Dożynki rozpoczął korowód wieńców tworzony przez przedstawicieli sołectw Gminy Niemce. Delegacje niosły swoje wieńce, będące prawdziwymi dziełami sztuki. Szerokiej publiczności zaprezentowano wspaniałe konstrukcje z miejscowości: Zalesie, Dys, Krasienin, Pólko, Niemce, Wola Niemiecka, Kawka, Jakubowice Konińskie, Baszki, Nasutów, Rudka Kozłowiecka, Stoczek, Ciecierzyn. Dodajmy, że Dys zaprezentował aż dwa wieńce – jeden autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich „Nad Ciemięgą", drugi wykonany przez zespół „Dysowiacy", który zaprezentował publiczności także bogaty repertuar pieśni ludowych.
Po korowodzie nastąpiła Uroczysta Msza Święta celebrowana przez proboszcza parafii Niemce Mirosława Skałbana.
Nim doszło do części rozrywkowej, wszystkich gości powitał wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś. A dlaczego tegoroczne obchody święta plonów zorganizowano w Zalesiu? – Staramy się, aby każdego roku dożynki były obchodzone w innej miejscowości. To okazja do promocji i sądzę, że to lepiej jednoczy naszą wspólnotę – powiedział Marek Podstawka, przewodniczący Rady Gminy. - A w Zalesiu są teraz lepsze warunki do organizacji imprez masowych. Dokupiono plac, postawiono nową wiatę.
Tak jak wspomnieliśmy, dożynkowa impreza była pełna atrakcji artystycznych i... oczywiście kulinarnych. Na wysokości zadania stanęli zaproszeni artyści i członkinie kół gospodyń wiejskich, które przygotowały znakomite potrawy, zadbały także o wspaniałą oprawę. Cieszy, że działalność KGW ponownie nabiera znaczenia. W Zalesiu mogliśmy cieszyć się występami: Orkiestry Dętej Gminy Niemce, uczniów ze Szkoły Podstawowej w Niemcach, Zespołu Ludowego „Ciecierzyn", chóru „Bas Canto" z Niemiec, Zespołu Ludowego „Dysowiacy", kapeli spod Lublina i na deser – zespołu NAVIS.
Ponieważ pogoda i publiczność dopisały, zabawa była przednia. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych, dlatego przygotowano dla nich miejsca do zabaw (dmuchańce). Zorganizowano także konkursy. W jednym wybierano najładniejsze wieńce (dwa będą reprezentowały Gminę podczas powiatowych dożynek). Drugi konkurs, kulinarny, miał wyłonić najlepszą potrawę z... kaszy. Do obchodów święta plonów w Gminie Niemce jeszcze wrócimy.
Wielu uczestników dożynek oczekiwało na rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wieniec. Komisja wyróżniła dwa, które będą reprezentowały Gminę Niemce podczas dożynek powiatu lubelskiego. Uznanie zyskały wieńce wykonane przez Koła Gospodyń Wiejskich w Nasutowie (delegacja: Jacek Hołda, Katarzyna Hołda, Anna Pytka) i Baszkach (wykonawcy: Zofia Szejgiec, Irena Widyńska, Ewa Jakubas, Małgorzata Punkowska, Krystyna Dyr, Małgorzata Skrzypek, Ewa Poręba, Elżbieta Janasz, Krystyna Jędrusik). Organizatorzy podkreślają, że wszystkie wieńce były przepiękne i zasługiwały na nagrody.
Święto plonów było także okazją do sprawdzenia się w rywalizacji sportowej. W Zalesiu zorganizowano IV Leśną Dziesiątkę Gminy Niemce. Wśród pań dystans 11 km najszybciej pokonała Ewa Surdacka z Kraśnika. Drugie miejsce zajęła Natalia Duda (Niemce), trzecie - Agata Wójcik (Podgłębokie)
Wśród panów triumfował Mateusz Wilkos (Niemce), drugie miejsce zajął Michał Tyburek (Lublin), trzecie - Kamil Woźniak (Firlej). Najszybszymi biegaczami Gminy Niemce zostali Natalia Duda i Wojciech Doleżuch. Wprawdzie wśród panów najlepiej spisał się wspomniany Mateusz Wilkos, ale zgodnie z regulaminem organizatorów, nie dubluje się pierwszej nagrody.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.