reklama
reklama

Wynalazki Politechniki Lubelskiej nagrodzone na wystawie w Szwajcarii

Opublikowano:
Autor:

Wynalazki Politechniki Lubelskiej nagrodzone na wystawie w Szwajcarii - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaPonad 800 wystawców z 45 krajów, około 1 tys. wynalazków, 5 hal targowych, 30 tys. odwiedzających z całego świata - tak wyglądała 48. Międzynarodowa Wystawa Wynalazków w Genewie. Wzięli w niej udział m.in. naukowcy z Politechniki Lubelskiej.
reklama

Kierownik Katedry Urządzeń Elektrycznych i Techniki Wysokich Napięć, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki prof. Paweł Węgierek oraz doktorantka mgr inż. Justyna Pastuszak pokazali cykl wynalazków dotyczących wytwarzania krzemowych ogniw fotowoltaicznych o zwiększonej sprawności. Z kolei prof. Janusz Sikora z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych zaprezentował układ uplastyczniający wytłaczarki ślimakowej. Powstał w ramach współpracy pomiędzy Politechniką Lubelską a Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej. Rozwiązania prof. Węgierka i mgr inż. Pastuszak zostały nagrodzone podwójnie.

- Otrzymaliśmy nagrodę główną targów, czyli Puchar Tajlandii za najlepszy międzynarodowy wynalazek i innowację oraz złoty medal Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, ponieważ konkurencja była duża. Warto podkreślić, że wszystkie wystawiane rozwiązania były pokazywane po raz pierwszy i są gotowe do wprowadzenia na rynek - mówi kierownik Katedry Urządzeń Elektrycznych i Techniki Wysokich Napięć prof. Paweł Węgierek, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.

reklama

Jak przyznaje mgr inż. Justyna Pastuszak, wynalazek pozwala na zwiększenie efektywności zjawiska fotokonwersji, a w konsekwencji sprawności krzemowych ogniw fotowoltaicznych, z których są wykonywane panele fotowoltaiczne, powszechnie stosowane w instalacjach i elektrowniach PV.

- Około 80% wszystkich istniejących instalacji fotowoltaicznych jest zbudowana z paneli krzemowych. Rozwiązanie jest przeznaczone do tego typu paneli. Jego wdrożenie podniesie opłacalność ich stosowania, poprzez zwiększenie efektywności wytwarzania energii elektrycznej w instalacjach PV. Dzięki temu wzrośnie popularność fotowoltaik, jako alternatywnego źródła energii. Wdrożenie wynalazku ma szansę zrewolucjonizować rynek fotowoltaiki - zapowiada doktorantka.

reklama

Lubelscy naukowcy prowadzą badania nad zmianą właściwości elektrycznych krzemu, poprzez wykorzystanie implantacji jonów neonu. Ich efektem jest opracowanie autorskiej metody wytwarzania krzemowych ogniw fotowoltaicznych z dodatkowym poziomem energetycznym w paśmie zabronionym półprzewodnika, wykonanych metodą implantacji jonowej na bazie krzemu domieszkowanego borem, fosforem lub antymonem.

Projekt autorstwa prof. Janusza Sikory i dra Andrzeja Puszka zdobył brązowy medal oraz nagrodę indywidualną King Abdulaziz University z Arabii Saudyjskiej, jako wyróżniający się wynalazek.

reklama

- Układ uplastyczniający wytłaczarki ślimakowej może mieć zastosowanie w maszynach przemysłu przetwórstwa tworzyw polimerowych, spożywczego i kosmetycznego. Jego celem jest zwiększenie efektywności procesu mieszania i ujednorodniania właściwości cieplnych i mechanicznych oraz struktury wytłaczanego materiału, po to, aby podnieść znacząco jakość otrzymywanych wytworów czy substancji - informuje prof. Janusz Sikora

- Gratuluję im sukcesu w Genewie. Cieszy fakt, że ich praca naukowa przynosi efekty. To kolejne potwierdzenie, że Politechnika Lubelska jest wysoko notowana w zakresie innowacyjności. Wg rankingu Perspektyw jesteśmy trzecią uczelnią w kraju pod względem wynalazczości. W ubiegłym roku nasi naukowcy otrzymali 95 decyzji o uzyskaniu patentów, a zgłosili do Urzędu Patentowego 175 wynalazków - mówi prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.

Międzynarodowa Wystawa Wynalazków w Genewie to największe na świecie wydarzenie poświęcone wyłącznie wynalazkom. Jest to wydarzenie cykliczne. Wszystkie nowości na targach można pokazać tylko raz. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama