Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: Stan wyjątkowy w części Lubelszczyzny? Wniosek czeka na podpis prezydenta

Opublikowano: wt, 31 sie 2021 10:47
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Województwo lubelskie: Stan wyjątkowy w części Lubelszczyzny? Wniosek czeka na podpis prezydenta  - Zdjęcie główne

Stan wyjątkowy w części Lubelszczyzny? Wniosek czeka na podpis prezydenta | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W części województwa lubelskiego zostanie wprowadzony stan wyjątkowy, jeśli prezydent RP wyrazi zgodę. Stan wyjątkowy ma zostać wprowadzony również w części województwa podlaskiego. W obu przypadkach chodzi o miejscowości w bezpośrednim sąsiedztwie granicy polsko-białoruskiej, gdzie koczują imigranci.

Reklama

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt uchwały Rady Ministrów o skierowaniu do Andrzeja Dudy - Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego. Punkt ten znalazł się w porządku obrad rządu, które odbywają się we wtorek (31 sierpnia).

W przypadku Lubelskiego chodzi o powiat bialski i włodawski. W powiecie bialskim dotyczy to nastepujących gmin: Sławatycze, Kodeń, Terespol, Zalesie, Rokitno, Janów Podlaski, Konstantynów. Miejscowości z tych gmin, które mają być objęte stanem to: Kuzawka-Kolonia, Sławatycze, Mościce-Dolne, Liszna, Nowosiółki, Terebiski, Jabłeczna, Parośla Pniski, Szostaki, Zabłocie, Zabłocie Kolonia, Zalewsze, Kodeń I, Kodeń II, Kodeń III, Elżbiecin, Zahacie, Okczyń, Kostomłoty, Murawiec-Żuki, Kołpin Ogrodniki, Dobratyczne Kolonia, Lebiedziew, Michalków, Polatycze, Błotków, Terespol, Łobaczew Mały, Lechuty Małe, Samowicze, Kukuryki, Kuzawka, Neple, Starzynka, Mokrany Stare, Mokrany Nowe, Krzyczew, Bohukały, Łęgi, Pratulin, Zaczopki, Derło, Woroblin, Ostrów, Janów Podlaski Wygoda, Werchliś, Janów Podlaski Wieś, Stary Pawłów, Stare Buczyce, Bubel Granna, Bubel Łukowiska, Stary Bubel, Konstynów Wieś, Antolin i Gnojno.

W drugim z powiatów na tej liście znalazły się gminy Włodawa i Hanna.

Polska Agencja Prasowa we wtorek rano, poinformowała, że jej źródło w rządzie potwierdziło, iż chodzi o sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Na wysokości miejscowości Usnarz Górny, po stronie Białorusi, od ponad 20 dni koczują migranci. Nie są oni wpuszczani do Polski i nie chcą wracać na Białoruś. Ma to związek z tym, że ostatnio na granicach Białorusi nagle wzrosła liczba migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę z Unią Europejską. Pochodzą np. z Iraku, Syrii, Afganistanu. Na początku wiele takich osób trafiało na Litwę, ale potem nielegalni migranci pojawili się też na granicach Łotwy i Polski.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Jarosław Gowin w WSEI: Adresujemy swój program do niezgadzających się na ciągłą wojnę polsko-polską [WIDEO]

- Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na ich terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej. We wspólnym oświadczeniu premierzy Polski i krajów bałtyckich ocenili, że kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i zorganizowany przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Wezwali też władze białoruskie do zaprzestania działań prowadzących do eskalacji napięć - poinformowała PAP.

Dalej, PAP zaznaczył, że Komisarz Unii Europejskiej ds. migracji Ylva Johansson oświadczyła w ostatni piątek, że sytuacja na granicy nie jest kwestią migracji, ale częścią agresji Łukaszenki na Polskę, Litwę i Łotwę w celu destabilizacji UE. - Służby prasowe Komisji Europejskiej przekazały PAP, że jest to też stanowisko Unii Europejskiej, które było wyrażane wcześniej przez ministrów spraw zagranicznych państw UE - informuje PAP.

- Rada Ministrów postanowiła wystąpić dziś (31.08) do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie, czyli na części województwa podlaskiego i lubelskiego - przekazał później w trakcie konferencji prasowej, Mateusz Morawiecki, premier RP.

Z kolei Mariusz Kamiński - minister spraw wewnętrznych i administracji wyjaśnił, że stan wyjątkowy dotyczy 115 miejscowości w województwie podlaskim i 68 województwie lubelskim. Dodał, że chodzi o miejscowości bezpośrednio przylegające do granicy polsko - białoruskiej. 

- Chcę uspokoić mieszkańców miejscowości nadgranicznych - restrykcje w najmniejszym stopniu nie będą ingerowały w wasze życie zawodowe, w możliwość swobodnego wykonywania działalności, chociażby rolniczej na tych terenach - mówił Mariusz Kamiński.

Stan wyjątkowy wejdzie w życie natychmiast, jeśli wniosek o jego wprowadzenie podpisze prezydent Andrzej Duda. 

CZYTAJ TAKŻE: Premier Mateusz Morawiecki odwiedził szpital i firmę w Lubelskiem: Chcemy wspierać wszystkich przedsiębiorców [WIDEO]

Na obszarze objętym stanem wyjątkowym zawiesza się prawo do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń, imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi. Oprócz tego, wprowadza się obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej. Co więcej, wprowadza się ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia, w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • miesiąc temu | ocena +0 / -0

    Ona

    To chyba mój mąż dlatego dostał w poniedziałek list do nadania przydziału mobilozacyjnego