Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: kolej chce mieć ekrany akustyczne przy trasach pociągów. Trwa konkurs na projekt

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Województwo lubelskie: kolej chce mieć ekrany akustyczne przy trasach pociągów. Trwa konkurs na projekt - Zdjęcie główne

Województwo lubelskie: kolej chce mieć ekrany akustyczne przy trasach pociągów. Trwa konkurs na projekt | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. organizują konkurs polegający na zaprojektowaniu ekranów ograniczających hałas obok linii kolejowych. Najlepsze projekty i wizualizacje mają szansę pojawić się na trasie pociągów.

Reklama

Kolej chce, aby ekrany akustyczne obniżały poziom hałasu obok linii kolejowych, ale zachowana była spójność z krajobrazem i nieograniczana przestrzeń dla mieszkańców. Uczestnicy konkursu na koncepcję plastyczno-architektoniczną ekranów akustycznych, ogłoszonego w czerwcu przez PKP muszą uwzględnić obowiązujące normy i przepisy prawa oraz wykazać się kreatywnością. Ekrany mają też wpisywać się w krajobraz.

- Ekrany akustyczne to najczęściej stosowane rozwiązanie, które pozwala na efektywne obniżenie poziomu hałasu, powodowanego przez przejeżdżające pociągi. Osłony są przedmiotem wielu dyskusji, ze względu na ich wpływ na krajobraz oraz brak spójności z charakterem otoczenia. Dla niektórych mieszkańców są postrzegane jako ograniczenie od otaczającej przestrzeni - informuje PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Cała koncepcja powinna uwzględniać możliwość zastosowania różnej kolorystyki i materiałów z zachowaniem podstawowych założeń projektowych i parametrów ekranów, pozwalających na dostosowanie ich wyglądu do otoczenia, w którym muszą zostać zrealizowane np. tereny śródmiejskie i podmiejskie, obszary rolnicze, krajobrazy historyczne. Koncepcje wyłonione w konkursie mogą stanowić podstawę do wdrożenia nowych standardów określających wygląd ekranów akustycznych realizowanych na sieci kolejowej PLK.

W konkursie przewidziano nagrody o łącznej wartości 47,5 tys. zł. Najlepsze projekty i wizualizacje mają szansę pojawić się na trasie pociągów.

Konkurs skierowany jest do: osób i/lub pracowni posiadających doświadczenie w zakresie projektowym i wykonawczym środków ochrony akustycznej, architektury krajobrazu, urbanistyki, budownictwa; studentów kierunków studiów wyższych w zakresie budownictwa, architektury, architektury krajobrazu, wzornictwa, urbanistyki, ochrony środowiska lub kierunków pokrewnych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy