Organizatorami Dnia liczby Pi są studenci kierunku matematyka zrzeszeni w Studenckim Kole Naukowym ,"Kwaternion” wspólnie z Samorządem Studenckim Wydziału Podstaw Techniki. W trakcie wydarzenia będzie można dowiedzieć się w jaki sposób ,"złamano” Enigmę nie do złamania, jaki jest najpiękniejszy wzór matematyki, jaka jest historia niezwykłych liczb, którymi ludzie posługują się na co dzień, co to są liczby przestępne oraz dlaczego zero i jeden są takie niezwykłe.
- Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich, studentów oraz wszystkich zainteresowanych matematyką. To doskonała okazja do promowania matematyki i opowiadania o ciekawych aspektach jej historii. A liczba π dlatego jest tak interesująca, gdyż ważna jest nie tylko z punktu widzenia matematyki, ale także fizyki, mechaniki czy architektury- podkreśla dr hab. Anna Kuczmaszewska, opiekun Koła "Kwaternion”.
- Dzień 14 marca jest dniem, w którym na całym świecie obchodzone jest święto liczby π – nieformalne święto matematyki. Liczba π jest chyba najpopularniejszą spośród wszystkich niezwykłych liczb niewymiernych. Jej najbardziej znane wymierne oszacowanie to 3,14, ale 3.14 to również amerykański zapis daty 14 marca. Stąd taki wybór terminu tego święta - mówi dr Ewa Łazuka, kierownik Katedry Matematyki Stosowanej na Wydziale Podstaw Techniki.
Na początku odbędą wykłady związane z liczbą Pi. Po prelekcjach zorganizowany zostanie konkurs matematyczny "Matematyka na wesoło – łamigłówkowe mistrzostwa”.
- Zadaniem uczestników konkursu będzie rozwiązanie zadań i zagadek matematycznych w jak najkrótszym czasie. Liczymy na zaciętą rywalizację. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody - zapewnia inż. Alicja Hołowiecka, prezes Koła "Kwaternion”.
Całe wydarzenie odbędzie się we wtorek (16 marca) i zacznie się o godzinie 17.00. Odbędzie się w formie zdalnej za pośrednictwem platformy Teams.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.