Reklama

Reklama

Sympozjum na temat granic e-zdrowia. Udział wezmą pracownicy UMCS w Lublinie

Opublikowano: śr, 28 kwi 2021 13:11
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Sympozjum na temat granic e-zdrowia. Udział wezmą pracownicy UMCS w Lublinie - Zdjęcie główne

Sympozjum na temat granic e-zdrowia. Udział wezmą pracownicy UMCS w Lublinie | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Pracownicy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej wezmą udział w międzynarodowym sympozjum naukowym pt. "The actual boundaries of e-health: ethical, legal and technological issues", co można przetłumaczyć jako "Rzeczywiste granice e-zdrowia: kwestie etyczne, prawne i technologiczne".

Reklama

Pracownicy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu w Maceracie (Włochy), Uniwersytetu w Leuven (Belgia) oraz Uniwersytetu Karoliny Północnej (USA) wezmą udział w drugim  sympozjum naukowe, organizowane w ramach projektu REINITIALISE finansowanego przez Komisję Europejską w ramach prestiżowego programu Horyzont 2020. Tym razem tematem spotkania będą  zagadnienia obejmujące etyczne, prawne i technologiczne granice dotyczące e-zdrowia. Sympozjum odbędzie najbliższy czwartek - 29 kwietnia o godz. 9.00.

- Technologie cyfrowe oraz informacyjno-komunikacyjne oparte na sztucznej inteligencji mają ogromny wpływ na wiele dziedzin naszego życia, w tym również w obszarze zdrowia. Technologie te stwarzają nowe możliwości, ale niosą ze sobą również zagrożenia i wyzwania, takie jak ryzyko naruszania zasad etycznych i praw człowieka (np. prawa do prywatności, własności danych itp.). Wyzwaniom tym można odpowiednio stawić czoła przyjmując podejście, w którym technologie projektuje się z poszanowaniem praw podstawowych - informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS w Lublinie.

Z tym wyzwaniem spróbują się zmierzyć naukowcy w ramach tego sympozjum, którego tytuł brzmi: "The actual boundaries of e-health: ethical, legal and technological issues", a który można przetłumaczyć jako: rzeczywiste granice e-zdrowia: kwestie etyczne, prawne i technologiczne.

Podczas sympozjum zaplanowano trzy sesje naukowe. W pierwszej (porannej) sesji, zaproszeni naukowcy dyskutować będą m in. o tym czym jest i dlaczego ma znaczenie prawo do godności w e-zdrowiu, jak również o tym, jakie informacje medyczne pracowników powinny być dostępne (i czy w ogóle) dla pracodawcy w ramach ładu korporacyjnego. Druga (popołudniowa sesja) dotyczyć będzie wpływu mediów społecznościowych na nasze zdrowie oraz sposobów wykorzystania mediów cyfrowych  do promowania zdrowego stylu życia (w tym nawyków żywieniowych). Poruszane też będą problemy zagrożeń w cyberprzestrzeni. Te ostatnie dotyczą głównie trzech obszarów opieki zdrowotnej: Szpitalnych systemów informatycznych, gdzie potencjalny atak może sparaliżować szpital; Baz danych, w której atak może doprowadzić do wycieku poufnych informacji: Specjalistycznych urządzeń, takich jak rozruszniki serca i urządzenia do monitorowania poziomu glukozy we krwi, które można łatwo zhakować. Zaplanowano również trzecią (wieczorną sesję), przeznaczoną wyłącznie dla początkujących naukowców, którzy będą mieli możliwość przedstawienia swoich aktualnych zainteresowań badawczych i planowanych bądź realizowanych działań w formie maksymalnie 3-minutowej prezentacji. Wszystkie prezentacje odbywać się będą w języku angielskim.

- Sympozjum jest doskonałą okazją do poszerzenia międzynarodowych sieci kontaktów oraz do zwiększenia możliwości badawczych poprzez nawiązanie nowych międzynarodowych i interdyscyplinarnych form współpracy nad innowacyjnymi zagadnieniami w zarówno z innymi młodymi naukowcami jak również z doświadczonymi badaczami z naszego Uniwersytetu, belgijskiego KU Leuven oraz włoskiego Uniwersytetu w Maceracie - dodaje Aneta Adamska.

Sympozjum ma charakter otwarty i odbędzie się w formule online - za pośrednictwem platformy internetowej MS Teams. Link do spotkania można uzyskać poprzez zgłoszenie takiej chęci pod adresem: [email protected]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy