Zarząd Województwa Lubelskiego we wtorek (2 marca) powołał Andrzeja Piotrowskiego na stanowisko Dyrektora Muzeum Badań Polarnych w Puławach. Kadencja zacznie się 15 marca i potrwa trzy lata. Uchwałę o powołaniu Muzeum sejmik Województwa Lubelskiego przyjął w zeszłym roku.
Andrzej Piotrowski jest absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Muzeologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował m.in. w Instytucie Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, był kierownikiem Muzeum Ewolucji w Ogrodzie Botanicznym PAN. Zorganizował ponad 20 wystaw związanych ze swoimi zainteresowaniami. Jest autorem wielu publikacji naukowych i popularno-naukowych na temat paleontologii, muzeologii, historii badań polarnych oraz geografii. Jest w trakcie przygotowywania publikacji naukowej "Geneza powstania złóż bursztynu na terenach polarnych Rosji”, a niedawno ukazała się jego książka i audiobook "Gdzie narozrabiał kruk. Wyspiarski świat Sachalina i Kurylów”.
Piotrowski po powierzeniu obowiązków dyrektora muzeum przystąpił do jego organizowania od strony administracyjnej. Doprowadził do podpisania z PTTK umowy wynajęcia budynku na siedzibę placówki, na czas nieokreślony. Działania podjęte przez dyrektora w kierunku merytorycznej organizacji Muzeum skupiły się na pozyskiwaniu zbiorów. Przygotowano umowę przekazania zbiorów i księgozbioru Muzeum Regionalnego PTTK w Puławach. Pozyskano duży księgozbiór oraz zbiór map i fotografii od Uniwersytetu Warszawskiego (przekaz). Otrzymano zbiór ok. 500 map geologicznych Spitzbergenu. Uzgodniono warunki wypożyczenia i przekazania licznych eksponatów od Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk.
W efekcie Muzeum ma gromadzić zbiory związane z polskimi badaniami prowadzonymi za kołami podbiegunowymi - w Arktyce, na Antarktydzie i Syberii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.