Ogród deszczowy jest jedną z form ogrodów wodnych i zrównoważonego systemu odwadniającego. Ogrody zbierają wodę deszczową i stopniowo oddają ją do ekosystemu. Mogą być budowane w różnej wielkości pojemnikach i wprost w gruncie. Są budowane dla przyjmowania wód spływających z dachów, jezdni, chodników i innych powierzchni o ograniczonej retencji przy dużych opadach.
- Zapraszamy organizacje pozarządowe do udziału w konkursie dotyczącym zaprojektowania i wykonania ogrodów deszczowych. To zadanie zgłoszone do realizacji w ramach Zielonego Budżetu. Zależy nam, aby w rezultacie projektu działania na rzecz retencji wody w mieście stawały się coraz powszechniejsze, a „moda” na tworzenie ogrodów deszczowych przeniosła się również do prywatnych posesji naszych mieszkańców - mówi Hanna Pawlikowska, dyrektor Biura Miejskiego Architekta Zieleni.
W ramach konkursu mają powstać minimum 2 miejsc retencji wody w Lublinie w postaci ogrodów deszczowych. Oprócz tego, mają być przeprowadzone działania edukacyjne dotyczących retencji wody i znaczenia małej retencji, uwzględniających wskazanie kierunku działania na obszarach działek miejskich i na prywatnych posesjach. Elementy edukacyjne projektu mogą mieć dowolną formę, która zależy od inicjatywy autora oferty. Zadaniem realizatora jest pokazanie dobrych praktyk w tym zakresie.
Składający oferty mają za zadanie zaproponowanie przynajmniej 4 miejsc na miejskich działkach i wykonanie dla każdej lokalizacji projektu indywidualnego, poprzedzonego konsultacjami z fitosocjologiem i technologiem - specjalistą w zakresie tworzenia ogrodów deszczowych. Projekt ma zawierać opinie i zezwolenia na realizację zadania w konkretnej lokalizacji. Do obowiązku realizującego zadanie należy wykonanie minimum 2 ogrodów deszczowych, wybranych po konsultacji z Biurem Miejskiego Architekta Zieleni, oznaczenie ich tablicami informacyjnymi i utrzymanie stworzonych ogrodów deszczowych przez rok od momentu powstania i odbioru przez Biuro MAZ. Dodatkowo projekt zakłada przeprowadzenie działań komunikacyjnych, wśród których jest oznaczenie stworzonych ogrodów, dokumentacja fotograficzna, ewentualnie multimedialna z realizacji. Materiały edukacyjne powinny być pomocne np. dla rad dzielnic i mieszkańców przy tworzeniu własnych ogrodów deszczowych. Oferenci, którzy stworzą więcej niż 4 projekty ogrodów, zadeklarują wykonanie więcej niż 2 ogrodów lub rozbudują ofertę edukacyjną o dodatkowe działania, dostaną w postępowaniu konkursowym więcej punktów.
Oferty udziału w konkursie należy wypełnić i złożyć zarówno w wersji elektronicznej za pomocą platformy Witkac i w wersji papierowej, którą po wydrukowaniu z platformy należy osobiście złożyć w jednym z Biur Obsługi Mieszkańców lub za pośrednictwem poczty wysłać na adres: Biuro Partycypacji Społecznej przy ul. Bernardyńskiej 3, 20-109 Lublin.
Termin składania ofert mija 26 lutego o godzinie 15.30. Przed złożeniem oferty, ale nie później niż 3 dni przed ostatecznym terminem składania ofert, istnieje możliwość skonsultowania jej treści pod kątem wymogów formalnych. Konsultacje odbywają się online po wcześniejszym umówieniu spotkania pod adresem: amalinowska@lublin.eu. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 22 marca. Zadanie może być zrealizowane do tego roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.