reklama
reklama

Województwo lubelskie: Muzeum Badań Polarnych w Puławach przygotowuje się do otwarcia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Województwo lubelskie: Muzeum Badań Polarnych w Puławach przygotowuje się do otwarcia - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaMuzeum Badań Polarnych, które rozpoczęło swoją działalność w ubiegłym roku może się już pochwalić zakończeniem prac organizacyjno-administracyjnych, pokaźnym zbiorem eksponatów oraz planami wydarzeń dla odwiedzających.
reklama

Pierwsze w Polsce Muzeum Badań Polarnych, finansowane z budżetu samorządu Województwa Lubelskiego, rozpoczęło swoją działalność 1 października zeszłego roku przy ulicy Czartoryskich w Puławach. Placówka zakończyła już prace organizacyjno-administracyjne, ma zbiór eksponatów oraz plan wydarzeń dla odwiedzających.

- Cieszę się szczególnie z nawiązania współpracy z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i Muzeum Wsi Lubelskiej, dzięki której pozyskaliśmy znaczną część muzealiów - mówi Andrzej Piotrowski, dyrektor Muzeum Badań Polarnych.

reklama

Muzeum posiada obecnie: zebrane w okresie międzywojennym zbiory profesora Aleksandra Kosiby z wypraw na Grenlandię. Kolekcja udostępniona przez Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego ma charakter etnograficzny (wyroby z kości morsa, elementy strojów eskimoskich) i towarzyszy jej zbiór 600 zdjęć z polskiej wyprawy na Grenlandię. Oprócz tego, ma zbiór muzealiów z polskich stacji polarnych w Arktyce i Antarktyce (ok. 200 pozycji) przekazywanych placówce przez Muzeum Narodowe w Szczecinie (kolekcja w trakcie przekazywania); zbiór dawnego Muzeum Regionalnego PTTK związanego z Puławami i regionem puławskim (ponad 2000 obiektów). Eksponaty zostały oddane w depozyt.

reklama

W zbiorze znajdują się muzealia o wielkiej wartości historycznej, związane z Puławami i Pałacem Czartoryskich; zbiór przekazany przez Instytut Geofizyki PAN: skuter śnieżny, sanie, książki o tematyce polarnej i kolekcja kalendarzy polarnych; model budowanej obecnie stacji polarnej im. Arctowskiego na wyspie King George w Antarktyce, przekazanego przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu; zbiory związane z Syberią (Sachalin i Wyspy Kurylskie): kolekcja malakologiczna (muszli) i paleontologiczna (skamieniałości), a także kolekcja bursztynów z Sachalina (ok. 5000 eksponatów).

reklama

Co więcej, Muzeum posiada kilka tysięcy fotografii; zbiór skamieniałości (liście paproci) z wyspy King George w Antarktyce, przekazany przez profesora Andrzeja Tatura z Uniwersytetu Warszawskiego; zbiór przekazany przez ambasadora ds. Polarnych Jakuba Wolskiego: kopie podpisywanych przez Polskę traktatów polarnych, książki i obrazy o tematyce polarnej; księgozbiór przekazany przez PTTK związany z Puławami i regionem puławskim, w tym unikalne starodruki i XIX-wieczne wydawnictwa, których autorką była Izabella Czartoryska. Jest to jedyny taki zbiór publikacji związanych z Puławami.

W posiadaniu Muzeum znajduje się też kilkaset map i duży księgozbiór związany z badaniami polarnymi. Materiały są w trakcie opracowywania. Poza tym, w związku z odnalezieniem helikoptera MI-2, który latał na wschodniej Antarktydzie na stacji im. Dobrowolskiego (druga polska stacja w Antarktyce) prowadzone są rozmowy, które umożliwią pozyskanie obiektu do zbiorów muzeum. 

reklama

Natomiast wśród planowanych działań Muzeum są: uruchomienie w czerwcu Wakacyjnego Kina Polarnego, w oparciu o filmy przekazane przez Polską Akademię Nauk; udostępnienie zwiedzającym w lipcu pierwszych dwóch wystaw: „Krajobrazy Polarne” i „Dlaczego Puławy”, która będzie odpowiedzią na pytanie, dlaczego Muzeum Badań Polarnych powstało w Puławach; przygotowywane są także scenariusze wystaw planowanych wewnątrz budynku.

Z kolei 31 maja tego roku Sejmik Województwa Lubelskiego zgodził się na prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury - Muzeum Badan Polarnych w Puławach przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Województwo Lubelskie. W związku z tym od 1 lipca Muzeum będzie współprowadzone z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama