Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: lubelscy terytorialsi liderami donacji krwi w WOT

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Województwo lubelskie: lubelscy terytorialsi liderami donacji krwi w WOT - Zdjęcie główne

Województwo lubelskie: lubelscy terytorialsi liderami donacji krwi w WOT | foto 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Blisko 2,5 tys. litrów krwi i ponad 750 zarejestrowanych krwiodawców - to podsumowanie dotychczasowych akcji krwiodawstwa, w które zaangażowali się żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Okazją do podsumowania był Światowy Dzień Krwiodawstwa.

Reklama

- Przypadający w dniu 14 czerwca Światowy Dzień Krwiodawcy jest dobrą okazją, aby podsumować zaangażowanie żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w akcje krwiodawstwa na rzecz lokalnej społeczności. Dzielenie się krwią jest jednym z ważniejszych zadań żołnierzy obrony terytorialnej, co wynika z misji WOT, jaką jest obrona i wpieranie lokalnej społeczności. Akcje HDK to również bardzo ważny aspekt działań przeciwkryzysowych WOT - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.

Od początku działalności lubelscy terytorialsi oddali ponad 2 500 litrów krwi. Tym samym są liderami donacji krwi w Wojskach Obrony Terytorialnej. Od pierwszych zbiórek z udziałem żołnierzy, minęło ponad cztery lata. Obecnie w szeregach brygady jest ponad 750 zarejestrowanych krwiodawców, z czego ponad 400 z nich oddaje krew regularnie. Akcje HDK są systematycznie organizowane we wszystkich batalionach 2 LBOT - w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie oraz Zamościu. W poniedziałek (14 czerwca) żołnierze – krwiodawcy oddawali krew, m.in. w Białej Podlaskiej.

WOT realizuje też projekt "Krwioobieg Terytorialsa”. Jego głównymi celami są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych. W ten sposób terytorialsi mają niwelować wahania w poziomie stanów krwi.

- Pokazał to trudny czas pandemii, kiedy to w obliczu topniejących zapasów krwi, żołnierze WOT działali szybko i skutecznie. Terytorialsi niemal natychmiast odpowiadali na wszystkie apele Narodowego Centrum Krwi oraz regionalnych centrów krwiodawstwa, organizując zbiórki krwi w swoich jednostkach oraz odwiedzając lokalne punkty pobrań - wyjaśnia kpt. Stanula.

W ubiegłym roku, w ramach akcji "Odporna Wiosna”, a później "Trwała Odporność”, żołnierze 2 LBOT oddali w sumie ponad 1041 litrów krwi. Dodatkowo, żołnierze – ozdrowieńcy regularnie oddają osocze na rzecz osób chorych na covid-19.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy