reklama
reklama

Studenci Politechniki Lubelskiej wcielą się w role niepełnosprawnych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Politechnika Lubelska

Studenci Politechniki Lubelskiej wcielą się w role niepełnosprawnych - Zdjęcie główne

Studenci Politechniki Lubelskiej wcielą się w role niepełnosprawnych | foto Politechnika Lubelska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaStudenci architektury wcielą się w role niepełnosprawnych, aby usunąć bariery architektoniczne. Mają to być zajęcia z wykorzystaniem symulatorów geriatrycznych i wad wzroku.
reklama

Studenci architektury na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej wcielą się w role osób niepełnosprawnych ruchowo, niewidzących i niedowidzących oraz ludzi w podeszłym wieku. W związku z tym siądą na wózki inwalidzkie, będą poruszać się o kulach, z balkonikami i ze specjalnymi goglami na oczach. Dzięki temu mają zrozumieć, jakie wyzwania napotykają osoby z niepełnosprawnościami i postarają się znaleźć rozwiązania, które pozwolą na eliminację barier architektonicznych.

- Studenci doświadczą przestrzeni z nowej perspektywy. Poczują ograniczenia, z jakimi spotykają się osoby z niepełnosprawnościami w codziennym życiu i przekonają się, że są bariery, których nie mogą pokonać, np. nie mogą się dostać do pewnych miejsc - mówi mgr inż. arch. Damian Hołownia z Katedry Architektury Współczesnej.

Jak wyjaśnia wykładowca, zadaniem studentów jest analiza barier architektonicznych występujących w budynku Wydziału Budownictwa i Architektury oraz na kampusie Politechniki Lubelskiej.

- Jako przyszli architekci muszą posiadać wiedzę z zakresu uwarunkowań percepcyjnych i ruchowych różnych grup użytkowników przestrzeni, zgodnie z nurtem projektowania bez barier. Poznają również koncepcje, rodzaje i najlepsze zastosowania rozwiązań opartych na siedmiu zasadach projektowania uniwersalnego - tłumaczy mgr inż. arch. Damian Hołownia.

Zajęcia odbędą się w czwartek (19 października) o godz. 11.45 w sali 233 w budynku Wschodniego Innowacyjnego Centrum Architektury (ul. Nadbystrzycka 40).

- Projektowanie uniwersalne po raz pierwszy zdefiniowane zostało w latach 70. przez poruszającego się na wózku amerykańskiego architekta Rona Mace’a. Zakłada takie tworzenie produktów, usług czy elementów otoczenia, aby zapewnić dostępność dla wszystkich, z uwzględnieniem ich szczególnych potrzeb. Siedmioma zasadami projektowania uniwersalnego, opracowanymi przez naukowców z Uniwersytetu Północnej Karoliny, są: użyteczność dla osób o różnej sprawności, elastyczność w użytkowaniu, proste i intuicyjne użytkowanie; czytelna informacja, tolerancja na błędy, wygodne użytkowanie bez wysiłku, wielkość i przestrzeń odpowiednie dla dostępu i użytkowania. Projektowanie uniwersalne jest zatem elementem odpowiedzialności społecznej, czyli takiego współczesnego myślenia o przestrzeni, która ma służyć wszystkim - informuje Politechnika Lubelska.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama