacja i modernizacja pomieszczeń Archiwum Zakładowego w budynku głównym Starostwa Powiatowego w Lublinie 1,3 mln zł
WYkonanie chodnika na odcinku Bychawa – Krzczonów 1,26 mln zł
Termomodernizacja ośrodka w Załuczu 1,11 mln zł
Termomodernizacja internatu przy szkole w Piotrowicach 1,04 mln zł
Przebudowa drogi Jastków - Sieprawice – Tomaszowice 1,01 mln zł

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.