Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: Renta rodzinna dla studentów. ZUS przypomina zasady

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Województwo lubelskie: Renta rodzinna dla studentów. ZUS przypomina zasady - Zdjęcie główne

Województwo lubelskie: ZUS przypomina zasady przyznawania renty rodzinnej, studentom | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina zasady pobierania renty rodzinnej. Przysługuje ona osobom, którym zmarł członek rodziny. Jeśli pobierający rentę, dostał się na studia, powinien jak najszybciej powiadomić ZUS o kontynuacji nauki.

Reklama

Renta rodzinna jest świadczeniem po zmarłym członku rodziny, np. rodzicu. Można ją pobierać do ukończenia 16. roku życia lub do ukończenia 25. roku życia, ale pod warunkiem dalszej nauki.

- Renta rodzinna przysługuje również w czasie wakacji pomiędzy kolejnymi latami nauki w tej samej szkole. Maturzystom, którzy zakończyli edukację w szkole ponadpodstawowej, a jeszcze nie rozpoczęli studiów, ZUS wypłaca rentę do końca sierpnia. Jeśli przyszły student chce ją otrzymać również za wrzesień, musi dostarczyć do Zakładu wniosek o dalszą wypłatę i potwierdzenie przyjęcia na pierwszy rok studiów (zawiadomienie z uczelni, np. wydruk z internetowego systemu rekrutacji) - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim.

Dokumenty należy przekazać do końca września. Po rozpoczęciu roku akademickiego uczelnia będzie już mogła wydać studentowi zaświadczenie, że rozpoczął studia. Dokument ten, student powinien przekazać ZUS do końca października, żeby otrzymywać wypłatę renty rodzinnej w kolejnych miesiącach. Pobierający  rentę rodzinną musi też pamiętać, żeby na bieżąco informować ZUS o przerwaniu nauki. - Jeśli tego nie zrobi, to nadpłacone nienależne świadczenie będzie musiała zwrócić potem z odsetkami - dodaje Małgorzata Korba.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy