Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: Prezydent Andrzej Duda zdecydował o stanie wyjątkowym w naszym regionie

Opublikowano: 2 września 2021 13:40
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Województwo lubelskie:  Prezydent Andrzej Duda zdecydował o stanie wyjątkowym w naszym regionie - Zdjęcie główne

Województwo lubelskie: Prezydent Andrzej Duda zdecydował o stanie wyjątkowym w naszym regionie | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina - Prezydent podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią - powiedział rzecznik prasowy prezydenta. Stan wyjątkowy obejmie część województwa podlaskiego i lubelskiego. Na Lubelszczyźnie chodzi o powiat bialski i powiat włodawski. Powodem jest sytuacja na granicy z Białorusią, gdzie koczują imigranci.

Reklama

Rozporządzenie podpisanie

- Prezydent podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią. Proszę pamiętać, że prezydent musiał wyważyć dwie kwestie - bezpieczeństwa granic i swobód obywatelskich społeczeństwa - mówił w trakcie czwartkowej (2 września) konferencji prasowej, Błażej Spychalski, rzecznik prasowy prezydenta - Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjatkowego da nieco więcej kompetencji straży granicznej i wojsku. Jednocześnie prezydentowi zależało, aby te rozwiązania były jak najmniej dotkliwe dla obywateli.

CZYTAJ TAKŻE: Województwo lubelskie: Stan wyjątkowy w części Lubelszczyzny? Wniosek czeka na podpis prezydenta

Dodatkowo, powiedział, że "sytuacja na granicy jest trudna i niebezpieczna". - Wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego był szczegółowo analizowany - zapewniał Spychalski.
 
Wyjaśnił również, że zgodnie z konstytucją rozporządzenie prezydenta o stanie wyjątkowym musi być poddane dyskusji i głosowaniu w sejmie. Oprócz tego poinformował, że decyzja prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego była podjęta też z uwagi na wojskowe manewry wojskowe Białorusi i Rosji, które odbywają się przy granicy z Polską.
 
We wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego wnosi się o zastosowanie takich ograniczeń jak: zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń i imprez masowych; obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość (w przypadku niepełnoletnich - legitymacji szkolnej); zakaz przebywania w ustalonym czasie w ustalonych miejscach, obiektach i obszarach; zakaz fotografowania i nagrywania określonych miejsc, obiektów i obszarów; zakaz noszenia broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym.
 
Dwa powiaty z Lubelskiego objęte stane wyjątkowym
 
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt uchwały Rady Ministrów o skierowaniu do Andrzeja Dudy - Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego. Punkt ten znalazł się w porządku obrad rządu, które odbyły się we wtorek (31 sierpnia).
 
W przypadku Lubelskiego chodzi o powiat bialski i włodawski. W powiecie bialskim dotyczy to nastepujących gmin: Sławatycze, Kodeń, Terespol, Zalesie, Rokitno, Janów Podlaski, Konstantynów. Miejscowości z tych gmin, które mają być objęte stanem to: Kuzawka-Kolonia, Sławatycze, Mościce-Dolne, Liszna, Nowosiółki, Terebiski, Jabłeczna, Parośla Pniski, Szostaki, Zabłocie, Zabłocie Kolonia, Zalewsze, Kodeń I, Kodeń II, Kodeń III, Elżbiecin, Zahacie, Okczyń, Kostomłoty, Murawiec-Żuki, Kołpin Ogrodniki, Dobratyczne Kolonia, Lebiedziew, Michalków, Polatycze, Błotków, Terespol, Łobaczew Mały, Lechuty Małe, Samowicze, Kukuryki, Kuzawka, Neple, Starzynka, Mokrany Stare, Mokrany Nowe, Krzyczew, Bohukały, Łęgi, Pratulin, Zaczopki, Derło, Woroblin, Ostrów, Janów Podlaski Wygoda, Werchliś, Janów Podlaski Wieś, Stary Pawłów, Stare Buczyce, Bubel Granna, Bubel Łukowiska, Stary Bubel, Konstynów Wieś, Antolin i Gnojno.
 
 
W drugim z powiatów na tej liście znalazły się gminy Włodawa i Hanna.
 
Powodem sytuacja na granicy
 
Polska Agencja Prasowa we wtorek (31 sierpnia) rano, poinformowała, że jej źródło w rządzie potwierdziło, iż chodzi o sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Na wysokości miejscowości Usnarz Górny, po stronie Białorusi, od ponad 20 dni koczują migranci. Nie są oni wpuszczani do Polski i nie chcą wracać na Białoruś. Ma to związek z tym, że ostatnio na granicach Białorusi nagle wzrosła liczba migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę z Unią Europejską. Pochodzą np. z Iraku, Syrii, Afganistanu. Na początku wiele takich osób trafiało na Litwę, ale potem nielegalni migranci pojawili się też na granicach Łotwy i Polski.
 
- Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na ich terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej. We wspólnym oświadczeniu premierzy Polski i krajów bałtyckich ocenili, że kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i zorganizowany przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Wezwali też władze białoruskie do zaprzestania działań prowadzących do eskalacji napięć - poinformowała PAP.
 
- Rada Ministrów postanowiła wystąpić dziś (31.08) do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie, czyli na części województwa podlaskiego i lubelskiego - przekazał później w trakcie konferencji prasowej, Mateusz Morawiecki, premier RP.
 
Z kolei Mariusz Kamiński - minister spraw wewnętrznych i administracji wyjaśnił, że stan wyjątkowy dotyczy 115 miejscowości w województwie podlaskim i 68 województwie lubelskim. Dodał, że chodzi o miejscowości bezpośrednio przylegające do granicy polsko - białoruskiej. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.