Reklama

Reklama

Gmina Niemce: Odszedł Zbigniew Bernat. "Był człowiekiem, który wie, czego chce od życia"

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Gmina Niemce: Odszedł Zbigniew Bernat. "Był człowiekiem, który wie, czego chce od życia" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Powiat lubelski Pomocny, konkretny i mający ogromną wiedzę - tak jednym głosem wypowiadają się o Zbigniewie Bernacie osoby, które go poznały. Zasłużony dla gminy Niemce radny powiatowy zmarł 10 listopada br. w wieku 65 lat.

Reklama

Radny

Zbigniew Bernat od 2002 roku był członkiem Rady Powiatu Lubelskiego, w której ostatnio był wiceprzewodniczącym Komisji Edukacji i Kultury oraz członkiem Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej. Od 2018 roku był pełnił funkcję członka Zarządu Powiatu.

"Był człowiekiem wysokiej kultury, którego niezmiernie ceniliśmy za prawość, wrażliwość i profesjonalizm. Zawsze serdeczny, uśmiechnięty, pomocny i oddany społeczeństwu. Zaangażowany w życie społeczne i samorządowe Powiatu Lubelskiego" - napisali przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Lublinie. "Pan Zbigniew na zawsze pozostanie w naszej pamięci" - dodali.

W wyborach startował z list wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. W 2018 roku w okręgu nr 4 uzyskał 1298 głosów.

Pedagog

Przez wiele lat był nauczycielem języka polskiego w szkole w Ciecierzynie.

"Był nauczycielem z powołania, dla wielu - mistrzem i przyjacielem, życzliwym kolegą. Zapamiętamy go jako wyjątkowego człowieka o wysokiej kulturze osobistej, taktownego, wrażliwego na krzywdę innych. Zawsze gotowego do niesienia pomocy. Cieszył się szacunkiem i sympatią, był bardzo lubiany przez uczniów. Można było porozmawiać z nim na każdy temat. Zachwycał swoją wiedzą, pasjami literackimi, umiejętnością rysowania, malowania oraz ogromną energią życiową. Dziękujemy za każde dobre słowo, pomocną dłoń i serce" - żegna go dyrekcja Zespołu Placówek Oświatowych w Ciecierzynie.

Szacunek

O jego ogromnej wiedzy można się było przekonać nie tylko na jego lekcjach w szkole w Ciecierzynie czy w rozmowach, ale też w... telewizji. Z powodzeniem brał bowiem udział w teleturnieju "Jeden z dziesięciu", w którym do osiągnięcia sukcesu potrzebna jest niezwykle wszechstronna wiedza. Ostatnio w 2020 roku, kiedy potrafił wygrać odcinek, a wcześniej choćby w 2002 roku, gdy wygrał wielki finał cyklu tego teleturnieju.

"Osobiście uważam, że sukces w tym turnieju jest w zasięgu możliwości każdego z nas. Naprawdę. Spróbujcie Państwo, odważcie się. W naszej gminie jest bardzo wiele mądrych osób z zasobem wiedzy na pewno większym niż mój" - pisał skromnie na swoim profilu na Facebooku we wrześniu ub.r.

W gminie Niemce cieszył się dużym szacunkiem. Świadczą o tym na przykład poruszające komentarze pod wiadomością o jego śmierci.

"Tak, jest tu pustka po Tobie. Byłeś człowiekiem wielkiej kultury osobistej, mistrzem słowa polskiego, ogromnego intelektu, społecznikiem. Przy tym obdarzony byłeś tym, co nazywa się klasą, a kojarzy z prawdziwą inteligencką elitą. Wszystko to wsparte było urokiem osobistym" - napisała Teresa Zembrzycka.

"Zawsze uśmiechnięty, oddany najmniejszej sprawie, niesamowity zasób wiedzy - będzie nam brakowało Pana Zbyszka" - komentował Emanuel Józefacki.

Podobnych komentarzy było kilkadziesiąt.

Sylwia Pisarek-Piotrowska

radna Rady Powiatu Lubelskiego

Miał swoje zdanie, był konkretny

To była nasza trzecia wspólna kadencja w Radzie Powiatu Lubelskiego, teraz razem zasiadaliśmy w Zarządzie Powiatu Lubelskiego jako członkowie nieetatowi. Zbyszek dał się poznać jako osoba pogodna, która zawsze służyła pomocą innym. Zdarzało się, że mieliśmy odmienne zdania, ale zawsze podczas dyskusji z nim zachowywaliśmy pełną kulturę. Liczył się z moim zdaniem, a ja liczyłam się z jego zdaniem. Był osobą o dużej wiedzy, z różnych dziedzin. Miał swoje zdanie, był konkretny. Widać to nawet w jego wpisach na internetowym forum gminy, gdzie odpowiadał mieszkańcom w bardzo rozbudowany, ale rzeczowy sposób. Imponował mi tym. Był bardzo rodzinnym człowiekiem. Nieraz mówił: kończmy już posiedzenie Zarządu, bo muszę odebrać wnuki. Był zaangażowany w życie swojej rodziny. Jego śmierć to dla nas bardzo duże zaskoczenie. Będzie nam go brakowało.

Krzysztof Urbaś

wójt gminy Niemce

Po prostu normalny, porządny chłop

Człowiek merytoryczny, zawsze sensowny, życzliwy i przyjazny. Miał duże doświadczenie samorządowe. Byliśmy razem w Radzie Powiatu Lubelskiego w kadencji 2006-2010. Aktualnie z jego inicjatywy powstaje chodnik od Ciecierzyna do Boduszyna, przez Baszki. Zawsze starał się pomagać jako człowiek, nauczyciel, radny. Nie był jakiś tam interesowny, nie robił polityki. Po prostu normalny, porządny chłop. Mieliśmy inną przynależność w wyborach, ale zawsze byliśmy się w stanie porozumieć w merytoryce. Szkoda go, to wielka strata dla gminy. Będę go wspominał bardzo pozytywnie.

Witold Józefacki

nauczyciel, radny Rady Gminy Niemce

Zawsze będzie w pamięci mojej rodziny. Zasłużył sobie na to

Zbyszek zawsze był altruistą, dostrzegał potrzeby drugiego człowieka. Nie odmawiał, gdy ludzie przychodzili do niego z prośbą o pomoc. Chciał wypełniać mandat radnego powiatowego najlepiej, jak umiał. Był człowiekiem głęboko wierzącym. Był wierny Panu Bogu, drugiemu człowiekowi i prawdzie. Potrafił to pogodzić. Wychował razem z żoną Katarzyną dwie wspaniałe córki. Jako polonista wychował też mnóstwo dzieci i młodzieży. Był wielkim patriotą. Człowiekiem, który wie, czego chce od życia. Miał ogromną wiedzę, szczególnie z zakresu literatury, startował w wielu teleturniejach. Jako samorządowiec miał wieloletnie doświadczenie. To nie tak, że mu teraz słodzę. Po prostu taki był. Wiem to, bo byliśmy przyjaciółmi. Zawsze mogłem na niego liczyć, wiele wieczorów przegadaliśmy na różne tematy. Bardzo przeżyłem jego śmierć. Jak usłyszałem wiadomość o jego śmierci, to ugięły się pode mną nogi. Miałem nadzieję, że z tego wyjdzie... Zbyszek zawsze będzie w pamięci mojej rodziny. Zasłużył sobie na to

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy