Od listopada 2021 roku w oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia działają kioski profilaktyczne oferujące pomiary medyczne. Tylko w tym roku skorzystało z nich 17,5 tys. osób w całym kraju. Wyniki pomiarów można omówić z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia.
- Przy okazji wizyty w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia skorzystaj z usług kiosku profilaktycznego. Nie kupisz w nim gazety, za to dostaniesz coś więcej - bezpłatne pomiary medyczne. W tym roku z oferty dostępnej w kioskach skorzystało 17,5 tysiąca klientów NFZ w całej Polsce, a kiosk na Lubelszczyźnie odwiedziło ponad 2 tys. osób. Co istotne, uzyskane wyniki pomiarów można omówić z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia - zachęca Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Z takich kiosków mogą korzystać osoby dorosłe, również osoby z niepełnosprawnością. Można wykonać najważniejsze pomiary medyczne, takie jak wzrost, masa ciała, indeks BMI, skład ciała oraz ciśnienie tętnicze krwi.
- Analiza składu ciała dotyczy poziomu tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. Nieleczone może doprowadzić do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii. Określony na postawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała - BMI, jest istotny, dla oceny zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im wyższa ponad normę jest wartość BMI, tym większe ryzyko zachorowania - wyjaśnia Małgorzata Bartoszek.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Lubelski NFZ ma nową dyrektor
- Wizyta w kiosku profilaktycznym trwa zaledwie kilkanaście minut. Nie wymaga przygotowania. Wystarczy kierować się instrukcją i wskazówkami, które są wyświetlane na monitorze. Wyniki pomiarów drukowane są na miejscu w kiosku i można je omówić z naszym doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Wskaże on, jakie są normy poszczególnych pomiarów, udzieli informacji o programach profilaktycznych, doradzi, co warto zmienić w naszym życiu oraz przedstawi przykładowe plany żywieniowe na Portalu Diety NFZ - mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. - W przypadku gdy parametry okażą się złe, występuje duża nadwaga, czy wysokie ciśnienie tętnicze, doradca wskaże dalszą ścieżkę postępowania - dodaje dyrektor.
W lubelskim oddziale Funduszu kiosk profilaktyczny jest dostępny w Sali Obsługi Klientów przy ulicy Nadstawnej 2-4 w Lublinie, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy zapisać się przez stronę internetową Lubelskiego OW NFZ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta – dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.