Reklama

Reklama

W Lublinie ma być pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Radni zdecydowali gdzie stanie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

W Lublinie ma być pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Radni zdecydowali gdzie stanie - Zdjęcie główne

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Warszawie | foto Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Decyzją radnych miejskich pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego stanie w innym miejscu niż planowano. Śp. prezydent na cokole stanie sam - pierwotnie miał być na nim ze swoją małżonką.

Reklama

W porządku obrad ostatniej (23 czerwca) sesji Rady Miasta Lublin znalazł się projekt uchwały w sprawie wzniesienia pomnika Pary Prezydenckiej - Marii i Lecha Kaczyńskich. Para Prezydencka zginęła w wyniku katastrofy smoleńskiej w 2010 r.

Ich pomnik pierwotnie miał stanąć na Placu Lecha Kaczyńskiego, który jest w pobliżu Centrum Kultury przy ul. Peowiaków. Uchwałę o zamierze postawienia pomnika podejmowano w 2018 roku. Teraz została ona zmieniona, tak aby był to pomnik tylko śp. prezydenta Kaczyńskiego - bez małżonki. Co więcej ma stanąć na terenie Skweru Arcybiskupa Józefa Życińskiego, który jest obok Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Z wnioskiem o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w tym zakresie wystąpił do prezydenta Miasta Lublin marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski – Członek Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

- Należy nadmienić, iż zaproponowana lokalizacja pomnika, tj. usytuowanie go na terenie Skweru Arcybiskupa Józefa Życińskiego w Lublinie, została ustalona m.in. poprzez uzgodnienia robocze z udziałem Wnioskodawcy - Marszałka Województwa Lubelskiego - czytamy w projekcie uchwały.

Podczas czwartkowej sesji nie było dyskusji między radnymi w tej sprawie. Uchwała została przyjęta. Za jej przyjęciem było 17 radnych (cały klub radnych Prawa i Sprawiedliwości i 6 radnych klubu prezydenta Krzysztofa Żuka), przeciw - 10 (9 radnych Żuka i jeden niezrzeszony), trzech wstrzymało się od głosu (radni Żuka) i zabrakło jednego głosu - Monika Orzechowskej z klubu prezydenta.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy