Reklama

Reklama

Lublin: Radni przyjęli budżet miasta na przyszły rok

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: DSM

Lublin: Radni przyjęli budżet miasta na przyszły rok - Zdjęcie główne

Sesja Rady Miasta Lublin | foto DSM

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rada Miasta Lublin nie jednogłośnie przyjęła projekt budżet miasta na 2022 rok. W ramach budżetu będą realizowane inwestycje i zaplanowano pieniądze na sport. Jednocześnie władze Lublina zapowiadają, że będzie to najtrudniejszy budżet ostatniego 10-lecia.

Reklama

"Najtrudniejszy budżet ostatniego dziesięciolecia"

Rada Miasta Lublin tradycyjnie jak co roku - w grudniu głosowała nad przyjęciem projektu budżetu na 2023 rok. Głosowanie odbyło się w trakcie sesji RM w czwartek (16 grudnia). Zgodnie z projektem dochody budżetu Miasta Lublin zwiększą się o 45,5 mln zł i w 2022 roku wyniosą 2,5 mld zł, a planowane wydatki zwiększą się o 47,4 mln zł do poziomu 2,7 mld zł – z czego wydatki bieżące stanowią kwotę 2,2 mld zł, a wydatki majątkowe to kwota 505,2 mln zł (co stanowi 18,61% wydatków ogółem). Inwestycje realizowane z udziałem środków europejskich to 252,2 mln zł. 

- To będzie najtrudniejszy budżet ostatniego dziesięciolecia. Lublin, podobnie jak inne miasta, silnie odczuwa konsekwencje wprowadzonych przez rząd zmian w systemie podatkowym i zapisów tzw. Polskiego Ładu, które oznaczają dla nas ubytek dochodów w wysokości 147 mln zł w skali roku. Nadal odczuwamy skutki pandemii i zmniejszone o 33 mln zł wpływy z tytułu m.in. sprzedaży biletów komunikacji miejskiej czy konsekwencje ulg wprowadzonych dla przedsiębiorców. Do tego dochodzi galopująca inflacja i wieloletnie niedoszacowanie przekazywanej przez rząd subwencji oświatowej (o ponad 200 mln zł za mało tylko w 2021 r.) - mówił przed sesją Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

W trakcie sesji, radni na temat budżetu dyskutowali kilku godzin. Poruszono m.in. kwestie podatków.

- Zwolnienie młodzieży do 26 roku życia z płacenia podatków jest realnym wsparciem dla młodych ludzi, którzy wchodzą na rynek pracy, zakładają rodziny, próbują poprzez zaciągnięcie kredytu kupić mieszkanie i urządzać się na przyszłość - mówił Piotr Gawryszczak (klub Prawa i Sprawiedliwości), zaznaczjąc, że rząd i samorządy solidarnie powinny zmniejszać obciążenia podatkowe obywateli.

- My tej solidarności nie widzimy - stwierdził prezydent Żuk.

Poruszno też kwestię dlugu miasta. Zaznaczano, że dlug na koniec 2022 r. będzie większy niż planowano. 

- Dług wzrośnie powyżej 2 miliardów - uważa Piotr Breś (PiS).

- To, na co my zadłużamy miasto, to inwestycje, które wszyscy widzą - przekonywał Bartosz Margul (klub prezydenta Żuka).

- To budżet wielu wyzwań, który mimo wszystko zakłada dalszy rozwój miasta - dodawał Dariusz Sadowski (klub Żuka). - Tak krawiec kraje, jak mu materii staje.

Budżet przyjęto 18 głosami "za", 11 osób było przeciw, jedna wstrzymała się od głosu, a jedna nie brała udziału w głosowaniu. 

Ile pieniędzy na co?

Do projektu budżetu na 2022 r. wpisano takie inwestycje jak np. budowa skweru przy ul. Montażowej 12-14-16 (200 tys. zł, zadanie realizowane w cyklu dwuletnim 2022-2023, łączny koszt – 800 tys. zł); budowa brakującego chodnika przy ul. Dożynkowej (100 tys. zł); przebudowa dojazdu do Szkoły Podstawowej nr 51 (80 tys. zł); wykonanie odcinka chodnika od ul. Krężnickiej do ul. Pszczelej (140,8 tys. zł); złagodzenie łuku wjazdu z ul. Koryznowej w ul. Niepodległości  (100 tys. zł); oświetlenie ulic (130 tys. zł) z przeznaczeniem na: oświetlenie ul. Dożynkowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Orzechową do granicy miasta (15 tys. zł), budowę oświetlenia dedykowanego w rejonie przejścia dla pieszych przy ul. Głębokiej, na wysokości UMCS (65 tys. zł), budowę oświetlenia ul. Zadębie do skrzyżowania z ul. Kasprowicza (50 tys. zł); usunięcie zawilgocenia murów piwnic Centrum Kultury (800 tys. zł); zakończenie budowy budynku szatniowo-szkoleniowego (519 tys. zł) oraz na zakup trybun mobilnych na ok. 300 osób, na wyposażenie obiektu przy ul. Magnoliowej 8 (100 tys. zł); zadania inwestycyjne w ramach VII edycji budżetu obywatelskiego (438,3 tys. zł); zadania w ramach VIII edycji budżetu obywatelskiego – łącznie 41 projektów (12,5 mln zł).

W 2022 roku w ramach wydatków na remonty planuje się: remont chodnika wzdłuż ul. Janowskiej do ul. Żeglarskiej, remont chodnika na ul. Lubartowskiej (od al. Solidarności do skrzyżowania z ul. Ruską i ul. Biernackiego), remont chodników przy ul. Wileńskiej od strony os. Mickiewicza (odcinek od ul. Głębokiej do ul. Grażyny), remont ul. Mackiewicza (wymiana nawierzchni drogi), remont chodników przy ul. Kazimierza Wielkiego, remont (dywanik asfaltowy) ul. Kraszewskiego od skrzyżowania z ul. Nadrzeczną do skrzyżowania z ul. Koźmiana, remont ul. Wiejskiej (I etap – od ul. Malczewskiego do ul. Koryznowej), remont ul. Wyżynnej od głównego przebiegu do bloku przy ul. Wyżynnej 16 (obejmujący remont nawierzchni asfaltowej oraz wymianę krawężników).

W stosunku do projektu budżetu zwiększą się również wydatki na promocję miasta poprzez sport o kwotę 1 mln zł. Na promocję miasta podczas zawodów żużlowych trafią 3 mln zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy