Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: Sejmik przyjął budżet na przyszły rok. Będą inwestycje w drogi, transport i ochronę zdrowia

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Screen - Google Maps

Województwo lubelskie: Sejmik przyjął budżet na przyszły rok. Będą inwestycje w drogi, transport i ochronę zdrowia - Zdjęcie główne

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego | foto Screen - Google Maps

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Sejmik Województwa Lubelskiego większością głosów przyjął budżet na 2022 rok. W ramach budżetu będą realizowane takie inwestycje jak np. rozbudowy dróg w regionie oraz dotyczące ochrony zdrowia, środowiska i transportu.

Reklama

Budżet roku 2022 jest nadwyżkowy (76,93 mln zł). Ndwyżka zostanie przeznaczona na spłatę kredytów i wykup papierów wartościowych zaciągniętych i wyemitowanych w latach ubiegłych.

- Budżet 2022 roku to fundament dający szansę na wykorzystanie dodatkowego finansowania, do którego Województwo Lubelskie musi być przygotowane. Po raz pierwszy od wielu lat plan budżetu zakłada nadwyżkę budżetową wynosząca 77 mln zł. Zostanie ona przeznaczona na spłatę kredytów i wykup papierów wartościowych zaciągniętych i wyemitowanych w latach ubiegłych - mówił Jarosław Stawiarski, marszałek Województwa Lubelskiego.

Wydatki inwestycyjne wyniosą 455,07 mln zł. Główny kierunek inwestycji w budżecie województwa na 2022 rok to rozbudowa dróg na kwotę 322,17 mln zł. Kluczowe inwestycje drogowe to drogi wojewódzkie nr: 835 (Lublin – Grabownica Starzeńska), 833 (Chodel – Kraśnik), 801 (Warszawa – Puławy), 836 (Bychawa – Kębłów), 824 (Żyrzyn - Annopol), 830 (Lublin – Bochotnica), 820 (Sosnowica – Łęczna). Na realizację inwestycji województwo pozyska środki unijne w kwocie 67,33 mln zł oraz z  Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 150,97 mln zł. Łącznie będzie to ok. 40,755 km dróg, budowa dwóch obwodnic (Dęblin, Nałęczów) i dokończenie jednego mostu (rz. Sierotka).

Drugi kierunek to inwestycje w ochronie zdrowia w kwocie 39,13 mln zł. W ramach inwestycji ze środków unijnych realizowane będą dwa projekty Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie dotyczące podniesienia jakości usług informatycznych oraz zwiększenia efektywności funkcjonowania Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego, ponadto kwota 10,95 mln zabezpieczona została dla realizujących projekty z zakresu ochrony środowiska w. Wśród zadań inwestycyjnych własnych zabezpieczono środki w kwocie 9,34 mln zł na dokończenie inwestycji realizowanych ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dodatkowo w roku 2022 zaplanowano rezerwę celową w kwocie 15 mln zł na wkład województwa do projektów własnych szpitali finansowanych ze środków unijnych i funduszowych.

Poza tym, w roku 2022 zostanie zakończony zakup kolejowych pojazdów szynowych do realizacji przewozów regionalnych w kwocie 18,85 mln zł ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Zostanie zrealizowana płatność za dziewiąty zespół trakcyjny.

Kolejne kierunki to gospodarka mieszkaniowa, czyli inwestycje w budynkach stanowiących własność województwa w kwocie 18,41 mln zł, w tym m.in. dostosowanie budynku przy ul. Karłowicza 4 w Lublinie do przepisów przeciwpożarowych oraz remont pomieszczeń, przebudowa budynku w Białej Podlaskiej przy ul. Warszawskiej 14 na potrzeby szkoły policealnej – Medycznego Studium Zawodowego w Białej Podlaskiej.

Środki budżetu będa przeznaczone też na utrzymanie zadań: jednostek oświaty 65,88 mln zł, instytucji kultury 65,15 mln zł, wspieranie przedsiębiorczości 29,94 mln zł, rolnictwo 23,67 mln zł, administrację publiczną 202,98 mln zł. Oprócz tego, zostanie przekazane 94,45 mln zł do regionalnych przewozów kolejowych. Natomiast na objęcie akcji Portu Lotniczego Lublin S.A. przeznaczono 14,22 mln zł. Województwo lubelskie jest jednym z udziałowców lotniska.

Dochody budżetu to: subwencja wyrównawcza 303,50 mln zł, subwencja regionalna 102,72 mln zł, subwencja oświatowa 36,82 mln zł, uzupełnienie subwencji ogólnej 27,69 mln zł, udział we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych 240,38 mln zł, od osób fizycznych 64,04 mln zł. Środki z budżetu Unii Europejskiej - w tym w ramach RPO WL to 230,82 mln zł.

Radni Sejmiku Województwa Lubelskiego przyjęli budżet na 2022 rok większością głosów. 18 radnych głosowało za, 13 przeciw, 1 radny wstrzymał się od głosu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy