reklama
reklama

Tak licznego szkolenia dawno nie było. Wakacyjne działania lubelskich terytorialsów

Opublikowano:
Autor:

Tak licznego szkolenia dawno nie było. Wakacyjne działania lubelskich terytorialsów - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z LublinaBlisko 1,6 tys. żołnierzy z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej brało udział w szkoleniu rotacyjnym. To jedno z najliczniejszych szkoleń rotacyjnych przeprowadzonych w ostatnich miesiącach.
reklama

- Intensywne działania prowadził 21 Lubelski Batalion Lekkiej Piechoty, który przeprowadził ćwiczenie sprawdzające zdolność żołnierzy do planowania i prowadzenia działań bojowych w stałych rejonach odpowiedzialności. Manewry objęły cały powiat lubelski, ze szczególnym natężeniem na wojskowym placu ćwiczeń taktycznych na Majdanku. Żołnierze realizowali zadania z zakresu rozpoznania terenu, prowadzenia obserwacji m.in. za pomocą dronów, organizacji zasadzek, obrony, a także zabezpieczenia medycznego i logistycznego działań. Sprawdzano także umiejętność dowódców kompanii i samodzielnych plutonów w zakresie planowania oraz dowodzenia pod presją czasu i w zmiennych warunkach taktycznych - wyjaśnia kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

reklama

W pozostałych batalionach działania koncentrowały się na szkoleniach strzeleckich oraz doskonaleniu taktyki w różnorodnym terenie. Żołnierze 22 Dęblińskiego Batalionu Lekkiej Piechoty realizowali ćwiczenia w rejonie Puław, gdzie doskonalili procedury obrony obiektów infrastruktury krytycznej oraz budynków administracji państwowej. Następnie przemieścili się kolumnami wojskowymi w kierunku Parchatki. Tam w wymagającym terenie pełnym wąwozów, stromych podejść i gęstych lasów, przeprowadzili marsz ubezpieczony, doskonaląc zdolność do przemieszczania się i prowadzenia działań w trudnych warunkach.

23 Batalion Lekkiej Piechoty z Bezwoli przeprowadził zajęcia strzeleckie, a następnie szkolenie z działania grup rekonesansowo-przygotowawczych. Żołnierze rozpoznawali rejony rozwinięcia stanowiska dowodzenia batalionu, wystawiali patrole piesze i posterunki obserwacyjne, doskonaląc system zabezpieczenia operacyjnego.

Terytorialsi z 25 Zamojskiego Batalionu Lekkiej Piechoty ćwiczyli działania przeciwdywersyjne na placu ćwiczeń taktycznych w Sitańcu. Wśród realizowanych zadań znalazło się rozpoznanie i ubezpieczenie rejonu, przeszukiwanie terenu, okrążanie przeciwnika oraz pościg – z naciskiem na działanie w złożonym środowisku.

Z kolei 24 Batalion Lekkiej Piechoty szkolił się w swoim stałym rejonie odpowiedzialności, czyli w powiecie kraśnickim. Prowadził zajęcia taktyczne, doskonaląc podstawowe elementy poruszania się i współdziałania w sekcji lekkiej piechoty. Realizowali również takie zadania jak działania nieregularne, rozbudowa inżynieryjna terenu oraz maskowanie pojazdów.

reklama

- Zajęcia odbywały się zarówno na terenach wojskowych, jak i w przestrzeni publicznej – coraz częściej wykorzystywanej do szkolenia w realnym środowisku działania. Widok żołnierzy staje się dla mieszkańców czymś powszednim. Terytorialsi to osoby stąd – sąsiad z osiedla, ratownik z przychodni, informatyk z urzędu. Dziś ćwiczą, poznają teren, by jutro móc skutecznie pomagać – kiedy będzie taka potrzeba - podsumowuje kpt. Gaborek.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo